Gdzie znajduje się najpiękniejsza willa w Europie? Nad Narwią w Polsce. Szok

Polscy projektanci od kilku lat udowadniają, że zasługują na miejsce w ścisłej czołówce architektów w Europie. Najnowsze wyróżnienie dla "najlepszej rezydencji rodzinnej" na starym kontynencie trafia do polskiego studia Mobius. Aż trudno uwierzyć, że według jurorów najpiękniejsza rezydencja 2023 roku znajduje się nad rodzimą Narwią. 

Piękna dolina Narwi, niewielkie wzgórze w pobliżu lustra rzeki. Idealne miejsce pod budowę jedynego w swoim rodzaju domu. A w zasadzie rezydencji. Ten właśnie krajobraz wykorzystali w swoim projekcie architekci w Mobius przy tworzeniu "Dune". 

Projekt inspirowany rzeką

Projekt domu jednorodzinnego najczęściej jest inspirowany regionalną architekturą i zapisami planów miejscowych. Tym razem jednak projektanci postanowili się wzorować na pięknie natury, czyli pięknej linii brzegowej Narwi. 

 

Autorem projektu, zlokalizowanego pod Warszawą, jest Przemek Olczyk z Mobius Architekci. Architekt wpisał budynek w spadek terenu, kreśląc jego linię miękko wzdłuż rzeki. W projekcie bryła rozległego domu o powierzchni ponad 1500 m kw. nabrała formy fałdy terenu wpisanej w spadek zbocza i przypominając nadmorską wydmę. Stąd budynek wziął swoją nazwę – Dune, co w języku angielskim oznacza właśnie wydmę.

Budynek jednocześnie nie traci nic na swojej funkcjonalności. I właśnie te dwa elementy docenili jury międzynarodowego konkursu International European Property Awards za lata 2023-24. Projekt o nazwie "Dune" (z ang. wydma) zwyciężył w kategorii "rezydencja rodzina" w europejskiej odsłonie konkursu organizowanego przez International Property Awards. 

 

"Dune przywołuje futurystyczne obrazy, choć sięga do sprawdzonego od lat przez Mobius minimalizmu. Budynek z perspektywy rzeki zdaje się być monolitem. Zbalansowana i kompletna przestrzeń to również efekt użytych materiałów. Białe tynki i kamienne spieki kwarcowe nadają budynkowi ponadczasowej elegancji. Minimalizm detalu hołduje idei „mniej znaczy więcej” - tłumaczą sami twórcy. 

Przepis na sukces

Studio Mobius może sobie nagrodę doliczyć do wielu innych już zdobytych tytułów w polskich i zagranicznych rankingach. Studio otrzymało między innymi nominację do nagrody Miesa van der Rohe oraz zdobyło tytuł Grand Prix w konkursie Architektura XXI. W omawianym konkursie studio Mobius było wyróżnione dwukrotnie. Za projekt rezydencji "Edge House" w edycji 2014/15 oraz za "Green Line" w 2019/2020. 

Ale to nie koniec. Wygrana w tej kategorii umożliwia walkę o tytuł główny, czyli miano najpiękniejszego budynku w Europie. 

 

Zdjęcie główne: materiały prasowe / fot. Paweł Ulatowski