Grzyby, pleśnie, wilgoć i niemiły zapach. Tyle kłopotu przez źle wyregulowane okna. Pomoże... śrubokręt

Co rano odkrywasz, że okna w twoim mieszkaniu lub domu pokrywa spora ilość "rosy"? Zbiera się na dolnych częściach szyb, a nawet skrapla i kapie na parapet? Lepiej tego symptomu nie ignorować, bo jest oznaką nieprawidłowej wentylacji. A ta może prowadzić do sporych problemów. 

Woda, która skrapla się po wewnętrznej stronie szyby lub mieszkania pochodzi z wnętrza nieruchomości. Ten problem dostrzegamy głównie zimą, ponieważ przez uruchomione ogrzewanie ułatwia przekroczenie tzw. punktu rosy. Wysoka temperatura to zjawisko przyspiesza. 

 

Woda skraplająca się na szybach czy parapetach świadczy często o zawilgoceniu pomieszczenia. A to "zaproszenie", by we wnętrzu dobrze poczuły się zarodniki pleśni i grzybów. To właśnie nadmierna wilgotność jest przyczyną pojawiających się na ścianach nieestetycznych plam i osadów. 

255 tys. mieszkań w budowie

 Z problemem można walczyć. Potrzebny jest... śrubokręt. To za jego pomocą możemy prawidłowo wyregulować okno. Chodzi o to, by zmienić ich szczelność, dzięki czemu mniej ciepła ucieknie za zewnątrz. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć problem zawilgocenia, ale i oszczędzić na kosztach ogrzewania. 

 

Nowoczesne okna PCV od lat są przystosowane do zabiegu, który powinniśmy wykonywać dwa razy do roku - dostosowując elementy naszej domowej infrastruktury do aury. W narożnikach okien znajdują się dwa niewielkie bolce, które trzeba przekręcić o 90 stopni. Te niewielkie elementy regulują położenie uszczelki w ramie okiennej. 

Weź śrubokręt w dłoń

By zmniejszyć problem zaparowanych okien, trzeba pamiętać o prawidłowym wietrzeniu. Szczególnie podczas gotowania, a także po prysznicu czy kąpieli. Na wilgotność w pomieszczeniach znaczący wpływ może mieć też suszenie ubrań. 

 

Wietrzenie pomaga nie tylko wyrównać temperaturę, pozwala też pozbyć się zarodników pleśni, grzybów, roztoczy oraz innych zanieczyszczeń. Warto też zwrócić uwagę, że nowoczesne okna pozwalają na czasowe rozszczelnienie ramy - zapewnia to wymianę powietrza, ale nie obniża gwałtownie temperatury. 

 

Eksperci podkreślają, że dla naszego komfortu istotny jest również tzw. komfort termiczny. "Warto wspomnieć, że na komfort termiczny składa się nie tylko temperatura powietrza, ale i jego wilgotność i ruch. W okresie grzewczym należy  zwrócić uwagę na potrzebę nawilżenia powietrza, zaś w letnim, gdy potrzebujemy chłodu, odpowiednio lekkiego przewiewu. Jeśli instalujemy klimatyzatory wskazane jest również uzupełnienie ich o nawilżacze powietrza" - radzą autorzy poradnika "Cechy bezpiecznego mieszkania seniora". Osoby starsze, a także dzieci, cechują się bowiem wrażliwością na jakość powietrza oraz niską tolerancją wahań temperatury. Dobrze wyregulowane okna pomogą ten problem rozwiązać.