Gotowe domki letniskowe do 70m2 – czy warto?

Zmęczenie życiem w mieście przychodzi z czasem. Pogoń za karierą, zgiełk, chaos oraz uczucie wszechobecnej bliskości obcych ludzi sprawia, że coraz więcej z nas decyduje się na wypoczynek poza miejskimi granicami. Mamy do wyboru noclegi w hotelach, campingi oraz gotowe domki letniskowe do 70 m2, które mają w stosunku do poprzednich rozwiązań szereg bardzo istotnych zalet. Związanych także – co wielu osobom wydaje się niemożliwe – z niższą ceną. Zacznijmy jednak od początku.

Czy warto zainwestować w gotowy domek letniskowy?

 

Gotowe domki letniskowe do 70 m2 do niedawna rynek budowlany traktował jako kosztowną alternatywę wypoczynku poza miastem w przeróżnych noclegach. Teraz jednak głównie dzięki zmianom w prawie budowlanym z początku 2022 roku, na letniskowy obiekt rekreacyjny może sobie pozwolić w zasadzie każdy, kto ma lub chce zakupić na własność odpowiednią działkę. Fakt ten jednak nie powinien dziwić – gotowe domki letniskowe z drewna, są:

 

  • Bardzo atrakcyjne wizualnie

Nowoczesne domki letniskowe do 70 m2 nie mają już nic wspólnego z konstrukcjami znanymi jeszcze do niedawna. Wszystkie w dalszym ciągu nawiązują do natury, jednak coraz bliżej im wyglądem do standardowych domów murowanych. Można je wykończyć na wiele różnych kolorów i dopasować idealny projekt do swoich oczekiwań.

 

  • Komfortowe w użytkowaniu

Współcześnie produkowane gotowe domki letniskowe do 70 m2 są bardzo komfortowe. To ich ogromna zaleta, dzięki której stanowią doskonały wybór dla najbardziej wymagających inwestorów. Przestronne wnętrza, dobrze rozplanowane pokoje oraz możliwość zmiany ich aranżacji sprawia, że zachowuje się zarówno komfort, jak i intymność.

 

  • Stosunkowo tanie w zakupie

Gotowe domki letniskowe z drewna są także niedrogie w zakupie, a w szczególności gdy porównamy koszt ich zakupu z postawieniem domu murowanego. Dzięki temu można zmniejszyć wartość całej inwestycji bądź też przeznaczyć większe fundusze na bardziej atrakcyjną, lepiej skomunikowaną działkę. 

Gotowe domki letniskowe do 70 m2 – czy są lepszym wyborem niż wynajem miejsc noclegowych i campingów?

 

Domki letniskowe do 70 m2 są w większości przypadków znacznie lepszym wyborem niż pozostałe formy spędzania wolnego czasu poza miastem. Jest ku temu wiele przeróżnych powodów, wśród których warto wymienić:

 

  • Oszczędność pieniędzy – nowoczesne gotowe domki letniskowe do 70 m2 nie są drogie w zakupie, a tym samym całościowy koszt ich wybudowania oraz zainstalowania na działce dość szybko się zwraca.
  • Możliwość spersonalizowania – gotowe domki letniskowe z drewna są obiektem prywatnym, zatem można je spersonalizować i dostosować do swoich własnych wymagań. Nie ma takiej możliwości w przypadku standardowego wynajmu, kiedy to musimy zdać się na zamysł właściciela w kwestii stylistyki oraz zastosowanych materiałów czy funkcjonalności użytkowanej przestrzeni.
  • Inwestycja w przyszłość – domki letniskowe do 70 m2 są doskonałym prezentem dla dzieci bądź wnuków i mogą stanowić znakomitą formę inwestycji. Nie zanosi się na to, aby ceny nieruchomości kiedykolwiek spadły, a w już w szczególności w najbliższym czasie.

Gotowe domki letniskowe z drewna – czy będzie potrzebne pozwolenie?

 

Zmiany wprowadzone w prawie budowlanym wraz z wejściem w życie 3 stycznia 2022 roku Nowego Ładu rzuciły na kwestię budowy domków rekreacyjnych zupełnie nowe światło. Dotychczas z instytucji zgłoszenia można było skorzystać wyłącznie w przypadku domków o powierzchni nie większej niż 35 m2. Powierzchnia ta 3 stycznia 2022 roku zwiększyła się do 70 m2, co przed prywatnymi inwestorami otwiera szereg nowych możliwości.

 

Na początku warto jednak skupić się na samym zgłoszeniu, które dotyczy planowania budowy domku letniskowego, bez długotrwałej i kosztownej procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wystarczy bowiem zgłosić chęć budowy w odpowiednim starostwie i oczekiwać na informację zwrotną, którą może być wyłącznie wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie otrzymasz pisma przez 21 dni, to możesz rozpocząć budowę zgodnie z planem dostarczonym do starostwa. Z tej opcji nie można jednak skorzystać zawsze, lecz w sytuacji gdy:

 

  • powierzchnia domku wynosi maksymalnie 70 m2,
  • domek będzie jednokondygnacyjny i wolnostojący,
  • na działce o pow. 500 m2 będzie znajdował się wyłącznie jeden domek.

Na jakiej podstawie wybrać swój wymarzony domek letniskowy?

 

Aby zakupić swój wymarzony gotowy domek letniskowy do 70 m2, warto przede wszystkim wybrać jego producenta. Niestety obecny rynek ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców dużych miast tego typu konstrukcjami zalały także oferty początkujących firm, których propozycji nie można polecić z czystym sumieniem. Warto wystrzegać się ich oferty i wybierać firmy z wieloletnią tradycją w budowaniu domków letniskowych do 70 m2, aby uniknąć kłopotów z prawem oraz związanych z eksploatacją danego domku.

 

Nie bez znaczenia jest także koszt budowy oraz zaaranżowania działki. Ważne jest, aby zakupiony przez nas domek był zgodny z obecnymi wymogami i mógł zapewnić wiele lat użytkowania bez obaw o wystąpienie jakiejkolwiek awarii. Istotna, szczególnie w kwestii kosztów, jest także wielkość. Do 70 m2 powierzchni użytkowej domku mamy szerokie pole do popisu. Możemy wybrać wariant odpowiedni dla jednej osoby o powierzchni np. 15 m2, jak i te będące na granicy dopuszczalności – idealne dla wieloosobowej rodziny.