Dwupokojowe mieszkanie to szczyt marzeń? Taki smutny wniosek płynie z najnowszych badań

Nie lokalizacja, infrastruktura czy wyposażenie. Tylko cena. Do takich wniosków doszła sztuczna inteligencja po analizie miesięcznych zapytań klientów. Inaczej mówiąc, Polaków nie stać na porządne mieszkanie, a w wielu przypadkach lokal dwupokojowy to szczyt marzeń. Wysokie ceny spowodowały, że to, co parę lat temu było minimalnym założeniem, teraz jest maksimum możliwości. 

Dwa serwisy nieruchomościowe - Morizon oraz Gratka -  uruchomiły narzędzie sztucznej inteligencji, które ma za zadanie wskazywać określone oferty, bazując na napisanych parametrach, a nie jak dotychczas na ich skrupulatnym wyliczeniu. Po miesiącu działania sztuczna inteligencja mogła z dużą precyzją wskazać przykładowych Kowalskich i to jakich nieruchomości poszukiwali. Wnioski są jednak mało optymistyczne. 

Dwupokojowe szczytem marzeń

Według przywołanej wcześniej sztucznej inteligencji największym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe o powierzchni do 55 m2, najlepiej w cenie od 300 tys. zł do 500 tys. zł. Takich mieszkań szukało łącznie 42 proc. wszystkich użytkowników. Warto przy tym zaznaczyć, że osób szukających trzypokojowych lokali było 33 proc., co niekoniecznie przekłada się na większy metraż.

 

Dlaczego te wnioski nie są optymistyczne? Polska od wielu lat jest na samym dole w rankingach krajów UE pod względem średniej powierzchni mieszkania. Według Eurostatu średnia powierzchnia mieszkania w Europie wynosi 96 m2. Pod tym względem w 2022 roku Polska plasowała się na szóstym od końca miejscu (na 27 krajów Wspólnoty) z wynikiem zaledwie 75,2 m2. Zainteresowanie mieszkaniami o mniejszej powierzchni nie sprawi, że statystyka ta będzie rosnąć. 

Czy dwa pokoje w bloku to faktycznie marzenie? Z pewnością nie, ale Polacy są realistami i wiedzą mniej więcej na jakie lokum mogą sobie pozwolić. Zamieszkując 55-metrowe mieszkanie i posiadając dwa/trzy pokoje, trudno zapewnić wygodną przestrzeń dla wszystkich członków rodziny. Idąc dalej tym tropem, nawet najmniejsza rodzina typu 2+1, mieszkałaby w przeludnionym lokalu (przynajmniej według definicji Eurostatu). 

Nie tylko cena

Choć kwota i lokalizacja determinuje to, czego szukają Polacy, to są też inne ciekawe parametry, na które coraz częściej jest kładziony nacisk przez szukających. Według analizy sztucznej inteligencji wśród najczęściej wymienianych parametrów była kondygnacja oraz oferta miejsc postojowych i piwnic.

 

- Klienci szczególną uwagę zwracali również na niską kondygnację, a do najbardziej pożądanych udogodnień należały miejsca postojowe i piwnice - można przeczytać w raporcie. 

 

Zdjęcie główne: Beazy on Unsplash