Garść pomysłów na garderobę. Jak urządzić ją z klasą? Garderoba nie lubi chaosu!

Twoja szafa to coś więcej niż tylko miejsce do przechowywania ubrań. To odzwierciedlenie osobistego stylu. Dlaczego więc nie uczynić z niej przestrzeni, którą kochamy? Dzięki kilku prostym zmianom można zmienić swoją szafę w szykowną i funkcjonalną przestrzeń. Oto kilka pomysłów. 

Jak dobrze zaprojektować garderobę? Wyzwanie jest spore, bo trzeba połączyć funkcjonalność ze stylem, zmieścić na małej przestrzeni sporo mebli, ubrań, butów. Zacznijmy więc od kolorów. Jasne sprawią, że  przestrzeń będzie optycznie większa. Ale to nie jest jedyny wybór, bo ciemne kolory mogą sprawić, że poczujemy się bardziej intymnie.

 

W przypadku pierwszego wariantu wybrać można farby białe, kremowe lub jasnoszare. Nowocześniejsze będą chłodny błękit lub zieleń. A jeśli chcesz dodać trochę dramatycznego efektu do przestrzeni, można odważyć się na głęboki fiolet lub nawet czerń. Bez względu na to, jaki kolor wybierzesz, upewnij się, że to ten, na który chcesz patrzeć każdego dnia. 

 

Kluczowa jest organizacja przestrzeni. Na podłodze możemy ustawić kosze lub pojemniki, w których przechowywać będziemy odzież, po którą sięgamy rzadziej. Warto pomyśleć o oznakowaniu i ułożeniu wszystkiego w zrozumiałą dla domowników całość. Na przykład jeden pojemnik może być na buty, inny na swetry itp. Pomoże to utrzymać porządek. Garderoba nie lubi chaosu! Kosze i pojemniki do przechowywania to świetny sposób na zorganizowanie swojej szafy i utrzymanie jej w czystości. Pojemniki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc z zagospodarowaniem przestrzeni problemu nie będzie. 

 

Półki potrzebują przegródek, by stworzyć więcej miejsca do przechowywania i uniemożliwić mieszanie się przedmiotów. Wieszak na ubrania, miejsce na dodatki - te częściej i mniej używane, sekcje dla poszczególnych członków rodziny - to też warto rozważyć już na etapie projektowania sypialni. 

Garderoba. Nie zapominaj o detalach

Pragmatyzm jest w cenie, ale liczy się też styl. Garderobę warto wykończyć tak, by komponowała się z resztą domu i po prostu się nam podobała. Rozwiązania? Tapeta może dodać interesującą teksturę. O paru sprawach pamiętać jednak trzeba. Duży wzór może być przytłaczający, trzeba więc mądrze go wybrać. Mniejszy wzór może być użyty jako akcent. Jeśli nie jesteś pewien, który rozmiar wybrać, wybierz coś pomiędzy - ani za mały, ani za duży.

 

Możliwe jest też użycie zwykłej farby.  Możesz łączyć kolory i wykończenia, by nadać garderobie unikalny wygląd, który odzwierciedla twój osobisty styl. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre farby są lepiej dostosowane do drewna, podczas gdy inne mogą nie być tak trwałe. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju farby użyć, zapytaj profesjonalistę w lokalnym sklepie. 

 

Rozwiązań dekoracyjnych jest więcej. Panele lub zasłony to świetny sposób na dodanie koloru i deseniu. Takie rozwiząnia mogą także pomóc zakamuflować wszelkie mniej niż doskonałe obszary twojej szafy. 

Wybierz swój styl

Warto pamiętać, że w projektowaniu wnętrz szafy to podstawowe elementy. W ich projektowaniu liczą się trzy główne elementy: przestrzeń, światło i proporcje. Wykorzystując te trzy kluczowe składniki w sposób rozsądny, można znacznie poprawić wygląd i odczucia w każdym pomieszczeniu - niezależnie od jego wielkości i kształtu.

 

Musimy też zdecydować, w jakim chcemy iść stylu. Czy chcemy coś nowoczesnego, eleganckiego? A może czegoś bardziej tradycyjnego? Najlepiej podjąć te decyzje już na etapie projektowania domu lub jego remontu. 

 

Fot. Nugroho Wahyu