Domy za 150 tysięcy złotych - czyli dom w cenie mieszkania

Dom za 150 tys. złotych brzmi jak abstrakcja, ale wbrew pozorom taki projekt jest możliwy do zrealizowania. Budowa domu w cenie mieszkania w ostatnim czasie zyskała tylu zwolenników, że bez trudu można znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Jak znaleźć swój wymarzony dom w cenie kawalerki?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego koszt budowy nieruchomości w pierwszym kwartale 2019 roku jest wyższy, niż w tym samym czasie w 2018 roku. Za budowę jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania musimy zapłacić 4388 złotych. Dla porównania w 2008 roku był to koszt 2970 złotych, a w 1999 roku (pierwszym roku pomiarów) – 1960 złotych. 
Najwięcej mieszkań budowanych jest w województwach mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim, a najmniej w województwach świętokrzyskim i opolskim. Najdroższe mieszkania sprzedawane są w dużych miastach np. Warszawie. Znalezienie mieszkania powyżej 50 m2 w cenie niższej  niż 200 tys. zł w dużych miastach jest niemal niemożliwe. Za takie same pieniądze można zbudować dom z gotowego projektu, czasami nawet wraz z wyposażeniem i o wiele większym komfortem użytkowania.

Czego spodziewać się po domu za 150 tysięcy złotych?


Domy do 150 tys. zł to zazwyczaj bardzo proste, jednopiętrowe nieruchomości o powierzchni około 100 m2. Cena, czyli wspomniane 150 tys. zł, określa sam koszt budowy domu z gotowego projektu danego studia projektowego. W tę kwotę nie wlicza się wyposażenia i kosztów uzyskania pozwoleń. Nie zawsze wliczana jest także zapłata za pracę firmy wykonawczej. 

Cena nie obejmuje też kosztu zakupu działki, a ta będzie różnić się w zależności od lokalizacji. Średnia cena za działkę poza miastem, obliczona na podstawie danych ze wszystkich województw, wynosi około 132 tys. zł  za działkę o powierzchni od 0,1ha do 0,2ha - to najpopularniejszy przedział poszukiwany przez nabywców.

Dom tani w budowie - gdzie szukać oszczędności?

Jednym z ważniejszych kryteriów przy budowie domu jest oczywiście cena, ale nie powinniśmy zapominać także o jego funkcjonalności i solidności. Taka nieruchomość będzie nam w końcu służyć na lata. Obcinanie kosztów może skutkować błędami, które popsują nasze plany lub paradoksalnie doprowadzą do kolejnych wydatków.

 • Oszczędności można szukać już przy zakupie działki. Najlepiej wybrać taki grunt, który zlokalizowany jest na równym terenie, ponieważ każde wzniesienie, może wymagać dodatkowych prac związanych z profilowaniem terenu.
 • Kolejnych oszczędności możemy oczekiwać podczas wyboru projektu. Jest to kluczowa decyzja, ponieważ ma wpływ na dalsze koszty budowy domu. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu domu. Ważne jest by wybrać taki plan domu, który spodoba nam się na tyle, że nie będziemy widzieli konieczności nanoszenia dodatkowo płatnych poprawek. Wybierając projekt warto sprawdzić jakie wymiary drzwi i okien podał architekt - jeśli nie są one standardowe, będziemy musieli spodziewać się kolejnych wydatków.
 • Tanie domy w budowie zazwyczaj nie wyróżniają się dużym metrażem. Wbrew pozorom zaprojektowanie takiej przestrzeni może być sporym wyzwaniem dla architekta. Mały dom musi być funkcjonalny, a przy okazji nie ograniczać zbytnio przyszłych właścicieli w sprawie liczby pomieszczeń. Rozplanowanie pokoi powinno wiązać się z dokładnym wyznaczeniem pionów instalacyjno-wentylacyjnych w taki sposób, by można było ograniczyć ich liczbę do niezbędnego minimum: dobrym sposobem jest zgrupowanie pomieszczeń niewymagających np. ogrzewania w jednej strefie. Dobrym pomysłem jest także tworzenie większych przestrzeni, np. łącząc salon z kuchnią i rezygnując ze stawiania ściany oddzielającej te dwa pomieszczenia.
 • Dużą oszczędność w budowie domu zyskamy poprzez ograniczenie liczby dodatkowych, ale nie niezbędnych elementów. Oszczędni właściciele mogą poprosić np. o wykreślenie kominka z projektu domu. W tańszych nieruchomościach nie ma także miejsca na piwnicę, ponieważ znacznie podnosi ona cały koszt budowy domu (czasem nawet o 30 procent). Zamiast niej można wyznaczyć pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnie. Innym, tańszym rozwiązaniem, jest budowa wiaty, zamiast zabudowanego garażu. Domy do 150 tysięcy złotych wyróżniać się będą także prostą, pozbawioną dekoracji, balkonów i załamań bryłą - prosty kształt domu to dla jego użytkowników dodatkowa oszczędność, taką powierzchnię łatwiej skutecznie ocieplić i później taniej ogrzać. W projekcie możemy wybrać także rodzaj dachu. Najtańsze są dachy dwuspadowe i dachy płaskie.
Ile wynoszą dodatkowe koszty za adaptację projektu domu?

Te osoby, które mają już w posiadaniu własną działkę, mogą bez większych obaw o własne finanse zacząć poszukiwać projektu domu, którego budowa będzie oscylowała w kosztach zakupu mieszkania w bloku. Dom za 150 tys. zł oznacza zazwyczaj zakup nieruchomości z gotowego projektu. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.


Gotowe projekty dostępne są na stronach internetowych różnych pracowni architektonicznych oraz projektowych. Wybierając projekt nie musimy się przejmować, że nie odzwierciedla on doskonale naszych pomysłów na idealny dom. Projekty takie, zgodnie z prawem budowlanym, muszą zostać zaadaptowane pod zabudowę konkretnej działki. Wtedy też możemy dopasować zakupiony projekt pod nasze indywidualne wymagania. 

Jaki jest koszt projektu domu? 


Cena projektu domu z katalogu to kwota od 800 PLN do 4 tys. zł. Przy takim rozwiązaniu dodatkowo konieczne jest dostosowanie projektu do własnej działki. Adaptacja jest wymagana, ponieważ na jej podstawie wydawane są pozwolenia na budowę nieruchomości. Zmian dokonuje dyplomowany architekt, zwracając uwagę na to, by przeróbki nie były zbyt duże (ze względu na prawa autorskie do projektu). Adaptacja projektu wyceniana jest zazwyczaj do maksymalnie 2500 złotych. Dla porównania za indywidualny projekt domu (do 150 m2) płaci się średnio od 5 tys. zł do 22,5 tys. zł.

Dokumenty konieczne do rozpoczęcia budowy domu


Jak już zdecydujemy się na konkretny projekt domu, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów, których wydanie pociąga za sobą kolejne koszty, które musimy wziąć pod uwagę planując budowę domu. Zgodę na budowę wydaje urząd gminy.

 • Plan zagospodarowania przestrzennego / decyzja o warunkach zabudowy (tzw. WZ-tka): to najistotniejsze dokumenty, który muszą być sprawdzony jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jeśli nasza działka (na planie zagospodarowania przestrzennego) ma przeznaczenie budowlane, to wtedy wystarczy wypełnić wniosek o wypis z planu, za który zapłacimy od 50 do 100 złotych. Jeśli działka znajduje się na terenie, który nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, to musimy złożyć wniosek o Warunki Zabudowy. We wniosku należy wpisać rodzaj inwestycji, charakter zabudowy, przewidywany dojazd do działki, ilość miejsc parkingowych, zapotrzebowanie na wodę, sposób zagospodarowania terenu w okolicy nieruchomości oraz wypis z ewidencji gruntów i mapę sytuacyjno-wysokościową.
 • Dokumentacja warunków technicznych dostawy mediów: innymi słowy jest to otrzymanie pozwolenia na podłączenie kanalizacji, wody, prądu oraz gazu. Wnioski w tej sprawie składane są w odpowiednich zakładach: energetycznym, gazowym i wodno-kanalizacyjnym. Zazwyczaj dokumenty takie wydawane są w momencie złożenia wniosku. Koszt ich wydania to około 150 złotych.
 • Projekt domu: urzędy zazwyczaj szybciej akceptują gotowe projekty domów niż nieruchomości, które wymagały indywidualnej aranżacji. Projekt architektoniczny musi obejmować: mapę z wytyczonymi granicami nieruchomości, sposób odprowadzania ścieków, projekt uzbrojenia terenu, układ komunikacyjny, plan zieleni, usytuowanie obiektów budowlanych. Wszystkie te informacje powinny być już dołączone do wykupionego przez nas projektu. Po skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Musi on zawierać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dokumenty składane są w odpowiednim Wydziale Architektury Starostwa Powiatowego. Urzędnicy mają 65 dni na odpowiedź. Po uzyskaniu zgody musimy zgłosić w tym samym miejscu rozpoczęcie prac budowlanych. Takie zgłoszenie musi zawierać: opis etapów prac budowlanych, przewidywany termin zakończenia robót i oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków.
Przykładowe projekty domów za 150 tysięcy złotych


Kupno domu z gotowego projektu jest rozwiązaniem tańszym i łatwiejszym dla kupującego. Decyzja o wyborze projektu musi być jednak dokładnie przemyślana, ponieważ ma ona wpływ na cały proces budowy wymarzonego domu. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt warto poczytać opinie o pracowni architektonicznej, której projekt chcemy wykupić. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji domów w cenie mieszkania.

 • Projekt Poziomka 3 DR-T: jest to projekt domu z parterem oraz poddaszem, gdzie znajdują się trzy sypialnie oraz współdzielona łazienka. Na parterze zlokalizowane są przedpokój, łazienka, kuchnia z jadalnią oraz przestronny salon. Koszt wykupienia projektu to 2500 złotych. Według kosztorysu przedstawionego na stronie przygotowanie domu do stanu surowego zamkniętego to koszt 104 263 złotych.
 • Projekt Panorama 2: jest to projekt budynku piętrowego o powierzchni użytkowej 127 mkw. Koszty budowy do stanu surowego zamkniętego oceniono na poziomie 134 tysięcy. Stan deweloperski to koszt około 240 tysięcy złotych. Na parterze tego domu znajduje się przedpokój, pomieszczenie gospodarcze, gabinet, toaleta oraz salon połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie, garderoba oraz łazienka.
 • Projekt Kozłówka: to nieruchomość parterowa o powierzchni prawie 100 mkw. W domu znajdują się przedpokój, kuchnia, salon, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, łazienka oraz trzy sypialnie. Koszt budowy tej nieruchomości do stanu surowego zamkniętego to koszt 106 tysięcy złotych. Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego to koszt 188 tysięcy złotych.
 • Projekt Z60: to dom zbudowany na 44 mkw. W nieruchomości znajdują się kuchnia, łazienka, przedpokój, salon oraz jedna sypialnia. Według cennika udostępnionego na stronie stan surowy zamknięty, instalacje oraz wykończenie zamkną się w kwocie 122 tysięcy złotych.
Cena budowy domu w 2019 roku. Szacunkowy kosztorys budowy domu parterowego, piętrowego i piętrowego z piwnicą


W 2018 rok w Polsce minął pod znakiem boomu mieszkaniowego, który przełożył się na bardzo duży wzrost cen materiałów budowlanych oraz samego zakupu nieruchomości. Z roku na rok ceny budowy domów wzrosły o prawie 10 procent, co dla niektórych wiązało się z opóźnieniem w realizacji marzeń o zakupie własnego domu czy mieszkania. W 2019 roku niestety nie ma co liczyć na zmniejszenie poziomu zainteresowania kupnem własnej nieruchomości. Jak w tym roku mogą wyglądać szacunkowe ceny budowy domu?


Strona Kalkulatory Budowlane przygotowała szacunkowe koszty budowy domu w 2019 roku w przypadku trzech rodzajów nieruchomości - domu parterowego (o powierzchni około 100 mkw), domu piętrowego (o powierzchni łącznej 140 mkw) i domu piętrowego z piwnicą (195 mkw). Ceny określone zostały w przypadkach stanu surowego otwartego (ławy fundamentowe, ściany nośne, ściany działowe, stropy i schody, dach), stanu surowego zamkniętego (SSO + okna, drzwi wejściowe, brama garażowa) oraz stanu deweloperskiego (SSZ + ocieplenie, elewacja, instalacje wewnętrzne, wyposażona kotłownia, posadzki, tynki i sufity), czyli tak zwanego domu pod klucz.

W przypadku domu parterowego ceny prezentują się następująco: SSO - 136 tysięcy złotych, SSZ - 157 tysięcy złotych, stan deweloperski - 253 tysięcy złotych. Za dom piętrowy zapłacimy około: 148 tysięcy złotych za SSO, 175 tysięcy złotych za SSZ i 298 tysięcy złotych za stan deweloperski. Z kolei za najbardziej rozbudowany dom piętrowy z piwnicą powinien kosztować: 184 tysiące złotych za SSO, 210 tysięcy złotych za SSZ i 348 tysięcy złotych za stan deweloperski. Ceny te zostały określone w przypadku domów o prostej bryle i dwuspadowym dachu, kwota obejmuje koszt materiałów budowlanych i robocizny firmy. Podana jest w wartości netto - w przypadku klientów indywidualnych VAT na roboty budowlane wynosi 8 procent.

Patrząc na powyższe ceny widać, że z roku na rok budowa domu za 150 tysięcy złotych może być coraz większym wyzwaniem. Od czego zależy cena budowy domu? Niestety czynników, które mają wpływ na finalną cenę nieruchomości jest bardzo dużo. Jedną z nich jest m.in. metraż czy założenia projektowe. Kolejnym sposób organizacji prac budowlanych i koszt pracy samej firmy. Ostatnim, bardzo ważnym czynnikiem, są coraz wyższe ceny materiałów.