Domy bez formalności mają być piękniejsze. Ministerstwo ogłasza konkurs

Dom rekreacyjny może mieć, dzięki zeszłorocznej nowelizacji przepisów, już nie 35 a aż 75 metrów kw. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, by Polacy mogli nie tylko łatwiej wznosić tego typu nieruchomości, ale tworzyć je na podstawie bezpłatnych projektów. Rusza właśnie konkurs w tym zakresie. 

Jak informuje resort w komunikacie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego i Doroty Cabańskiej, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Spotkanie dotyczyło uruchomienia nowego konkursu architektonicznego na koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m. kw.

 

Konkurs to kontynuacja programu #DomBezFormalności, który zakłada możliwość budowy domu jednorodzinnego do 70 m. kw. jedynie na podstawie zgłoszenia.

Dom bez formalności. Rusza konkurs

Przepisy, które obowiązują od stycznia br., do minimum ograniczają formalności związane z budową takiego budynku. Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, o ile tak zdecyduje. Wówczas sam przejmuje odpowiedzialność za budowę.

 

Uruchomiony dziś  konkurs dedykowany jest studentom i absolwentom studiów wyższych I lub II stopnia kierunków architektonicznych i inżynierskich. Jego celem jest promocja młodej polskiej myśli projektowej, ale też wsparcie obszarów objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

-  Po sukcesie ubiegłorocznego konkursu na projekty #DomBezFormalności do 70 m. kw.  przyszedł czas na poszerzenie naszej oferty o domy rekreacyjne. Dzięki wprowadzonym uproszczeniom w ramach #DomBezFormalności można szybko i bez zbędnych formalności wybudować również dom rekreacyjny. Wyłonione w konkursie projekty będą dostępne na stronie GUNB-u. Z gotowych projektów na domy rekreacyjne będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani – zapowiedział wiceminister Piotr Uściński.  

 

- Bardzo cieszę się, że Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanemu zostało powierzone to zadanie. Nowy konkurs może być jeszcze ciekawszy od poprzedniego. Uważam, że prace studentów, których kreatywności nic nie ogranicza, mogą być szczególnie nowatorskie i mogą być odpowiedzią na wielkie wyzwania współczesnego świata i naszego regionu związane z pandemią i bezpieczeństwem – powiedziała minister Dorota Cabańska.

Do wygrania pieniądze

W Konkursie jury może przyznać nagrody pieniężne i rzeczowe. Nagrody pieniężne w wysokości: 10 000 zł – I miejsce, 6 000 zł – II miejsc, 4 000 zł – III miejsce, 2000 zł – wyróżnienia. Nagrody będą przyznawane w każdym z 3 tematów niezależnie dla studentów  i absolwentów.