Czy pompa ciepła sprawdzi się w Twoim domu?

Poprawa wydajności energetycznej domu z zastosowaniem ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań grzewczych wzbudza zainteresowanie wśród właścicieli budynków jednorodzinnych. Jednym z rozwiązań obniżających stałe koszty ogrzewania jest pompa ciepła. Czy nadaje się do każdego budynku?

Na czym polega innowacyjność pompy ciepła?

Pompa ciepła jako innowacyjne rozwiązanie grzewcze, wykorzystuje pokłady energii naturalnie występujące w środowisku. Ta możliwość czyni pompę ciepła najbardziej ekologicznym rozwiązaniem spośród obecnie dostępnych na rynku, Jej zastosowanie wyraźnie obniża koszty ogrzewania domu jednorodzinnego. Niestety, zastosowanie takiego rozwiązania grzewczego wymaga właściwej izolacji budynku. Kiedy możesz zainstalować pompę ciepła, a kiedy konieczna będzie modernizacja nieruchomości?

Pompa ciepła, czyli innowacja dla nowych i modernizowanych budynków

Pompa ciepła wykorzystuje temperaturę zewnętrzną gruntu, wody lub powietrza. Umożliwia jej to efektywną pracę i osiągnięcie temperatury czynnika obiegowego, odpowiedzialnego za transport ciepła. Temperatura w sprężarce osiąga maksymalną wartość 45 stopni Celsjusza i nie dorównuje temperaturze powstającej w wyniku spalania. Ze względu na specyfikę pracy, pompa ciepła nie jest rekomendowana do budynków o nieocieplonych ścianach i nieszczelnych oknach.

 

  1. Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w nowych budynkach. Powód jest prosty – o wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego działania instalacji możesz zadbać na etapie projektu. Chcąc jeszcze bardziej zminimalizować koszty eksploatacji domu jednorodzinnego, skorzystaj z oferty paneli fotowoltaicznych. Każde z proponowanych rozwiązań jest dostępne w ofercie TAURONA.

    W nowych budynkach pompa ciepła może być wykorzystana w instalacji z grzejnikami. Warto jednak zdecydować się na przeznaczone takiemu rozwiązaniu grzejniki niskotemperaturowe.
     
  2. Pompa ciepła to innowacja rekomendowana do budynków energooszczędnych, czyli odpowiednio zaizolowanych. Dla optymalnej pracy urządzenia grzewczego, konieczne jest maksymalne ograniczenie strat ciepła, czyli ocieplenie ścian i wymiana lub uszczelnienie okien. Warto pamiętać, że pompa ciepła w budynkach modernizowanych może współpracować zarówno z kotłami, gazowym i olejowym, jak i piecem na paliwo stałe.