Co najmniej 60 tysięcy na wykończenie mieszkania dla 3-osobowej rodziny

Od 1 000 do ponad 3 000 PLN może kosztować wykończenie metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim usytuowanego w dużym mieście.

Różnica w kosztach wynika z rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych, kosztów robocizny oraz tego czy i w jakim zakresie wspieramy się pomocą architekta.

Nie ma jednej precyzyjnej definicji, która określa co to znaczy stan deweloperski. Zazwyczaj w takim mieszkaniu mamy już wykonaną wylewkę betonową na podłodze, przygotowane do malowania ściany (ewentualnie pokryte jedną warstwą białej farby), zamontowane okna i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne) oraz drzwi wejściowe (ale nie wewnętrzne). Ułożone są w nim też odpowiednie instalacje - wodna, kanalizacyjna i elektryczna.

Wstępne szacowanie kosztów

Jeszcze kilka lat temu, aby orientacyjnie określić koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim przyjmowano stawkę za metr kwadratowy w wysokości około 1000 zł. Dziś przeznaczając taką kwotę na mieszkanie w dużym mieście, urządzimy je w tzw. standardzie niskobudżetowym (inaczej ekonomicznym). Oznacza to, że zastosowane zostaną podstawowe materiały oraz wyposażenie, które kupimy na przykład w marketach budowlanych. Jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości materiały i wyposażenie ze średniej półki, cena w może wzrosnąć do 1 500-2 000 PLN za metr kwadratowy wykończenia – szacuje serwis domiporta.pl. Tego typu standard nazywa się zwykle średnim. Natomiast, gdy marzy się nam zastosowanie materiałów naturalnych, sprzęt i wyposażenie ma pochodzić tylko od uznanych producentów na rynku (często zagranicznych) wpadamy w standard wysoki, co może wiązać się z ceną nawet powyżej 3000 PLN/m2 – szacuje domiporta.pl.

Zatem przystępując do wykończenia 60 m2 mieszkania dla rodziny 2+1, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej 60 tys. PLN. Standard średni będzie droższy o co najmniej 30 tys. PLN., a górnej granicy… nie można tak naprawdę podać. Oczywiście jeśli na przykład część prac wykonamy sami (lub z pomocą rodziny i znajomych) możemy znacznie obniżyć wydatki, zaś decydując się na nietypowe rozwiązania bądź wyposażenie, budżet z pewnością przekroczy nasze założenia.

Samodzielnie lub architektem

Wykańczając mieszkanie w stanie deweloperskim mamy do wyboru wiele opcji. Oczywiście każdy sposób ma swoje zalety i wady. Wiele zależy między innymi od tego, jakim budżetem dysponujemy, ile czasu i energii możemy poświecić na to, aby wszystko spiąć i jaką mamy wiedzę na temat materiałów budowlanych i specyfiki wykonania różnych prac.

Jeśli czujemy się na siłach możemy sami zająć się wszystkim od początku do końca. Wiąże się to najczęściej z tym, że bazując na przykład na lekturze pism wnętrzarskich i portali internetowych związanych z tą tematyką, sami podejmujemy się aranżacji pomieszczeń, a także wybieramy odpowiednie materiały i urządzenia. Sami też poszukujemy fachowców, a potem nadzorujemy i odbieramy kolejne etapy prac. Koszty robocizny zależą od rodzaju prac oraz regionu Polski.

Od 70 PLN/m2 za projekt

Inna opcja to zatrudnienie architekta wnętrz, który może zaprojektować nam wszystkie pomieszczenia (bądź tylko wybrane) lub zająć się kompleksowo urządzeniem naszego mieszkania. Orientacyjna cena za projekt podstawowy (koncepcyjny) to 70-85 PLN/m2 aranżowanej powierzchni. Za tę cenę otrzymamy propozycję funkcjonalnego rozplanowania wnętrz w 2-3 wariantach, zwykle na płaskim rzucie mieszkania (niekiedy w tej kwocie są też wizualizacje). Ponadto architekt wnętrz dopasuje do naszych potrzeb układ funkcjonalny mieszkania oraz przebieg wszystkich instalacji (wod-kan + elektryczną). Natomiast, gdy oczekujemy większego zakresu usługi, czyli doboru materiałów wykończeniowych (w tym m.in. glazury, podłóg, tapet, sprzętów w łazience i kuchni) wraz z ich zestawieniem, propozycji kolorystyki oraz wizualizacji pomieszczeń zapłacimy około 120-140 zł/m2 . Dodatkowo płatny jest nadzór autorski (zazwyczaj dopłata wynosi 20-30% wartości projektu), w ramach którego architekt czuwa nad zgodnością wykonywanych prac z projektem.

Im wcześniej, tym lepiej

Warszawska projektantka wnętrz Justyna Burdow-Gołoś z pracowni bohema.projekt podpowiada, że wielu deweloperów umożliwia przearanżowania mieszkania według własnego pomysłu, czyli wprowadzenie zmian lokatorskich, kiedy budowa naszego "M" jest na wczesnym etapie. Unikniemy dzięki temu już po odbiorze kluczy, na przykład kosztownego przestawienia ścian czy przesuwania instalacji, aby wszystko dopasować do własnych oczekiwań. Poza tym, przestrzega, aby nie zawsze cena była najważniejszym kryterium wyboru. Dotyczy to zwłaszcza tych elementów, które na stałe łączą się z mieszkaniem (podłogi, drzwi, meble kuchenne na wymiar czy wyposażenie łazienki). Jej zadaniem tanie rzeczy mogą zbyt szybko się zużywać, a to może wiązać się z „demolką” części mieszkania i zbyt szybkimi remontami. Jeśli chodzi o łazienkę, jest to jedno z najdroższych w wykończeniu pomieszczeń, drugie to kuchnia. W internecie znajdziemy też ogłoszenia o możliwości zaprojektowania wnętrz on-line. Koszt takiego projektu dla mieszkania o powierzchni 60 m2 wynosi około 800 zł. W tej kwocie otrzymujemy propozycję jak ma wyglądać układ funkcjonalny (2 warianty), bez wizualizacji i bez jakichkolwiek wymiarów, sam pomysł.