Czysty propan – ekologiczny gaz o szerokim zastosowaniu

Rozwiązania, na które najchętniej stawiamy we współczesnym świecie to te, pozwalające nam zadbać o środowisko naturalne, a jednocześnie gwarantujące wielofunkcyjność i szerokie zastosowanie. Takich cech wymagamy też od ogrzewania. Choć może się wydawać, że to bardzo wiele warunków do spełnienia, to jednak istnieje rozwiązanie grzewcze, które może sprostać tym potrzebom. Warto zwrócić uwagę na czysty propan, który jest paliwem opałowym zarówno ekologicznym, jak i wielofunkcyjnym. Przedstawiamy zalety stosowania propanu w domu.

Jak działa zbiornikowa instalacja gazowa?

Instalacja zasilana gazem propan to ogromna wygoda i wysoka wydajność. Płynny propan jest paliwem wysokoenergetycznym, dzięki czemu pozwala na oszczędne ogrzewanie domu, nawet w najbardziej mroźne zimy. Oprócz tego jest całkowicie zautomatyzowana, poczynając od poboru gazu, a kończąc na dobraniu odpowiednich parametrów spalania w zależności od wymaganej temperatury. Dzięki temu wystarczy, że użytkownik wybierze odpowiednią temperaturę na termostacie, aby automatyczne systemy zajęły się całą resztą. Możliwe jest również zaprogramowanie komputera zawiadującego ogrzewaniem, tak aby wymagana temperatura automatycznie zmieniała się w godzinach nocnych czy w czasie, gdy domownicy przebywają poza domem, w pracy czy szkole.

 

Do prawidłowego funkcjonowania całej gazowej instalacji zbiornikowej niezbędne jest zamontowanie kotła gazowego oraz posadowienie na działce zbiornika na płynny propan. Kocioł lokuje się w budynku a zbiornik poza nim. Oba elementy są połączone systemem rurek. Zbiornik na gaz pełni rolę zarówno magazynu na opał, jak i podajnika do pieca.

Ekologiczny propan – wybierz odpowiedzialnie

Oprócz wspomnianych już zalet ogrzewania propanem, takich jak wygoda i oszczędność, jedną z ważniejszych cech tego rozwiązania jest jego ekologiczny charakter. Gaz propan to paliwo nie wywierające negatywnego wpływu na środowisko. Jego pozyskanie jest efektem ubocznym rafinacji ropy naftowej lub wydobycia gazu ziemnego. Można więc powiedzieć, że powstaje niejako mimochodem. Nie wymaga kopania, wiercenia czy innej formy uszkadzania ekosystemów dla jego pozyskania.

Kolejna ważną kwestią w kontekście ekologii jest sposób spalania propanu. Jako gaz czysty chemicznie, propan przy spalaniu nie wydziela szkodliwych substancji, takich jak pyły zawieszone, sadza czy węglowodory aromatyczne odpowiadające za przykry zapach z domowych kominów. W istocie poprzez spalanie propanu otrzymujemy duże ilości ciepła, które zostaje skierowane do układu centralnego ogrzewania oraz produkty uboczne, którymi są czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Tym samym dbamy nie tylko o atmosferę i czystość otaczającego nas powietrza, ale również o wody gruntowe i gleby.

O ekologicznych korzyściach ogrzewania domu propanem świadczy również objęcie tego rozwiązania dopłatami w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze. Jego głównym zadaniem jest poprawa stanu powietrza w polskich miastach i wsiach poprzez rezygnację z tak zwanych kopciuchów na rzecz ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Taką metodą jest właśnie spalanie płynnego propanu. W związku z tym każdy inwestor chcący wyposażyć swój dom w instalację na propan może skorzystać z dopłat w ramach wspomnianego programu. Jednak co chyba znacznie ważniejsze, rozwiązanie to pozwoli nam lepiej i zdrowiej żyć, dzięki łatwiejszemu oddychaniu i czystszemu powietrzu.

Propan – jedno paliwo, wiele zastosowań

Dodatkowo gaz propan to nie tylko paliwo opałowe. Jego zastosowania są dużo szersze. Jest to zagadnienie, które szczególnie zainteresuje właścicieli nieruchomości, nie posiadających dostępu do sieci gazu ziemnego. Płynny propan z przydomowego zbiornika może zasilać również domową kuchenkę gazową. Pozwala to zrezygnować z gotowania na płycie gazowej lub indukcyjnej i tym samym obniżyć rachunki za energię elektryczną.

 

Gaz propan doskonale nadaje się również do zasilenia gazowego podgrzewacza wody użytkowej. Koniec więc z bojlerami, których pojemność jest mocno ograniczona. Zajmują one dużo miejsca i pobierają ogromne ilości prądu. Przełącz się na tryb eko i wyposaż swój dom w zbiornikową instalację gazową zasilaną czystym propanem.

 

Źródło: LPGDirect.pl