Deweloperzy mówią "nie" planom rządu. "Poprosiliśmy o udostępnienie projektu"

- Jesteśmy przeciwko ograniczeniom - oświadczyła Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich odniesieniu do ogłoszonych niedawno planów rządu, który chce osoby i firmy, które kupują większą liczbę nieruchomości obciążać dotkliwym podatkiem.    

Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich wydała stanowisko dotyczące planów rządu związanych z rynkiem nieruchomości. Deweloperzy reagują na plany rządu związane z ograniczeniami w nabywaniu mieszkań. 


- Jesteśmy przeciwko ograniczeniom w branży mieszkaniowej i sektorze najmu instytucjonalnego, bo ich skutkiem może być zwiększenie luki mieszkaniowej - mówiła Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

 

Ministerstwo chce podatku, deweloperzy przeciwni

Jej zdaniem już dziś dostępność mieszkań jest drastycznie niska, podobnie jak liczba rozpoczynanych budów.

-  Poprosiliśmy MRiT o udostępnienie projektu. Jak tylko się z nim zapoznamy, będziemy go analizować pod kątem prawnym i podatkowym - oświadczyła.


Wcześniej możliwość nałożenia nowego podatku na osoby i firmy, które chcą kupić więcej nieruchomości, zapowiadał szef resortu rozwoju. 

 - Chcemy ograniczyć kupowanie mieszkań przez duże podmioty, które hurtowo skupują mieszkania - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda -  Bez względu na to, czy jest to instytucja, czy osoba fizyczna - jeśli hurtowo skupuje mieszkania, to dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, oznacza to wyższe ceny i mniejszy wybór - powiedział także .

 

Nowy podatek jednak nie wejdzie w życie?

Nie wiadomo jednak, czy projekt nowego podatku zostanie przyjęty przez rząd. W ubiegłym tygodniu trafił do Kancelarii Prezesa Ministrów. Z medialnych doniesień wynika jednak, że pomysł budzi wątpliwości zarówno kierownictwa Zjednoczonej Prawicy, jak i niektórych koalicjantów. Możliwe bowiem, że wbrew zapowiedziom szefa resortu rozwoju, w projekcie chodzić może nie tylko o liczbę posiadanych mieszkań, ale łączną liczbę posiadanych metrów kwadratowych. Właściciele większych domów mogliby więc szybko zostać wykluczeni z możliwości kupienia dodatkowej nieruchomości bez płacenia podatku PCC na poziomie 6 proc. Taką daninę zakłada bowiem projekt resortu rozwoju.