Frankowicze niezbyt chętnie mediują z bankami. Są dane

Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że w Sądzie Polubownym przy KNF od 1 października 2021 roku do 16 grudnia 2022 roku toczyły się blisko 32,6 tys. postępowań mediacyjnych dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej.  

Specjaliści twierdzą jednak, że szanse na sukces w mediacji są duże dla banków i coraz mniejsze dla konsumentów - chyba że instytucje finansowe podejmują elastyczne negocjacje ze swoimi klientami. Obecna sytuacja możliwe tego nie sprzyja: stawka WIBOR idzie bowiem w górę, co skutecznie powstrzymuje ich od porozumiewania się. 

 

- Liczba spraw rozpoznawanych przez Sąd Polubowny przy KNF jest dość duża. Jednak nadal znacznie więcej osób decyduje się na złożenie pozwu w sądzie, bez wcześniejszej próby rozwiązania sporu przed tego typu instytucją. Z pewnością przyczyną powyższego stanu jest ugruntowane orzecznictwo sądów powszechnych w sprawach dotyczących tzw. kredytów frankowych. Do tego dochodzi też wysoka świadomość społeczna na temat tego, jakiego rodzaju orzeczenie można uzyskać w postępowaniu sądowym – komentuje cytowany przez Monday News adwokat Milena Mocarska z Kancelarii MBM Legal.

Ugoda czy proces?

-  Możliwości organizacyjne przy KNF, w naszej ocenie, nie pozwalają na prowadzenie większej liczby spraw. Należy pamiętać, że proces zawierania umów kredytowych, trwający znacznie krócej niż mediacja, był obsługiwany przez wiele banków i wielu pracowników. Skala liczby osób zaangażowanych w proces mediacji jest wielokrotnie mniejsza – mówi cytowany przez agencję Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SSBB).

 

Według informacji Komisji Nadzoru Finansowego, od 1 października 2021 do 16 grudnia 2022 zostały zamknięte 27 651 spraw mediacji (84,8% wszystkich postępowań). Szybkość rozstrzygnięć przez KNF mecenas określił jako pozytywne. Strony są gotowe podpisać porozumienie albo nie, czego efektem jest duża dynamika w tych postępowaniach.

Co dalej z frankowiczami

Od października 2021 r. do połowy grudnia 2022 r. zawarto łącznie 19 751 ugód, co stanowi 71,4% spośród wszystkich postępowań sądowych. Pozostałe 7 900 przypadków nie skończyło się porozumieniem ponieważ oferty proponowane przez strony były mało elastyczne i ograniczały możliwość negocjacji.

 

Wedle ekspertów ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu ugody są korzystne dla banku, jako że pozbawione są one kosztów procesu, czasami sięgających nawet 100 tysięcy złotych .