Jak urządzić małe mieszkanie 35 m²?

Ceny mieszkań rosnąc coraz szybciej i w sumie, nie ma się co dziwić. Drożeją materiały budowlane, robocizna i grunt. Dla wielu osób jedynym wyjściem może być zakup kawalerki. Ale jak urządzić tak niewielkie pomieszczenie, by nadal czuć się w nim komfortowo i wygodnie?

Obecnie coraz więcej osób żyje do późnych lat życia zupełnie samodzielnie i nierzadko wybierają kawalerki jako miejsce, w którym spędzą sporo czasu. Mieszkania jednopokojowe wybierają nie tylko Ci, którzy traktują je jako tymczasowe lokum, ale również osoby, pragnące w małym mieszkaniu spędzić dłuższy okres czasu.

Jak urządzić małe mieszkanie 35 m

Urządzając kawalerkę każdy staje przed niemałym dylematem. Wnętrze wtedy przypomina wielką układankę, którą należy podzielić za pomocą kolorów, mebli i światła bez użycia najprostszych ścianek. W przypadku aneksu kuchennego, sprawa jest raczej prosta.

Do wyboru mamy albo wyspę, albo szereg szafek kuchennych stojących. Tutaj nie ma czego wymyślać. Oba rozwiązania się sprawdzą i umożliwia pracę w tzw. trójkącie roboczym. Przygotowanie posiłków jest wtedy prostsze, bardziej ergonomiczne i przyjemniejsze. Ale jak poradzić sobie z pozostałymi pomieszczeniami?

 

Podziału można dokonać np. stosując ażurowe regały (np. te wizualnie lekkie metalowe, bądź nieco cięższe metalowe). Jeżeli nie mamy tyle miejsca, można zastosować pięknie zdobione parawany albo szklane półścianki. Do mody wracają dawne luksfery, które idealnie się do tego nadadzą. Nie zaciemnią pomieszczenia, a w oczywisty sposób wydzielą przestrzeń użytkową kawalerki.

Potrzeby i możliwości

By w miarę komfortowo urządzić takie półpiętro, wysokość kondygnacji powinna wynosić ok. 280 cm., choć lepiej gdy lepiej gdy w pokoju jest przynajmniej 300 cm. Do jej budowy najczęściej nie trzeba nawet zgody wspólnoty mieszkaniowej, a można w ten sposób wydzielić przestrzeń do spania bądź pokój do pracy. Montuje się odpowiedni stelaż do ściany i gotowe. W kawalerce takie funkcjonalne rozwiązanie może się sprawdzić idealnie powiększając salon.

Kawalerka - aranżacja i meble

Antresole można też wykorzystać do przechowywania szafki, szafy czy innych mebli. Antresolą warto się zainteresować zwłaszcza wtedy, gdy wnętrze pełne jest światła i w salonie jest jeszcze sporo miejsca. Pamiętaj, że taki montaż będzie kosztował i stracisz jednak cześć salonu.

 

Co z meblami? Każdy instynktownie ustawiałby je pod ścianami, ale w kawalerce może to nie zdać egzaminu. Przy dzisiejszej technologii, nie trzeba się bać, że meble nie będą stabilne.

Triki do małego mieszkania

Głównym zadaniem każdego aranżera wnętrz w przypadku, tak niewielkiego mieszkania jest zawsze dodanie mu wizualnej przestrzeni. By tego dokonać korzysta się z różnych optycznych trików. O kolorach już pisaliśmy, pora na dodatki.

 

Drzwi w pomieszczeniu mogą mieć ogromne znaczenie. Wystarczy je dobrać w odpowiedni sposób by drzwi otworzyły nam przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się rzecz jasna proste drzwi w jasnym odcieniu. Idealnym rozwiązaniem będą skrzydła bezprzylgowe, które niemal wtapiają się w ścianę. Dzięki temu, że zawiasy są niemal niewidoczne praktycznie nie widać, gdzie zaczyna się ościeżnica, a gdzie jest skrzydło.

Całkiem sprytnym rozwiązaniem do mieszkania o małej powierzchni mogą być np. drzwi przesuwne. Te nie zabiorą tyle miejsca co skrzydła drzwiowe, ale ich montaż i wkomponowanie w meble wymaga wprawnego oka i sporego wyczucia stylu. Trzeba wiedzieć jak je wmontować, tak by nie przeszkadzały stojącej szafie czy innemu meblowi.

 

Warto przy tej okazji powiedzieć również o prograch. Jeżeli istnieje taka możliwość, zrezygnujmy z nich. One optycznie dzielą pomieszczenie, a że jest ono niewielkie samo w sobie, to jeszcze by je dzieliło.

 

Dla odważnych i nieczujących krępacji pozostaje jeszcze jedno wyjście. Całkowite usunięcie wewnętrznych drzwi i postawienie łukowatych przejść. Na pewno dodadzą mieszkaniu przestrzeni, ale z drugiej strony nie zapewnia komfortu dyskrecji, nie wyciszą dodatkowo wnętrza czy nie powstrzymają nieprzyjemnych zapachów z kuchni. To tzw. sztuka wyboru.

 

Zdjęcie główne: Bench Accounting on Unsplash