GUS podsumował sytuację na rynku mieszkaniowym

Jak podaje GUS, w opublikowanej w listopadzie publikacji pt. "Gospodarka mieszkaniowa  i infrastruktura komunalna", na koniec 2022 roku w Polsce było 15,6 mln mieszkań z 59,7 mln izb. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 m2, a przeciętna powierzchnia użytkowa na 1 osobę 31,1 m2. Na 100 mieszkań przypadały 242 osoby.

W budynkach wielomieszkaniowych, mieszkania osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi stanowiły 55,3% zasobów mieszkaniowych, mieszkania spółdzielni mieszkaniowych 29,6%, a mieszkania komunalne 11,9%. Wśród mieszkań poddanych remontom w celu podwyższenia standardu lokali, dominowały mieszkania w zasobach spółdzielni mieszkaniowych (64,9%).

 

W roku 2022 przeprowadzono remonty mieszkań w celu podniesienia standardu. Najwięcej remontów dotyczyło mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych (64,9%). Mieszkania w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi stanowiły 28,5% remontowanych mieszkań, natomiast mieszkania gminne miały udział zaledwie 5,1%. Koszty utrzymania zasobów lokalowych w Polsce wyniosły 48,3 mld PLN, co oznacza wzrost o 19,1% w porównaniu do roku 2020. Koszty usług komunalnych również wzrosły o 20,5%. Centralne ogrzewanie i ciepła woda stanowiły największy udział w tych kosztach we wszystkich formach własności zasobów lokalowych. Najwięcej dodatków mieszkaniowych wypłacono użytkownikom lokali gminnych (39%), mniej użytkownikom lokali spółdzielczych (o 12,2 punktu procentowego), oraz lokatorom prywatnych mieszkań w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi (14,8%) i bez wspólnot mieszkaniowych (12,3%) - czytamy też w raporcie GUS. 

Rosną zaległości


Kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wynosiła ponad 6,9 mld PLN, a eksmisje dotyczyły głównie lokatorów mieszkań gminnych. Na koniec 2022 roku powierzchnia gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w zasobie gminnym wynosiła 27,4 tys. ha, z czego ponad trzy czwarte stanowiły grunty pod budownictwo jednorodzinne.

 

W obszarach wiejskich odnotowano większy wzrost długości sieci kanalizacyjnej niż w miastach. Na koniec 2022 r. korzystało z niej 55,9% ludności wsi. W Polsce funkcjonowało prawie 2,5 mln przydomowych systemów odprowadzania ścieków, z czego 86% stanowiły zbiorniki bezodpływowe - podaje GUS
 

Coraz więcej odpadów

W 2022 roku przeważały odpady komunalne zmieszane, które stanowiły ponad 60% wszystkich odebranych i zebranych odpadów. Odpady komunalne poddane recyklingowi materiałowemu wyniosły prawie 3,6 mln ton, a do unieszkodliwiania skierowano ponad 5,2 mln ton.

 

Sprzedaż energii cieplnej na cele grzewcze była skoncentrowana głównie w pięciu województwach: mazowieckim, śląskim, łódzkim, pomorskim i dolnośląskim. Paliwa stałe dominowały w strukturze produkcji energii cieplnej na cele grzewcze, z udziałem węgla i koksu prawie czternastokrotnie wyższym niż biomasy innej niż leśna.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pt. "Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna w 2022 r", który przedstawia informacje dotyczące zasobów mieszkaniowych, kosztów utrzymania, eksmisji, infrastruktury komunalnej i innych aspektów związanych z mieszkaniem w Polsce.