Co z opodatkowaniem najmu nieruchomości? Według ekspertów wątpliwości się mnożą

Rok 2022 jest ostatnim, w którym obowiązują preferencyjne przepisy dla osób, które uzyskują dochód z wynajmu mieszkanie. Od przyszłego roku wynajmowanie nieruchomości może być znacznie mniej opłacalne. A nawet ryzykowne prawnie. 

Od 2023 roku właściciele nieruchomości nie będą już mogli wybierać sposobu opodatkowania uzyskiwanych dochodów. Fiskus zgodzi się wyłącznie na stosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W praktyce oznacza to, że nie będzie można dalej amortyzować nieruchomości.

 

Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy, cytowana przez portal Prawo.pl, zauważa jednak, że na kilka miesięcy przed rozpoczęciem obowiązywania nowych przepisów wiele wątpliwości pozostało nierozwianych. 
 

"
"
Podatek od najmu po nowemu. Co z rozliczeniem?

Co zdaniem ekspertki może budzić wątpliwości? "Problemy interpretacyjne mogą dotyczyć przykładowo małżeństwa, które złożyło wniosek o opodatkowanie całości dochodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przez jedno z nich. Pojawia się pytanie o konsekwencje rezygnacji z ryczałtu przez tego małżonka" - pisze. 

 

 

Po co podatek?

O tym, że rząd planuje na nowo uregulować kwestię dochodów z posiadania nieruchomości wiadomo już od roku. "Obecnie kupowanie mieszkań pod wynajem jest bardzo dobrą lokatą kapitału, co w naturalny sposób winduje ceny nieruchomości. Od dochodu z najmu można się rozliczać na skali podatkowej lub ryczałcie. Mniej zaradni wybierają ryczałt, a sprytni - zasady ogólne, ponieważ wykorzystując przepisy o amortyzacji można w ogóle nie płacić podatku od wynajmowania mieszkania" - wyjaśniał wówczas przedstawiciel resortu finansów.

 

"Wiele krajów UE w ogóle nie dopuszcza amortyzacji w przypadku nieruchomości, bo co do zasady ich wartość rośnie, a nie maleje. Dlatego od przyszłego roku rozliczanie najmu prywatnego mieszkań będzie wyłączone ze skali podatkowej, będzie możliwe tylko na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. To da nam jednakowe zasady dla każdego i bardzo umiarkowany i prosty w rozliczeniu podatek od najmu" - dodawał. 

 

Najnowsze doniesienia mówią też o możliwości opodatkowania osób lub instytucji, które w ciągu roku zakupią co najmniej 10 mieszkań. Projekt ustawy w tym zakresie nie został jednak oficjalnie zaprezentowany. Medialne doniesienia dotyczą jedynie przecieków.