I znowu się udało. Kolejny polski dom nagrodzony w europejskim konkursie

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wielkim sukcesie - dom polskich projektantów został wybrany najlepszym domem na świecie w prestiżowym konkursie. Nie minął tydzień, a kolejna rewelacyjna realizacja doczekała się nagród. Tym razem chodzi o Re:Q House, który otrzymał tytuł najlepszego domu w Polsce.

Nagroda European Property Awards jest przyznawana od 1993 roku i uchodzi za jedną z najważniejszych nagród architektonicznych na starym kontynencie. Nie często zdarza się, że trzeci rok z rzędu jury międzynarodowego konkursu przyznaje tytuł tej samej pracowni. A tak się stało w tym przypadku. 

Otrzymany tytuł... po raz trzeci

Tytuł Best Architecture Single Residence Poland dla pracowni Marcina Tomaszewskiego został przyznany przez jury European Property Awards już trzeci raz z rzędu. Za projekt odpowiada założona w 2010 foku pracownia REFORM Architekt.

- Cieszę się, że kolejny raz jury doceniło projekt mojej pracowni. Każdy z moich nagrodzonych projektów wyróżniam się czymś innym. RE: Q HOUSE w tym roku zwrócił na siebie uwagę swoimi proporcjami. Tu wszystko jest wyważone, spójne, kompletne i co najważniejsze – uzupełniające się - mówi architekt Marcin Tomaszewski, autor zwycięskiego projektu. 

Forma i rozwój

Jak twierdzą projektanci RE: Q HOUSE został zaprojektowany tak, aby budynek mógł ewaluować wraz z potrzebami domowników, nie tracąc przy tym wyważonej kompozycji. Ułatwiać mają to nieskończone możliwości rozbudowy domu i uzupełniania go o kolejne bryły.

 

Zaprojektowanie prostopadłościanów względem siebie nawzajem pozwala uzyskać efekt ruchu. Tworzy to ciekawą formę właśnie ze względu na dynamikę. Klarowny podział na bryły z wpisanymi w nie funkcjami wprowadza naturalny porządek i organizuje przestrzeń.

- Cały ten projekt „żyje”, z każdej strony dom wygląda inaczej. Jeśli wejdziemy do niego od frontu i przejdziemy na tyły – mamy wrażenie jakbyśmy byli w zupełnie innym budynku. Ten element pewnej niespodzianki i jednocześnie niedopowiedzenia powoduje, że ten dom nigdy się nie znudzi - wyjaśnia architekt Tomaszewski.

 

Zdjęcie główne: Materiały prasowe / REFORM Architekt