Jak urządzić przedpokój?

Urządzając mieszkanie lub dom zwykle więcej uwagi poświęcamy na aranżację łazienki, kuchni czy salonu, traktując przedpokój nieco po macoszemu. A przecież liczy się pierwsze wrażenie - to właśnie do przedpokoju bądź holu najpierw trafiają goście zaraz po otworzeniu drzwi wejściowych. Warto zatem urządzić przedpokój tak, aby był nie tylko funkcjonalny, ale i stylowy zarazem.

Wystój przedpokoju powinien współgrać z pozostałymi pomieszczeniami mieszkania lub domu. Duże znacznie też ma jego wielkość – inaczej aranżuje się mały przedpokój, a inaczej przestrony hol. Jeśli planujemy sami zająć się jego urządzeniem, możemy znaleźć wiele ciekawych realizacji, wpisując w wyszukiwarkę internetową np np. takie hasła jak przedpokój aranżacje czy przedpokój inspiracje. Warto też jednocześnie zapoznać się z najważniejszymi zasadami, które pozwolą nam stworzyć efektowny i funkcjonalny wystrój tego pomieszczenia. Czego na pewno nie może w nim zabraknąć?

Praktyczne meble do przedpokoju

W większości naszych mieszkań przedpokój służy do przechowywania nie tylko garderoby, ale także walizek, sprzętu sportowego, turystycznego oraz wielu innych rzeczy. Potrzebna będzie zatem pojemna szafa. Standardowy model ma głębokość 60 cm. Jeśli jednak mamy wystarczająco miejsca, a planujemy w niej przechowywać zimowe płaszcze i kurtki, lepszy będzie mebel o większej głębokości np. 90 cm. Z kolei w małym przedpokoju sprawdzą się płytkie szafy mające 40-50 cm głębokości oraz wnękowe. W obu tych przypadkach warto postawić na drzwi przesuwne, gdyż nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą.

Jeśli chcemy zwiększyć pojemność szafy, możemy ją kupić w wersji z nadstawką. Ta dodatkowa przestrzeń umożliwia przechowywanie garderoby i rzeczy, po które sięgamy raz na jakiś czas.

Inne opcja to zamówienie szafy na wymiar, co pozwoli na zagospodarowanie przedpokoju w całej jego wysokości. Projektując taką szafę, można uwzględnić różne potrzeby – odpowiednią przestrzeń na wieszaki dla długich płaszczy, szafki na buty, półki na czapki i szaliki, miejsce na odkurzacz oraz pudełka, w których znajdują się rzadziej używane domowe sprzęty.

Kolejny sposób to zastosowanie mebli modułowych. Umożliwiają one skonfigurowanie szafek, dostosowanych do naszych potrzeb oraz wymiary korytarza. Z czasem można zwiększyć ich pojemność dokupując dodatkowe nadstawki.

Nowoczesny przedpokój nie obędzie się bez ławeczki lub siedziska – przydają się przy zakładaniu lub zdejmowaniu butów. Aby ustrzec się bałaganu siedzisko może być jednocześnie skrzynią, w której przechować będziemy obuwie.

Do małego przedpokoju najlepiej wybrać specjalne meble przeznaczone do tego typu pomieszczeń czyli np. wąskie szafki na buty, czy ławko-szafkę połączoną z wieszakami, półką, a niekiedy nawet z lustrem.

Solidna podłoga

Każde wejście do domu to prawdziwy test wytrzymałości dla podłogi. Zwłaszcza zimą i jesienią nanosimy błoto, śnieg i wodę, które mogą ją niszczyć. Dlatego jeśli zdecydujemy się na panele laminowane, to należy wybrać te o podwyższonej klasie ścieralności, czyli AC4 lub AC5.

Bardzo modne są podłogi drewniane. Wybierając taki wariant należy zastosować na przykład deski warstwowe. Wykonane są one z dwóch lub trzech warstw drewna ułożonych prostopadle do siebie. Charakteryzuje je mniejsza wrażliwość na zmiany temperatury i wilgotności w porównaniu do podłóg z litego drewna. W przedpokoju nie sprawdzą się panele olejowane lecz te wykończone lakierem. Aby zabezpieczyć deski warstwowe przed zabrudzeniem drobinkami piasku oraz przed zarysowaniem najlepiej położyć wycieraczkę przy wejściu do mieszkania, a także zabezpieczyć nóżki mebli specjalnymi podkładkami.

Jednak nadal najpopularniejszym materiałem są płytki ceramiczne (terakota, gres), gdyż nie wymagają specjalnej konserwacji, ani szczególnej pielęgnacji. Aby pozostały ładne przez wiele lat powinny mieć 4 lub 5 klasę ścieralności. Zaleca się też ułożenie podłogi z płytek antypoślizgowych. Do oznaczenia tej cechy używa się symboli od R-9 do R-13. Im wyższy parametr R, tym lepsza antypoślizgowość płytek.

Pamiętajmy także o tym, że zarówno panele, jak i płytki mogą imitować różne materiały. Oferta rynkowa jest bardzo bogata – od płytek przypominających różne gatunki drewna i odwrotnie – po panele odwzorujące gres, terakotę lub naturalny kamień czy beton. Każdy zatem znajdzie dla siebie odpowiedni rodzaj podłogi, która będzie wytrzymała i estetyczna.

Na podłodze stosuje się też beton architektoniczny. Szczególnie popularny jest on we wnętrzach industrialnych, często oprócz podłogi wykorzystuje się go również i na ścianach.

Trwałe ściany

Przedpokój narażony jest na intensywną eksploatację, więc bardzo ważne staje się łatwe usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń ze ścian. Jeśli zdecydujemy się na ich pomalowanie, warto sięgnąć po produkty o najwyższych parametrach zmywalności. Będą to na przykład farby lateksowe, które tworzą trwałą powłokę, zazwyczaj bardziej odporną na zmywanie niż w przypadku farby akrylowej. Można też zastosować farby z technologią ceramiczną. Wyróżniają się one wysoką odpornością mechaniczną na wybłyszczenia i ślady po przetarciach, jeśli będzie konieczne wyczyszczenie ściany suchą lub mokrą tkaniną. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie części ściany ciemną farbą tablicową – chroni ona przed zabrudzeniami i można po niej pisać.

Zwolennicy tapet powinni wziąć pod uwagę te ich rodzaje, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością, czyli na przykład tapety winylowe, lateksowe oraz z włókna szklanego. Jeszcze inna opcja to ułożenie na fragmencie ściany paneli dekoracyjnych - świetnie sprawdzą się m.in. jako tło dla wieszaka na ubrania.

Kolejne sposób wykończenia ścian to ułożenie płytek imitujących cegłę. Ważną zaletą tych płytek jest ich faktura i zróżnicowany wygląd. Powierzchnia płytek może zawierać ubytki, uszczerbki oraz losowo wykonane zabrudzenia, dzięki czemu wyglądają one jak zdjęte ze ściany starego, zabytkowego budynku. Wykonuje się je na bazie cementu, więc są odporne na codzienne użytkowanie i urazy mechaniczne. Ponadto są barwione w masie, co oznacza, że płytki można czyścić bez ryzyka starcia koloru.

Jakie kolory wybrać? Uniwersalnym kolorem jest oczywiście biel. Jej kolejny atut – pasuje do większości stylów wnętrzarskich. W małym przedpokoju dobrym rozwiązaniem są jasne barwy farb (odcienie takie jak delikatne szarości i beże). Kolejnym sposobem na dodanie kilku centymetrów są tapety w pionowe pasy. Inny optyczny trik - jeśli korytarz jest wąski i długi, warto krótką ścianę pokryć wzorzystą tapetą lub ciemniejszym odcieniem farby. Z kolei w wysokim mieszkaniu w kamienicy sprawdzi się kolorowa ściana na 2/3 powierzchni, natomiast na suficie kolor biały.

W dużych, doświetlonych naturalny światłem holach nie musimy się bać ciemniejszych barw, nie zapominając jednak o ważnej, wspomnianej już wcześniej zasadzie, iż kolorystyka i aranżacja przedpokoju powinna być dopasowana do pozostałych wnętrz.

Odpowiednie lustro i inne dodatki

Lustro w przedpokoju to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki temu możemy się w nim przejrzeć przed wyjściem z domu. To jakie lustro będzie najbardziej odpowiednie - stojące, ścienne czy montowane na drzwiach przesuwanych szafy – zależy od naszych upodobań i aranżacji wnętrza.

Jeśli mamy wąski przedpokój to uda się go optycznie powiększyć wieszając na ścianie duże lustro lub tworząc kompozycję złożoną z kilku mniejszych luster przyklejonych do ściany. W małym przedpokoju można też umieścić sporych rozmiarów lustro na wprost drzwi. To kolejny sposób na wizualne powiększenie wnętrza.

W dużym przedpokoju oprócz efektownego lustra znajdźmy też miejsce na ścianie na takie elementy dekoracyjne, jak np. ramki ze zdjęciami, plakaty bądź obrazy.

Oświetlenie

Odpowiednio dobrane światło podkreśli walory wnętrza, a ukryje jego mankamenty. Przyda się zarówno oświetlenie główne, jak i punktowe. Korytarz możemy oświetlić dekoracyjnym żyrandolem i kinkietami bądź zamontować oświetlenie techniczne, takie jak: oprawy wpuszczane, natynkowe czy projektory umieszczane na szynoprzewodach. Wszystko zależy od pozostałych elementów wystroju w tym pomieszczeniu. Dlatego dla jednych świetnym wyborem będą designerskie lampy w stylu industrialnym lub dekoracyjne żarówki, dla innych kinkiety ścienne z elementami chromowanymi – srebrnymi, złotymi bądź delikatnymi zdobieniami.