Jak obliczyć wysokość rat kredytu hipotecznego?

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny i chcesz poznać swoje możliwości finansowe? Sprawdź, co składa się na wysokość raty kredytu. Poznaj prosty sposób, by obliczyć ją samodzielnie.

Jak obliczyć wysokość raty?

Rata kredytu to jedno z najważniejszych pojęć z perspektywy klienta. Jej wysokość musi odpowiadać możliwościom domowego budżetu. To także jeden z głównych czynników, wpływających na decyzję o wyborze konkretnej oferty kredytowej.

 

Samodzielne wyliczanie raty może znacząco przyspieszyć proces wyboru oferty kredytu hipotecznego. Możesz na bieżąco porównywać warunki i dostosować wysokość spłaty do swoich potrzeb.

 

Narzędziem, które może ułatwić to zadanie, są kalkulatory kredytowe. Algorytm automatycznie wyliczy wysokość miesięcznej raty na podstawie:

  • kwoty kredytu,
  • wartości nieruchomości,
  • okresu spłaty kredytu.
Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Podstawowe elementy raty kredytu hipotecznego to:

 

  • część kapitałowa kredytu – kwota pożyczona od banku w ramach kredytu,
  • część odsetkowa kredytu – odsetki kapitałowe od pożyczonej kwoty. Ich wysokość zależy od wysokości oprocentowania określonego w umowie, okresu kredytowania i kwoty pozostałej do spłaty.

 

Natomiast na wysokość oprocentowania kredytu składa się:

 

  • stawka referencyjna WIBOR – stopa oprocentowania pożyczek, jakich banki udzielają innym bankom na polskim rynku międzybankowym. Najczęściej jest to WIBOR 3M, czyli stopa oprocentowania pożyczek trzymiesięcznych. Stopa WIBOR razem z marżą banku określają oprocentowanie kredytu.
  • marża banku – wynagrodzenie banku za pożyczony kapitał kredytowy. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie z kredytobiorcą, co potwierdza się zapisem w umowie. Wysokość marży rośnie wraz ze wzrostem ryzyka po stronie banku.

 

Przy określaniu wysokości odsetek należy wziąć pod uwagę także okres spłaty zobowiązania kredytowego.

Raty kredytowe – malejąca i równa

Gdy decydujesz się na kredyt hipoteczny, możesz wybrać formę spłaty zobowiązania. Wysokość miesięcznych rat będzie różnić się także w zależności od rodzaju spłaty – rat malejących lub równych.

 

Jaka jest między nimi różnica? Wybór rat równych oznacza, że w ciągu całego okresu kredytowania będziesz spłacać bankowi raty w tej samej wysokości. W tym przypadku część kapitałowa i odsetkowa różnią się wysokością. To wygodne rozwiązanie pod względem planowania domowego budżetu. Znając koszty kredytu, możesz lepiej planować wydatki. Warto podkreślić jednak, że pierwsza faza spłaty kredytu w tej formie obejmuje przede wszystkim część odsetkową.

 

W przypadku rat malejących podstawę miesięcznych kosztów stanowi część kapitałowa. Część odsetkowa jest zmienna – zmniejsza się dzięki spadkowi bieżącego salda zadłużenia. Z każdą kolejną ratą zmniejsza się zadłużenie, na podstawie którego bank wylicza część odsetkową.  

 

Warto pamiętać, że wysokość raty (malejącej i równej) może ulec zmianie, jeśli zmieni się oprocentowanie kredytu.

Meble ogrodowe z technorattanu sprawdzą się nie tylko w ogrodzie czy na działce, ale wszędzie tam, gdzie meble z drewna byłby w zbyt dużym stopniu narażone np. na wilgoć. Klientów, którzy chcieliby przekonać się, czym różnią się poszczególne produkty, zapraszamy do naszych sklepów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Są u nas dostępne meble ogrodowe renomowanych producentów. Warto też zapoznać się z naszą ofertą mebli ogrodowych i przejrzeć ofertę w przeglądarce internetowej.

Zdjęcie główne: adobestock_465274773