Chcesz kupić mieszkanie? Wstrzymaj się choć chwilę, a możesz zaoszczędzić. Zachęca sam minister

Jeżeli jesteście w trakcie załatwiania formalności dotyczących zakupu mieszkania z rynku wtórnego, warto się na chwilę zatrzymać. Minister Waldemar Buda zapowiada bowiem, że już od sierpnia br. taka transakcja będzie zwolniona z konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. To nawet kilkanaście tysięcy złotych w kieszeni! Ale jest warunek!

Załatwienie wszystkich formalności wymaganych przy transakcji kupna mieszkania z rynku wtórnego to nierzadko kilka tygodni starań. Warto jednak tym razem podziękować losowi, że to tyle trwa. Ci, którzy właśnie zaczynają dopinanie szczegółów, mogą się wstrzymać, by zaoszczędzić. 

Brak PCC

W przeciwieństwie do zakupu z rynku pierwotnego (od dewelopera) przy transakcji kupna lokalu z rynku wtórnego należy zapłacić tzw. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnej. Wynosi on 2 proc. od całości, co np. w przypadku zakupu mieszkania za pół miliona może wynieść nawet 10 tys. zł. 

 

Prace, by ten konkretny podatek znieść, są prowadzone w Ministerstwie Rozwoju i Technologii od jakiegoś czasu, ale wcześniej przedstawiciele resortu wspominali, że rozwiązanie będzie wprowadzone najprawdopodobniej dopiero w 2024 roku. Ale na poniedziałkowej konferencji szef ministerstwa Waldemar Buda zapowiedział wcześniejszy termin. 

- Nie ograniczamy żadnej formuły nabycia – zarówno rynek pierwotny jak i wtórny jest dostępny przy Bezpiecznym Kredycie 2 proc. Pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Jeśli ktoś szuka mieszkania na tym rynku, to warto wstrzymać się chwilę z zakupem - powiedział szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Jest jeden warunek

Zapowiedziana przez ministra zmiana dotyczy każdej transakcji zakupu mieszkania. Niezależnie, czy nabywca kupi lokal za gotówkę czy posiłkując się kredytem (w tym także Bezpiecznym Kredytem 2 proc.), ale pojawił się jeden wymóg. Zniesienie podatku dotyczy jedynie nabywców pierwszego mieszkania.

 

Zapowiedziane rozwiązanie może faktycznie zostać wdrożone jeszcze w sierpniu, ponieważ ustawa jest przeprocedowana przez Sejm, a teraz pracuje nad nią Senat. Pomysł jest odbierany przez większość senacką jako pozytywną zmianę w prawie, więc zatwierdzenie powinno być formalnością, a podpis prezydenta być jedynie kwestią czasu. 

 

Zdjęcie główne: wikipedia /  Przemysław Jahr / Osiedle Błonie w Bydgoszczy