Budynek smukły jak drzewo. Mieszkanie w nim kosztuje fortunę

Najcieńszy wieżowiec na świecie, Steinway Tower, mieszczący się przy nowojorskiej ulicy 111 West 57th Street, został otwarty w kwietniu 2022 roku. Budynek ten, który jest nową ikoną panoramy miasta, przyciąga uwagę swoją niezwykłą smukłością. 

Z perspektywy przechodnia wygląda wręcz niewiarygodnie. Nic dziwnego, ma zaledwie 18 metrów szerokości przy aż 435 metrach wysokości. Projektanci najwyraźniej nie chcieli ścigać się w konkursie o najwyższy budynek świata - nieruchomość jest bowiem trzecim najwyższym drapaczem chmur w Nowym Jorku. Ustępuje jedynie One World Trade Center (541 metrów) i Central Park Tower (472 metry).

Zamieszkać przy ulicy miliarderów

Steinway Tower jest nazwana tak na cześć Steinway Hall, która znajdowała się w tym miejscu od 1925 roku. Chętnym, a przede wszystkim majętnym oferuje 46 luksusowych mieszkań rozmieszczonych na 91 piętrach. Aby móc zamieszkać w tym ekskluzywnym miejscu, trzeba być gotowym wydać co najmniej 7,75 miliona dolarów. 

 

W głowie może się jednak zakręcić nie od widoków z najwyższych kondygnacji, a od cen za mieszkania położone najwyżej. Górna granica cenowa sięga bowiem aż 60 milionów dolarów. Nic dziwnego, że ulica, przy której mieści się budynek, nazywana jest "ulicą miliarderów". 

 

Apartamenty przyciągają jednak chętnych z całego świata. Nic dziwnego, zaprojektowano je w stylu nawiązującym do złotego wieku Nowego Jorku. Na korytarzach można podziwiać dzieła takich artystów jak Picasso i Matisse.

 

Steinway Tower oferuje niezrównane widoki na Central Park, które można podziwiać z apartamentów. Budynek ma również wiele luksusowych udogodnień, takich jak kryty basen o długości 25 metrów, prywatne pokoje z szefem kuchni i symulator golfa. Elewacja budynku wykonana jest z terakoty, która zmienia kolor w zależności od światła i kąta patrzenia.
 

Amerykanie inspirowali się Azją

Choć wieżowiec ten może wydawać się wyjątkowy, to nie jest nowatorski w swojej koncepcji. Już w latach 70. XX wieku wieżowce o podobnej wąskości zyskały popularność w Hongkongu, a później także w innych miastach na całym świecie. Mimo że Steinway Tower jest obecnie rekordzistą pod względem wąskości, trzeba pamiętać, że świat superlatywów jest zmienny i krótkotrwały.

 

Nowojorska budowla nie jest wyjątkiem. Wśród innych wąskich budynków trzeba wymienić O-14 Tower w Dubaju - wieżowiec o wysokości 102 metrów i szerokości 19 metrów, a także The Leadenhall Building w Londynie - znany również jako "The Cheesegrater" (Serowar). Ten budynek ma 225 metrów wysokości i 13 metrów szerokości. Z kolei The Tower w Melbourne to wieżowiec o wysokości 169 metrów i szerokości 12 metrów. Slender Tower w Kuala Lumpur mierzy z kolei 285 metrów wysokości, a jego szerokość to 20 metrów. Jak widać w wielu miejscach świata niezwykłe smukłe budynki są w cenie.