Gwiazda betlejemska - jak ją hodować?

Gwiazda betlejemska to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin, którą można zarówno kupić w kwiaciarni, jak i podjąć się jej samodzielnej hodowli w doniczce. Jest tak z prostego powodu - to kwiat dość łatwy w uprawie.

Szczególnie popularna przed bożym narodzeniem może jednak cieszyć nas cały rok. Ważne jest jednak, by prawidłowo o nią dbać.

Jak hodować gwiazdę betlejemską? Sekrety poinsecji

Poinsecja, bo tak brzmi poprawna nazwa gwiazdy betlejemskiej (inne nazwy to wilczomlecz nadobny, poinsecja nadobna, wilczomlecz piękny czy też euphorbia pulcherrima) to jedna z roślin, która lubi ciepło. Nie należy ustawiać jej w przeciągu, w domu nie może być też chłodno.

Święta z gwiazdą betlejemską. Jak sprawić, by zakwitła?

Gwiazdę betlejemską najlepiej umieścić więc w miejscu jasnym, w którym temperatura w pomieszczeniu wynosi co najmniej 15 stopni Celsjusza, nie więcej jednak niż 22 stopnie.

Gdy w mieszkaniu jest ciepło, roślinie bardzo pomoże, gdy liście spryskamy wodą. Roślina nie przepada też za zbyt dużą ilością światła, jej popularność w okresie świąt nie jest więc przypadkowa.

Poinsecję trzeba też odpowiednio podlewać. Gwiazda betlejemska nie lubi jednak, kiedy jest zbyt morko, warstwa ziemi powinna być więc co najwyżej wilgotna, wody nie trzeba więc dużo. Popularne serwisy radzą, by poinsecje podlewać co drugi dzień. Najczęściej przyczyną problemów z gwiazdą betlejemską są przeciągi, zbyt intensywne światło, jest też wrażliwa na nadmiar wody.

Gwiazda betlejemska przetrwa zimę. Czego potrzebuje roślina?

Charakterystyczna roślina, którą cieszymy się głównie w święta, jest wieloletnia. Do następnego sezonu przetrwa jednak pod kilkoma warunkami. O ile przeciągi mogą ją skutecznie pozbawić formy jeszcze przed świętami, to złe przechowywanie sprawi, że w kolejnym roku ani pędy, ani liście, ani kwiaty nie odzyskają już dawnej formy.

Dlatego też gwiazda betlejemska musi być przechowywana w całkowitej ciemności przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie. Ma to na celu ochronę przed promieniami słońca.

Uroki gwiazdy betlejemskiej, czyli uważaj na groźny sok

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej to jedno, czy można jednak samodzielnie ją rozmnażać? Tak. W tym celu z rośliny trzeba odciąć wierzchołki pędów. Łodygi powinny mieć ok. 10 cm.

Warto pamiętać, że sok gwiazdy, o mlecznym kolorze, ma właściwości trujące. Gwiazda po wycięciu powinna zatem trafić na kilka sekund do ciepłej wody, by zmniejszyć wypływanie groźnego "mleczka".

Wszystko przez kwas euforbinowy, który oddziałuje na układ trawienny. Zagrożone są zarówno dzieci jak i zwierzęta. Roślina powinna być więc ustawiona w miejscu, które dla malucha lub pupila nie będzie dostępne. Nasi milusińscy mogą bowiem nieświadomie odłamać, nadgryźć lub zerwać łodygę gwiazdy i w ten sposób wejść w kontakt z nieprzyjazną substancją. Co ważne w literaturze światowej nie stwierdzono śmiertelnych przypadków zatrucia gwiazdą betlejemską. Przypadki hospitalizacji, konieczności płukania żołądka i innych zabiegów medycznych się już jednak zdarzają.

Wybierz swoją gwiazdę betlejemską. Są różne odmiany

Warto pamiętać o tym, że pojęcie gwiazdy betlejemskiej jest bardzo pojemne, bo na rynku dostępnych jest ok. 150 gatunków tej wyjątkowej rośliny. Wybór gatunku ma znaczenie, jeśli zależy nam na innym kolorze kwiatu.

Czerwona poinsecja jest najpopularniejsza, ale uprawiać można też zieloną, łososiową, różową, a nawet cynamonową czy żółtą.