Ile kosztuje urządzenie pokoju młodzieżowego?

Cena urządzenia pokoju młodzieżowego może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji, jakości wprowadzanych produktów oraz wybranych materiałów wykończeniowych. Projektowanie i wyposażenie pokoju dla młodzieży może być fascynującym, ale też czasem kosztownym przedsięwzięciem, które wymaga odpowiedniego planowania budżetu.

Zanim przystąpisz do aranżacji nowoczesnego pokoju młodzieżowego, dobrze zorientować się, jakie elementy są ważne, których kosztów nie da się uniknąć, a gdzie można poszukać nieco oszczędności. Projektowanie pokoju młodzieżowego będzie dzięki temu łatwiejsze, a samo urządzanie przestrzeni — sprawniejsze. Koszty urządzania pokoju dla nastolatka, dzięki dobremu planowaniu, można też będzie odpowiednio obniżyć.

Pokój dla nastolatków — czy konieczne będzie wykończenie ścian i podłóg?

Remont albo urządzanie nowego pokoju dla nastolatka może wymagać wykończenia ścian i podłóg. Koszty te będą wtedy dużą częścią z całego budżetu, dlatego warto dokładniej im się przyjrzeć. Tanim, a jednocześnie trwałym sposobem na wykończenie podłogi, jest ułożenie paneli podłogowych, winylowych lub laminowanych. Wybór może paść też na podłogi drewniane, jest to opcja jednak zdecydowanie droższa. Za wykończenie pokoju panelami laminowanymi zapłacisz od 30 do 60 złotych za metr kwadratowy, podczas gdy koszt podłogi drewnianej może być nawet trzykrotnie wyższy!

 

Wykończenie ścian również oferuje sporą różnorodność. Najprostszym i najtańszym sposobem będzie pomalowanie ścian farbą. Dobrze użyć farb lateksowych, które są co prawda nieco droższe, ale nadają się do mycia wodą i są odporne na szorowanie. Innym sposobem na wykończenie będzie położenie tapety. Koszty są niewielkie — od kilku do kilkunastu złotych za metr kwadratowy.

 

Budżet w tej kwestii można też obniżyć, samodzielnie zabierając się za remont, a nie powierzając prace firmom. Dotyczy to zwłaszcza prostych prac wykończeniowych jak malowanie ścian. Układanie paneli podłogowych, dzięki prostym systemom montażu, również nie powinno sprawiać zbyt wiele problemu.

 

Pokój chłopca i pokój dziewczynki — kolorystyka pokoju młodzieżowego w zależności od płci dziecka

 

W trakcie aranżacji warto wiedzieć, że odpowiednie kolory są ważne dla młodych ludzi. Nieco inaczej projektuje się też pokój dla chłopca, a inne kolory wprowadza się do dziewczęcego pokoju młodzieżowego. Chłopcy gustują raczej w ciemniejszych kolorach, szarościach, czerni, bordo lub granatach. Dziewczęta z reguły wolą pastelowe barwy. Oczywiście, nie jest to sztywną zasadą i w czasie wyboru kolorów wykończenia i umeblowania pokoju najlepiej skonsultować kwestię kolorów z przyszłym mieszkańcem.

Pokój młodzieżowy na piątkę! Ile kosztują meble i meblowanie pokoju młodzieżowego

 

Gdy pokój jest odpowiednio wykończony, warto zadbać o wyposażenie. Kompleksowy projekt pokoju dla nastolatka będzie zatem zawierał listę mebli do pokoju młodzieżowego Merkury Market, które przydadzą się młodej osobie. Aranżacja pokoju młodzieżowego w kwestii umeblowania może być różna, a głównym wyznacznikiem będzie wielkość pomieszczenia i dostępne miejsce.

 

Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad kluczowymi elementami. W każdym pokoju młodzieżowym przyda się wygodne łóżko. Łóżka młodzieżowe nie powinny być węższe niż 90 cm, a optymalna szerokość to między 100 a 120 cm. Łóżko należy zaopatrzyć w solidny stelaż i wygodny materac. Koszt łóżka dla nastolatków wraz ze stelażem i materacem waha się od 500 do nawet 3 tys. złotych.

 

Wnętrze pokoju młodzieżowego dobrze też wyposażyć w szafy młodzieżowe lub komody — meble te posłużą do przechowywania ubrań i rzeczy osobistych. Lepiej od razu zainwestować tutaj w większe, ale pojemniejsze modele. W małych pokojach nastolatków lepiej ustawić szafy przesuwne, gdyż szafy uchylne zajmują więcej miejsca w czasie otwierania. Koszt szafy to od 400 do 1 200 zł, natomiast komody mogą być o połowę tańsze, jednak będą też zdecydowanie mniej pojemne.

 

Co jeszcze jest ważne, by urządzić pokój dla młodej osoby? Dobrze jest pamiętać, że nastolatki wciąż się uczą, zatem przyda się solidne biurko młodzieżowe i wygodne krzesło do tego biurka. Jeśli miejsca jest niewiele, biurko też nie może być szerokie. Rozwiązaniem mogą być biurka narożne, które są bardzo funkcjonalne. W przypadku niewielkich pokoi młodzieżowych warto też zagospodarować ściany półkami. Biurko kupisz już nawet od 200 zł, proste krzesła od 150 zł, a póki — nawet od kilkudziesięciu złotych.

 

Czy meble dla dziecka nadają się jako meble młodzieżowe w pokoju nastolatka?

 

Młodzieżowy styl pokoju można uzyskać dzięki odpowiednim meblom, ale też dzięki dobrze dobranym dodatkom, dlatego, jeśli meble, z których dotychczas korzystało dziecko, są w dobrym stanie, warto zastanowić się nie nad wymianą wyposażenia, ale nad pozostawieniem części lub nawet całości wyposażenia. Dzięki temu znacząco obniży się koszty urządzenia pokoju. Przestrzeń pokoju młodzieżowego nabierze odpowiedniego charakteru dzięki dodatkom.

 

Jeśli meble są w dobrym stanie, ale są w nieodpowiednich kolorach lub wzorach, warto zastanowić się nad ich przemalowaniem lub oklejeniem. To też znacząco obniży koszty.

Koszty wyposażenia pokoju a elektronika i sprzęt do nauki

Kolejnym istotnym elementem jest elektronika i sprzęt multimedialny. Współczesny pokój młodzieżowy często musi być wyposażony w telewizor, konsolę do gier, komputer oraz inne urządzenia elektroniczne. Koszty tych produktów mogą się różnić w zależności od marki, specyfikacji technicznych oraz wielkości ekranu czy mocy obliczeniowej.

 

Idealny projekt pokoju będzie zapewniał miejsce również na takie rzeczy. Nie zawsze jednak pełne wyposażenie elektroniczne jest możliwością finansową danej rodziny. Warto jednak zadbać o miejsce na biurku na laptop lub komputer.

Koszt wyposażenia pokoju dla nastolatka — dodatki i akcesoria

Co więcej, elementy dekoracyjne i akcesoria, takie jak lampy, dywany, obrazy, plakaty czy poduszki, mogą uzupełniać wystrój pokoju młodzieżowego, ale również wpływać na koszty. Z tych drobnych elementów oświetlenie pokoju młodzieżowego jest kluczowe, dlatego dobrze zadbać o lampę wiszącą (koszt od kilkunastu do kilkuset złotych) oraz jedną lub dwie lampki stojące albo biurkowe (od 50 do 150 złotych).

 

Pozostałe elementy dekoracyjne można dokupić w późniejszym czasie. Dobrze jest jednak od razu zakupić dywan, który ociepli aranżację.

Jak obniżyć koszty wyposażania pokoju młodzieżowego?

 

Cena urządzenia pokoju młodzieżowego może być bardzo zróżnicowana i zależy głównie od osobistych preferencji oraz budżetu. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w odpowiednie i funkcjonalne wyposażenie może przynieść długoterminową satysfakcję i komfort użytkowania tego pomieszczenia. Koszty można obniżyć, samodzielnie wykańczając pomieszczenie, samodzielnie składając meble do pokoju młodzieżowego oraz korzystając z części wyposażenia, która już znajduje się w pomieszczeniu.

 

Mały pokój nastolatka, dzięki odpowiedniemu planowaniu, może być w pełni funkcjonalny, wygodny i estetyczny. Dobrze zadbać o odpowiednie wykończenie, meble młodzieżowe oraz dodatki, a przede wszystkim urządzać w przestrzeń w porozumieniu z przyszłym mieszkańcem.