Dla kogo jest Mieszkanie Plus? PFRN: Wiele par zdecydowało się usamodzielnić, wyprowadzić od rodziców

Mieszkanie Plus to jeden z tych rządowych programów, które zdecydowanie nie idą zgodnie z pierwotnym planem. Nie oznacza to jednak, że bloki budowane przez PFR Nieruchomości nie powstają. Fundusz tłumaczy, kto przede wszystkim zamieszkuje tego typu nieruchomości. 

PFR Nieruchomości jako przykład podaje katowickie osiedle zbudowane w pobliżu zabytkowego Nikiszowca. Nowy Nikiszowiec jest niemal w całości zamieszkały, bo klucze odebrało już 90 proc. lokatorów. 

 

Jak wyjaśnia spółka w komunikacie mieszkania na Nowym Nikiszowcu wybrali przede wszystkim ludzie młodzi. "Najemcy do 35 roku życia stanowią niemal 65 proc. wszystkich mieszkańców osiedla, z czego ponad połowa tej grupy to dwudziestoparolatkowie" - czytamy. 

Mieszkają tu głównie młodzi

Dla kogo jest zatem program Mieszkanie Plus, który nie pozwala co prawda zawsze stać się właścicielem mieszkania, ale umożliwia zmianę sytuacji mieszkaniowej? 

 

Nasi młodzi najemcy na Nowym Nikiszowcu pokazują jak duża jest potrzeba tworzenia oferty dla osób, które startują w dorosłość. Wielu z nich mówi o borykaniu się z barierą wejścia na rynek mieszkaniowy. Nasza oferta sprawiła, że wiele par zdecydowało się usamodzielnić, wyprowadzić od rodziców. Jak podkreślają – dzięki tej możliwości przestali odkładać decyzję o byciu na swoim. Była to dla nich niepowtarzalna szansa na uzyskanie metrażu umożliwiającego założenie rodziny, a także okazja do poprawienia standardu mieszkania – wyjaśnia Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu odpowiadający za pion najmu w PFR Nieruchomości S.A.

 

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

 

 
Mieszkanie z dopłatą od państwa

Osiedle Nowy Nikiszowiec jest objęte - podobnie jak inne mieszkania budowane w ramach rządowego programu  - dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Wraz z początkiem lutego ponad połowa najemców była uprawniona do otrzymania tego rodzaju wsparcia. Średnia miesięczna dopłata w katowickiej inwestycji wynosi 340 złotych.

 

Zdjęcia: Marek Mróz (Wikipedia Commons/CC 3.0)

Nowe inspirowane historią

Nowy Nikiszowiec powstał w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Osiedle zaprojektowane przez pracownię 22ARCHITEKCI swoim architektonicznym kształtem i kwartałowym układem zabudowy nawiązuje do zabytkowego Nikiszowca. Inwestycja była nominowana do nagrody im. Miesa van der Rohe oraz zyskała wyróżnienie dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”.