Jak urządzić małą łazienkę? O czym warto wiedzieć?

Wygodne i funkcjonalne zaaranżowanie wnętrza małej łazienki przysparza zwykle sporo problemów. Właściciele małych łazienek z zazdrością oglądają projekty aranżacji pomieszczeń o znacznie większym metrażu, zastanawiając się, jakie rozwiązania zastosować we własnym mieszkaniu. Urządzenie małej łazienki wymaga drobiazgowego planu i często sporej kreatywności. Efekty mogą jednak pozytywnie zaskoczyć. O czym warto wiedzieć, organizując małą łazienkę?

 

Wyzwania związane z aranżacją małej łazienki

 

 

Urządzenie łazienki, która byłaby nie tylko estetyczna, ale również komfortowa w codziennym użytkowaniu, bywa skomplikowane ze względu na ilość instalacji, sprzętów i wyposażenia, które musimy tam pomieścić. Do tego powinno to być miejsce, w którym łatwo będzie utrzymać czystość. Zorganizowanie niewielkiej przestrzeni wymaga przemyślanego wyboru nie tylko sprzętów czy mebli. Liczy się również wyposażenie łazienki we wszystkie niezbędne dodatki – tak, by całość była spójna i funkcjonalna.  

 

Projekt warto rozpocząć od podjęcia kluczowych decyzji dotyczących wyboru wanny lub kabiny prysznicowej, zakupu bidetu lub rezygnacji z niego, określenia stylu, który najbardziej nam odpowiada i stworzy spójną całość z resztą mieszkania. Warto pamiętać, że w małych przestrzeniach zwykle najlepiej sprawdza się styl minimalistyczny lub skandynawski. Na przepych glamour może nie wystarczyć miejsca.

 

 

Jasne kolory i lustra optycznie powiększające pomieszczenie

 

 

Chcąc optycznie powiększyć łazienkową przestrzeń, warto wybierać jasne kolory. Nie musi to być koniecznie biel, jednak może ona stanowić dobrą bazę dla pojedynczych elementów w zdecydowanych odcieniach. Poza bielą sprawdzi się także beż, szarości, popiele lub błękity. Dobrze jest wybrać płytki i ceramikę o wykończeniu błyszczącym, powiesić duże lustra i odpowiednio rozmieścić oświetlenie.

 

Do jasnych płytek, mebli i armatury można dobrać kontrastowe elementy wykończeniowe. Czarne baterie prysznicowe i umywalkowe, wieszaki, dywaniki i ręczniki w czerni będą wyglądać nowocześnie i elegancko. Odwrócą również uwagę od niewielkich rozmiarów pomieszczenia.

Wygodne sprzęty podwieszane

 

 

Utrzymanie porządku i czystości w małej łazience jest dużo prostsze, jeśli zdecydujemy się na podwieszane toalety, bidety lub umywalki. Jeśli planujemy umieszczenie w łazience szafek stojących, należy pamiętać, aby w zabudowie nie pozostawiać żadnych wąskich szczelin i kątów, w których gromadzić będzie się kurz i brud. Takie zakamarki stanowią niewykorzystaną przestrzeń, która w małej łazience jest na wagę złota. Poza tym są uciążliwe podczas sprzątania.

 

 

Akcesoria ułatwiające porządkowanie łazienkowej przestrzeni

 

 

Urządzenie małej łazienki wymaga zaplanowania sposobów na przechowywanie wszelkich łazienkowych akcesoriów. Kosmetyki, ręczniki, chemia domowa, szczotki do włosów, suszarka, waga – wszystko to trzeba gdzieś pomieścić. Sprawdzą się wszelkie zabudowane szafki lub wnęki z przesuwnymi drzwiczkami. Dobrze wyglądać będą zestawy akcesoriów łazienkowych, zawierające dozowniki na mydło i szampon, uchwyty na szczoteczki do zębów lub wieszaczki na ręczniki.

 

Warto pomyśleć również o wygodnym dywaniku łazienkowym. Powinien pasować kolorystycznie do wystroju wnętrza i być łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej, jeśli będzie go można prać w pralce. Trzeba też zaopatrzyć się w kosz na bieliznę, zwracając uwagę na jego kształt. Jeśli mamy do zagospodarowania jakiś nieużywany łazienkowy kąt, warto wybrać kosz narożny.

 

Przy odpowiednio drobiazgowym zaplanowaniu niewielkiej łazienkowej przestrzeni, możliwe jest stworzenie spójnej, wygodnej w codziennym użytkowaniu aranżacji. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie niesie za sobą niewielka przestrzeń, i dostosować do nich planowany wystrój.