Grzejnik do łazienki – jaki wybrać? Który model sprawdzi się najlepiej?

Planujesz wystrój nowej łazienki lub chcesz ją wyremontować, z pewnością jednym z ważnych elementów wyposażenia będzie grzejnik. Wybrany model – drabinkowy lub dekoracyjny – nie tylko zapewnia komfort cieplny we wnętrzu, ale często służy też do wysuszenia na nim ręczników i drobnych części garderoby.

Odpowiednia moc

Jeśli dom jednorodzinny jest w trakcie budowy, moc grzejnika możemy sprawdzić w projekcie instalacji. Natomiast, gdy modernizujemy system grzewczy, zwykle nie mamy dostępu do tego rodzaju obliczeń. Wówczas moc wymienianych grzejników określa się szacunkowo. W łazience powinniśmy utrzymać temperaturę w granicach 24°C, dlatego przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi 130-150 W na każdy metr kwadratowy jej powierzchni. Przykładowo - do łazienki o powierzchni 5 m2 należy dobrać grzejnik o mocy 650-750 W.

 

Możemy też wstępnie określić wielkość grzejnika, korzystając z aplikacji dostępnych na stronach niektórych producentów. Wartość tę należy jednak zweryfikować u doświadczonego fachowca.

 

Warto też wiedzieć o tym, że jeżeli zamiast grzejnika malowanego wybierzemy chromowany, to taka powłoka słabiej emituje ciepło. Decydując się zatem na ten model, trzeba zwiększyć jego moc o 25-30 proc.

 

Wydajność grzejnika również spada, gdy zawieszony jest mokrymi ręcznikami, bielizną czy przemoczonymi ubraniami. Dlatego wszystkie te rzeczy – jak wyschną - należy zdjąć z drabinki lub od razu kupić grzejnik z wieszakiem.

 

W wielu łazienkach montuje się też często dodatkowe źródło ciepła, czyli ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu będziemy mogli chodzić z przyjemnością po ciepłej posadzce.

Wodny lub elektryczny

Jeśli w domu lub mieszkaniu mamy wodną instalację centralnego ogrzewania, wówczas w łazience najczęściej montujemy grzejnik podłączony do tego systemu. Aby taki model działał nie tylko w sezonie grzewczym, możemy wybrać urządzenie wyposażone w grzałkę elektryczną sterowaną na przykład mikroprocesorem oraz bluetoothem.

 

Natomiast, gdy zdecydujemy się na grzejnik elektryczny do wyboru mamy m.in. model z dmuchawą, promiennikowy czy suszarkę łazienkową.

Zabezpieczony przed korozją

Wybierając grzejnik do łazienki, warto zwrócić uwagę na jego jakość, ponieważ jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, co sprawia, że grzejnik będzie pracował w „trudnych” warunkach – wyjaśnia Dariusz Majchrzak z firmy Jaga Polska. Dlatego tak ważny jest sposób łączenia profili i kolektorów. Renomowani producenci stosują metodę lutowania, dzięki czemu grzejniki w tych miejscach są bardziej odporne na korozję i wysokie ciśnienie.

Lutowanie – w przeciwieństwie do spawania – gwarantuje również estetykę połączenia elementów i nie zostawia widocznego śladu w postaci „kołnierza”. Istotna jest też grubość i jakość powłoki lakierniczej, gdyż w razie zarysowania miejsce to będzie potencjalnym ogniskiem rozwoju korozji – dodaje ekspert

Z praktycznymi dodatkami

Mowa tu o elementach takich, jak haczyki, wieszaki, dodatkowe półki czy wspominane już wcześniej grzałki elektryczne, wyjaśnia Tomasz Zalewski – ekspert marki Luxrad. Najczęściej są to elementy, które trzeba dokupić. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie każdy wieszak pasuje zarówno do grzejnika dekoracyjnego, jak i drabinkowego.

Do tych pierwszych odpowiednie będą zazwyczaj wieszaki z długim ramieniem jedno- albo dwustronne. Przy grzejnikach drabinkowych sprawdzą się wieszaki punktowe bądź półki. Dodatkowo nie musi nas martwić kolor wieszaka, ponieważ u wielu producentów mamy możliwość dokupienia go w tym samym kolorze co grzejnik.

Dopasowany do miejsca montażu

Standardowo grzejniki zwykle wiesza się na ścianie, równolegle do jej płaszczyzny. Tak montuje się zarówno klasyczne drabinki, jak i modele dekoracyjne. Te ostatnie mogą mieć zaledwie 8 mm grubości, ale ich smukły kształt nie wpływa na moc urządzenia. Do aluminiowej powłoki zostały wtłoczone bowiem miedziane kanały wodne, które odpowiadają za „siłę” jego parametrów i szybki czas nagrzewania, podpowiada Ewa Barej, kierownik regionu VASCO Group.

Często jednak nietypowy sposób ukształtowania rurek (wygięte w kształt fali, łuk itp.) decyduje nie tylko o wyglądzie grzejnika, ale też o miejscu jego montażu. Przykładowo urządzenia mające postać kolumny można zawiesić w narożu łazienki. Z kolei prostopadle do ściany montuje się modele ustawione na nóżkach, które pełnią wówczas funkcję ażurowej ścianki lub parawanu.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe umieszczenie grzejnika elektrycznego. Zgodnie z przepisami należy go instalować 60 cm od umywalki, kabiny prysznicowej czy wanny (licząc od ich krawędzi).

Sposób podłączenia do systemu grzewczego

Grzejniki podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania za pomocą króćców, czyli krótkich odcinków rur zamontowanych fabrycznie. W nowo budowanych domach i mieszkaniach najczęściej stosuje się podłączenie dolne. Oznacza to, że rurę zasilającą (doprowadza gorącą wodę np. z kotła gazowego) i powrotną (odprowadza schodzoną wodę do instalacji) podłącza się do grzejnika na dole, po jego prawej lub lewej stronie. Obecnie bardzo często stosuje podłączenie dolne środkowe, czyli z króćcami zamontowanymi pośrodku grzejnika, co wygląda bardzo efektownie.

 

Z kolei w remontowanej łazience, w której nie zaplanowano wymiany systemu grzewczego, najlepiej zastosować specjalny model, określany przez producentów jako renowacyjny lub modernizacyjny. Ma on nie tylko – tak jak stary grzejnik - podłączenie boczne, ale taki sam rozstaw pomiędzy rurą zasilającą i powrotną, co umożliwia jego bezproblemowy montaż.