Opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wprowadza istotne zmiany w procedurach sprzedaży mienia zajętego przez organy skarbowe. Obecnie przepisy zezwalają na elektroniczną formę sprzedaży jedynie ruchomości i wyłącznie za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez prywatne podmioty wybrane przez organ egzekucyjny.
Zgodnie z projektem Krajowa Administracja Skarbowa tworzy własny System Egzekucja, z którym zintegrowany będzie portal eLicytacje. Nowe rozwiązanie umożliwi organom skarbowym samodzielne prowadzenie licytacji elektronicznych zarówno ruchomości, jak i nieruchomości zajętych w toku postępowania egzekucyjnego.
Portal eLicytacje będzie służył nie tylko do przeprowadzania licytacji, lecz także do publikowania różnego rodzaju dokumentów związanych ze sprzedażą majątku. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, będą tam zamieszczane obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży ruchomości, obwieszczenia o sprzedaży nieruchomości, ogłoszenia o przetargu ofert oraz ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki.
Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększenie przejrzystości procesów sprzedaży prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych. Ministerstwo Finansów spodziewa się, że nowe rozwiązania umożliwią dotarcie do szerszego grona potencjalnych nabywców, co powinno przełożyć się na uzyskiwanie wyższych cen sprzedaży zajętego mienia.
"Umożliwią również wzięcie udziału w licytacji lub zakup ruchomości z wolnej ręki za pośrednictwem Portalu eLicytacje osobom zamieszkałym w znacznej odległości od siedziby organu egzekucyjnego" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Twórcy nowelizacji podkreślają również, że nowy system pomoże wyeliminować niepożądane praktyki, do których dochodzi podczas tradycyjnych licytacji, takie jak utrudnianie udziału innym licytantom czy zmowy dotyczące postąpień.
Warto zaznaczyć, że projektowane przepisy nie wykluczają stosowania dotychczasowych form sprzedaży. Oznacza to, że organy egzekucyjne będą mogły nadal korzystać z tradycyjnych metod licytacji, jeśli uznają to za stosowne w konkretnych przypadkach.
Zgodnie z projektem nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Ministerstwo Finansów liczy, że zmiany przyczynią się do zwiększenia skuteczności egzekucji administracyjnej i sprawniejszego przekazywania środków wierzycielom.