Budynek utrzymany w zgodzie z zen. Polscy architekci projektują dla Austriaków

Polscy architekci udowodnili nie raz, że potrafią tworzyć oryginalną i wyjątkową architekturę. Klientami naszych rodzimych klientów czasami są inwestorzy z zagranicy. Tym razem na zamówienie klienta z Austrii polskie biuro architektoniczne zaprojektowało wyjątkowy dom na zboczu góry. Koncept jest nie tylko estetyczny, ale i utrzymany w zgodzie z Zen. 

Czy dom jednorodzinny może znajdować się na stromym wzgórzu, tuż nad potokiem, a ponadto być utrzymany w minimalistycznej bryle i być zgodnym z Zen? Owszem, może i do tego jest zaprojektowany przez polskich architektów. W chwili obecnej koncepcja pozostaje na końcowym etapie, a inwestor stara się teraz o pozwolenie na budowę. Najprawdopodobniejszą datą rozpoczęcia prac będzie przełom 2023/24.

Niezwykły "Dom nad Wzgórzem"

Zaprojektowany dom ma zostać wybudowany w Austrii, dla inwestora prywatnego. To konstrukcja o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Całość mają uzupełnić ogromne tarasy o powierzchni 282 metrów kwadratowych, a to wszystko zaprojektowane na czterech kondygnacjach. 

 

Niezwykłość tego domu ma polegać na dopasowaniu odpowiednich proporcji kolejnych, nakładających się na siebie wizualnie modułów. Te elementy horyzontalne, jak np. tarasy mają przekładać się pustymi przestrzeniami. A całość łączyć ma wstęga klatki schodowej biegnącej od piwnicy przez wszystkie kondygnacje aż do punktu widokowego zlokalizowanego na szczycie. 

Inspiracja Zen

Modernistyczna bryła jest bardzo oszczędna w architektonicznych niuansach, ale za to jest bogata w formie. Specyficzny dom układa się kaskadowo na tle zieleni spadzistego wzgórza. 

 

Kompozycja układu zgeometryzowanych głazów, przywodzi na myśl sztukę tworzoną w nurcie filozofii zen gdzie najważniejsze są przestrzenie "pomiędzy”. Formy architektoniczne schodzą na drugi plan. To pustki nadają sens i przenikają cały obiekt. Potrafią być  milczące, głośne, czasem żywe i gwałtowne. Przenikają cały dom tak jak zen przenika cały wszechświat - komentują swój projekt, sami architekci. 

Powściągliwość układu form pozwala na zachowanie równowagi w relacji pomiędzy architekturą i przyrodą. Wszystkie elementy architektonicznej układanki zostały zestawione jeden na drugim, niczym w sztuce układania balansujących kamieni w przestrzeniach japońskich ogrodów. W chaotycznym otoczeniu mamy namiastkę harmonii, jak gdyby spacerując zatłoczoną tokijską uliczką przekroczylibyśmy bramy ogrodu zen i zatopili się w błogiej ciszy - dodają. 

 

Warto zaznaczyć, co stanie się z widoczną na wizualizacji srebrną kulą. Docelowo, w tym miejscu ma znaleźć miejsce rzeźba należąca do zbiorów inwestora. 

 

Za projekt "Dom nad wzgórzem" odpowiada biuro projektowe "Autograf Studio" - architekci Marcin Galas i Tomasz Smuga. 

 

Zdjęcie główne: Nolan Issac on Unsplash