Budynki agencji wywiadowczych na całym świecie. KGB klasycznie, MI6 zaskakuje

Siedziby agencji wywiadowczych to skrupulatnie pilnowane budynki, ale myli się ten, kto uważa, że są to bunkry. To często luksusowe biurowce o ciekawej architekturze. Oto krótka wycieczka po siedzibach agencji wywiadowczych z całego świata.

CIA - Stany Zjednoczone Ameryki

CIA, czyli Centralna Agencja Wywiadowcza (z ang. Central Intelligence Agency) to formacja założona 1947 roku w Stanach Zjednoczonych. Od początku działania jest jedną z najważniejszych sił wywiadowczych na świecie. 

Główna siedziba CIA mieście się w miejscowości Langley w stanie Wirginia pod Waszyngtonem. Budynek nosi imię 41. prezydenta USA - George'a Busha Seniora, który jako jedyny z dotychczasowych prezydentów mógł się pochwalić stanowiskiem dyrektora CIA. 

Budynek został zaprojektowany w latach 50. przez pracownię architektoniczną Harrison & Abramovitz, a oddany do użytkowania został oddany już w 1961 roku. Według oficjalnych informacji siedziba ma 130 tys. metrów kwadratowych powierzchni. 

SWZ FR - Federacja Rosyjska
Siedziba główna SWZ FR Alex Saveliev / wikipedia

Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (z ros. Służba Wnieszniej Razwiedki Rassijskoj Fiedieracii) to agencja założona w 1991, już po upadku ZSRR. Przejęła część zadań po rozwiązanej, słynnej agencji KGB, ale siedziba mieści się w innym miejscu. 

Budynki znajdują się w moskiewskiej dzielnicy Jasieniewo. Wielu mylnie myśli, że siedziba agencji zlokalizowana jest w słynnym budynku na Łubiance w Moskwie. Obecny wygląd byłej siedziby KGB został nadany w czasie remontu w latach 80.

MI6 - Wielka Brytania
Siedziba MI6 Laurie Nevay / wikipedia

Agencja Wywiadu Wojskowego Sekcja 6 - czyli angielski odpowiednik amerykańskiego CIA -została utworzona w 1921 roku. Agencja nazywana jest również SIS (z ang. Secret Intelligence Service). Właśnie od tej nazwy budynek siedziby nosi miano SIS Building, bądź Vauxhall Cross. 

Wśród opisywanych budynków ma najbardziej rzucającą się w oczy architekturę. I nic dziwnego, jest inspirowana połączeniem modernizmu lat 30. oraz budowlami Azteków i Majów.

Siedziba SIS powstała w 1994 roku według projektu studia Terry Farrell and Partners. Ma powierzchnię niemal 23,5 tysięcy metrów kwadratowych i znajduje się niemal w centrum Londynu. Dokładnie w dzielnicy Lambeth, obok mostu Vauxhall. 

MBP - Chiny
Siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa Shizhao / wikipedia

Za wywiad zagraniczny w Chinach odpowiada Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwa, które obejmujące głównie działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze. Ministerstwo zostało utworzone niedawno, ponieważ dopiero 1983 roku. 

Siedziba agencji znajduje się w Pekinie, niedaleko słynnego placu Tian'anmen, czyli Placu Niebiańskiego Spokoju. Niektóre źródła wskazują też na inny adres. FAS (czyli Federation of American Scientists) za siedzibę MBP wskazują zabudowania położone niedaleko słynnego Pałacu Letniego, w Xiyuan, w dystrykcie Haidian w Pekinie. 

BND - Niemcy
Siedziba Bundesnachrichtendienst Jan Kleihues / wikipedia

Bundesnachrichtendienst, czyli z niem. Federalna Służba Wywiadu to organizacja wywiadu niemieckiego utworzona jeszcze w Republice Federalnej Niemiec w 1956 roku. Gdy RFN zostało przyjęte do NATO, władze kraju uznały, że należy rozwijać struktury wywiadu. 

Kierownictwo agencji BND do 2017 roku mieściło się w Pullach. Później cała siedziba została przeniesiona do centrum Berlina, do dzielnicy Mitte. Budynek oficjalnie posiada 280 tys. metrów kwadratowych i znajduje się na terenie dawnego Stadionu Młodzieży Świata. 

Agencja Wywiadu - Polska
Siedziba Agencji Wywiadu przy Miłobędzkiej w Warszawie Panek / wikipedia

W Polsce zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze prowadzi Agencja Wywiadu założona w 2002 roku po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa (UOP). 

Siedziba AW znajduje się przy ulicy Miłobędzkiej 55 w Warszawie. Jej modernistyczna bryła i niezbyt skomplikowana elewacja nadają jej poważnego tonu. Budynek znajduje się niedaleko szpitala MSWiA.