Premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w bytomskim Urzędzie Miasta wyraził zadowolenie z finalizacji negocjacji, choć przyznał, że proces trwał dłużej niż początkowo zakładano. Przypomniał, że o konieczności przekazania samorządom nieruchomości od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) wspominał już podczas kampanii parlamentarnej w 2023 roku.
Szef rządu ocenił, że podpisanie listu intencyjnego to nie tylko sukces dla Bytomia, ale również pozytywny sygnał dla innych samorządów. Jednocześnie zaznaczył, że bytomskie władze, przejmując nieruchomości, biorą na siebie znaczną odpowiedzialność. Premier zapewnił, że samorząd może liczyć na jego wsparcie w przyszłości. Wyraził nadzieję, że przejmowanie substancji mieszkaniowej przez samorządy wszędzie zakończy się sukcesem.
Tusk nawiązał również do swojej wcześniejszej obietnicy przekazania 10 miliardów złotych dla polskich gmin na remonty mieszkań. Przyznał, że pozyskanie środków europejskich na ten cel okazało się bardziej skomplikowane niż przewidywano, ale zapewnił, że będzie kontynuował prace w tym kierunku.
Premier zapowiedział, że od następnego dnia miasto otrzyma pierwsze 10 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji, a do końca przyszłego roku łączna kwota wsparcia wyniesie 200 milionów złotych. Podkreślił, że Bytom jest miastem szczególnie potrzebującym finansowego wsparcia.
Szef rządu zwrócił uwagę, że środki inwestowane w Bytomiu w tereny po zakładach przemysłowych powinny przynieść zarówno materialne, jak i kulturowe korzyści. Zapowiedział spotkanie w przyszłym tygodniu z udziałem prezydenta Bytomia i przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu, poświęcone tym zagadnieniom.
Premier poprosił o nadzór nad projektem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługę, wojewodę śląskiego Marka Wójcika oraz minister przemysłu Marzenę Czarnecką. Przeprosił mieszkańców za opóźnienia w realizacji obietnic i podziękował za cierpliwość, wyrażając jednocześnie zadowolenie z postępów w realizacji projektu.
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz ocenił, że deklaracje złożone w jego mieście ponad rok temu obecnie przekształcają się w konkretne działania. Przypomniał, że podpisany list intencyjny jest kolejnym porozumieniem lokalnych władz i SRK dotyczącym przekazania samorządowi pogórniczych nieruchomości. Wcześniej miasto przejęło część terenów po byłej kopalni Centrum, gdzie planowana jest duża inwestycja we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Prezydent Wołosz podkreślił, że wiele bytomskich kamienic czeka na rewitalizację, która pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe wielu mieszkańców. Zapowiedział, że w pierwszej kolejności miasto otrzyma środki na przygotowanie dokumentacji, a w przyszłym roku rozpocznie się proces inwestycyjny.
Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, uczestniczący w spotkaniu, zwrócił uwagę na konieczność rewitalizacji zaniedbanych i często opuszczonych kamienic. Podkreślił, że premier, choć z pewnym opóźnieniem, potwierdził obietnicę finansowego wsparcia dla Bytomia.
List intencyjny w sprawie przejęcia mieszkań został podpisany przez prezydenta Wołosza i prezesa SRK Jarosława Wieszołka. W wydarzeniu uczestniczył również wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Porozumienie dotyczy przekazania samorządowi Bytomia całego zasobu mieszkaniowego SRK w tym mieście.
Na mocy porozumienia SRK do końca 2026 roku przekaże samorządowi Bytomia 5352 lokale mieszkalne w 923 budynkach. Jest to pierwsza komunalizacja zasobu mieszkaniowego SRK na tak dużą skalę. Dzięki tej transakcji liczba mieszkań będących własnością gminy wzrośnie o ponad 50 proc.
Po komunalizacji mieszkaniami będzie zarządzać miejska spółka - Bytomskie Mieszkania. Po transakcji liczba zarządzanych przez nią mieszkań wzrośnie o ponad 55 proc. Ze względu na liczbę nieruchomości i ich zróżnicowany stan prawny proces będzie rozłożony na kilka etapów.
W pierwszej kolejności przejmowane będą budynki stojące na miejskich gruntach, w drugim etapie te, które w całości należą do SRK i nie ma w nich wspólnot mieszkaniowych. W ostatnim etapie miasto przejmie mieszkania we wspólnotach mieszkaniowych. Mieszkańcy zachowają prawo do wykupu lokali z bonifikatą, a stawki czynszowe zostaną ustalone według zasad obowiązujących dla lokali komunalnych.