Borówka sadzonki – charakterystyka gatunku

Borówka amerykańska, nazywana inaczej borówką wysoką, jest coraz chętniej uprawianym krzewem, który daje pełne odżywczych walorów i smaczne owoce. Nie w każdym, jednakże ogrodzie borówki będą dobrze rosły. Warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa borówki amerykańskiej na działce, kiedy następuje najlepszy możliwy czas na posadzenie borówek, jak również w jaki sposób wygląda pielęgnacja każdej sadzonki borówki amerykańskiej.

Borówki amerykańskie 

 

Borówka amerykańska, nazywana inaczej borówką wysoką, jest coraz chętniej uprawianym krzewem, który daje pełne odżywczych walorów i smaczne owoce. Nie w każdym, jednakże ogrodzie borówki będą dobrze rosły. Warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa borówki amerykańskiej na działce, kiedy następuje najlepszy możliwy czas na posadzenie borówek, jak również w jaki sposób wygląda pielęgnacja każdej sadzonki borówki amerykańskiej.

Borówka sadzonki –charakterystyka gatunku

 

Borówki amerykańskie, są krzewami jagodowymi osiągającymi do 3 metrów wysokości, owocującymi przepysznymi owocami o wielu zdrowotnych właściwościach. Sadzonki borówki są dobrze odporne na mrozy - nie będą marzły nawet w przypadku temperatury do -25 stopni Celsjusza. Rośliny te stają się coraz bardziej powszechne w uprawie w naszym kraju. Pokrój borówek amerykańskich może być rozłożysty albo wzniesiony. System korzeniowy jest mocno rozgałęziony, ale też dosyć płytki, dlatego też w dzikim stanie borówki te spotkać można tylko na podmokłych terenach albo mających wysoki poziom gruntowych wód. Uprawiając wysoką borówkę na swojej działce, trzeba podlewać dosyć obficie krzewy. 

Borówka amerykańska - jakie są jej właściwości? 

 

Borówka amerykańska jest krzewem zaliczanym do rodziny wrzosowatych. Jej pędy są mocno rozgałęzione, zaś roślina docelowo może osiągnąć 2,5 metra wysokości. Liście tej borówki mają zielony kolor, są skórzaste oraz eliptyczne. Posiadają kwiaty o kremowo-białej oraz dzwonkowatej koronie. Borówki amerykańskie kwitną od kwietnia do maja, zaś ich owoce dojrzewać mogą od połowy lipca, aż do września, zależnie od wybranej przez nas odmiany. 

 

Owoce borówki są niewielkimi, delikatnie spłaszczonymi jagodami o granatowej albo ciemnoniebieskiej barwie. Są one soczyste, jędrne, zwykle słodkie i smaczne. Można je spożywać bezpośrednio, w formie przetworów, jak i zamrożone. Dobrze znoszą transport oraz przechowywanie. 

 

Owoce borówek amerykańskich, są nie tylko bardzo dobre w smaku, ale posiadają również wiele właściwości zdrowotnych oraz odżywczych. Wykazują dobroczynny wpływ na pracę naszych jelit, obniżają zły cholesterol, a nawet i mają dodatni wpływ na hormonalne przemiany odbywające się w naszym organizmie. Owoce borówki znane są również ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Przy tylu plusach są niezbyt kaloryczne, dlatego ich spożycie nie grozi nam przytyciem. Ale borówki amerykańskie nie są wyłącznie owocami dla osób chcących stracić nadprogramowe kilogramy. Owoce tej borówki są też dobre dla cukrzyków, gdyż indeks glikemiczny w ich przypadku wynosi tylko 55. 

Borówki amerykańskie uprawa 

 

Krzewy borówki amerykańskiej wytwarzają proste pędy, wzniesione do góry albo przybierają bardziej spłaszczone oraz rozłożyste formy. Siła wzrostu takich krzewów może być różna. Dostępne są na rynku odmiany wykazujące słabszy wzrost, silny wzrost, jak i bardzo silny wzrost.

 

Jednoroczne pędy wyrastają z korzeniowej szyjki albo nasady starszego pędu. Kolor pędów w zależności od wybranej przez nas odmiany może być różny, mają one także różną grubość. Trzeba zostawić wyłącznie grube pędy 1- oraz 2-letnie, gdyż wyłącznie tego rodzaju pędy zapewniają duże plony.

 

Liście borówek amerykańskich są spore, dużo większe aniżeli borówki czernicy, mięsiste, grube, na górnej stronie błyszczące. Na jesień liście przybierają kolor pomarańczowo-czerwony albo szkarłatno-czerwony i są pięknym elementem dekoracyjnym.

 

Kwiaty mają długość około 2 centymetrów, mają zwykle dzwonkowaty kształt i są białej barwy. Zebrane są w kwiatostany od długości kilku centymetrów. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie maja i trwa do 4 tygodni. Kwiaty zapylane są chociażby przez pszczoły.

 

Dojrzewanie owoców przypada na czas, w zależności od odmiany oraz pogody, od lipca aż do końca sierpnia. Tak samo jak owoce truskawek czy malin, ich dojrzewanie jest niezbyt równomierne i z tego względu owoce w przypadku każdej z odmian, można zbierać w 3 terminach.

 

Owoce różnią się między sobą odcieniem oraz wielkością. Wymiary jagód zależne są od wybranej odmiany i wahają się w granicy 1-2,5 centymetra. Największe z owoców będą mieć odmiany Coville, Darrow, Bluecrop czy też Blueray. W przypadku odmiany Darrow pojedyncze owoce mają nawet 3 centymetry. Jagody posiadają spłaszczony, owalny albo kulisty kształt. Miąższ ma zielonkawobiały kolor, zaś ich skóra jest czarna z niebieskim nalotem. Dobrze pielęgnowane rośliny, mogą dawać znakomite plony do 20 lat. Przy właściwym przycinaniu oraz odpowiednich glebowych warunkach czas owocowania może być też dłuższy. Borówka owocuje każdego roku.

 

Jest to roślina odporna na mrozy do -25 stopni Celsjusza. Idealnie sprawdzi się zatem w uprawie w naszym kraju. Borówki amerykańskie różnych odmian, znaleźć można w ofercie sklepu Podkarpackie Sady. Może to być chociażby borówka amerykańska odmiany BLUEJAY, która jest uodporniona na działanie niskich temperatur, niemniej jednak należy jej zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia i zakwaszenia gleby.