Architekt zmienił okładki "Harry'go Pottera". Takiego Hogwartu jeszcze nie widzieliście

Słynna seria książek została przetłumaczona na 80 języków, a każda z publikacji doczekała się wielu wersji okładek. Najnowsze przygotowane przez włoskiego architekta stawiają na dialog ze współczesną architekturą. Wyglądają modernistycznie i... magicznie.

Pierwsza książka z serii pod tytułem "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" miała premierę w 1997 roku. Rok później książka została wydana również w Polsce. Od tego momentu pojawiło się siedem tytułów, które należą do głównego kanonu świata Harry'go Pottera. Najnowsze włoskie wydanie ozdobił architekt.  

Uniwersum Harry'go Pottera okiem architekta

Włoski projektant Michele De Lucchi został poproszony do współpracy nad najnowszym wydaniem słynnych książek przez wydawnictwo Salani Editore. Architekt, opracowując projekty okładek, wykorzystał okazję, by na nowo przedstawić najważniejsze budynki z uniwersum Harry'go Pottera.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Przedstawiając je, łączył tradycyjne motywy znane z innych okładek z modernizmem. Efekt jest niezwykły. Okładkę pierwszej z książek zdobi wizja Szkoły Magii i Czarodziejstwa, w której widać duży wpływ prostych linii. To zupełnie inna wizja słynnego Hogwartu niż ta przedstawiona w serii filmów czy na dotychczasowych okładkach. 

Na pozostałych wydania można ujrzeć inne budynki znane z książek o młodym czarodzieju. Komnatę Tajemnic zdobi np. Nora, czyli dom rodziny Weasleyów, a trzecią część słynne magiczne więzienie Azkaban.  

Polskie wydanie

Wielu wydawców decydowało się na autorskie podejście do okładek książek, ale najpopularniejszymi wydaniami są te, na które zdecydowało się również polskie wydawnictwo. Rysunki wykonała do nich ilustratorka Mary GrandPré. 

Najnowsze wydanie w Polsce jest już ozdobione rysunkami Jonna Duddle’a. Opisane wydanie będzie ozdobą, póki co, tylko włoskiej publikacji. Natomiast sam architekt w swoich okładkach nawiązał np. do własnych projektów wykonanych przez swoje studio. Np. monolit Azkabanu jest mocno inspirowany istniejącym hotelem Medea w Batumi w Gruzji. 

Źródło: amdlcircle.com

Niezwykłe okładki Harrego Pottera inspirowane architekturą