Aranżacja wnętrz ? porady dla początkujących

Urządzanie własnego domu czy mieszkania to marzenie dla wielu osób. Warto jednak poznać kilka wskazówek, by jak najlepiej wykorzystać zastaną przestrzeń i sprawić, że będzie ona nie tylko spójna z naszą osobowością, estetyczna, ale też praktyczna i funkcjonalna.

Aranżacja wnętrz – od czego zacząć?

Aranżacja wnętrz wymaga umiejętnego rozplanowania przestrzeni, oczywiście z uwzględnieniem naszych preferencji. Od samego początku musimy mieć na uwadze, że to bardzo pracochłonne i kosztochłonne przedsięwzięcie. Ważne jest też, by wszelkie decyzje były podejmowane w sposób bardzo przemyślany, gdyż ich skutki będą odczuwane przez wiele lat.

Dotyczy to zarówno urządzania domu czy mieszkania w stanie surowym, pierwotnym, jak i podczas przeprowadzania generalnego remontu zastanej już przestrzeni. W obu tych przypadkach niewątpliwie celem jest stworzenie miejsca, które nie tylko będzie nam się podobało i w którym będziemy czuć się bezpieczne, ale też które stanie się naszą wizytówką, gdy przyjdą goście czy rodzina.

Na początek plan i projekt

Przede wszystkim najważniejsze jest poświęcenie czasu i uwagi na dokładne przestudiowanie projektu mieszkania. Łatwiej będzie wówczas zastanowić się nad tym, które pomieszczenie będzie przykładowo pełniło funkcję sypialni, gabinetu czy pokoju dziecka. Jeśli to możliwe, warto jest przyporządkować własne pokoje każdemu z domowników.

Dobrym sposobem jest podzielenie całej przestrzeni na dwie strefy: tak zwaną publiczną i prywatną. W tej pierwszej przykładowo znajdzie się korytarz, reprezentacyjny salon, kuchnia i jadalnia oraz toaleta, zaś w drugiej – sypialnia, pokoje dzieci, gabinet i łazienka. Tak zaaranżowane mieszkanie wygląda bardzo schludnie, zachowany jest tu ład, porządek i harmonia.

Nie można zapominać o jeszcze jednej rzeczy. Nasze preferencje i gust to jedno, ale trzeba uwzględnić ograniczenia, jakie napotkamy jako projektant: wymiary i rozmieszczenie okien czy drzwi balkonowych, umieszczenia grzejników – standardowych lub kanałowych, a także wszelkich pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych, słupów konstrukcyjnych i ścian działowych. Lepiej zapoznać się z tym w pierwszej kolejności, by potem nie było przykrych niespodzianek, jeśli nie uda nam się zrealizować naszej wizji. 

Już na tym etapie warto wiedzieć lub mieć chociaż minimalny zarys tego, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie. Możliwości jest naprawdę wiele. Do wyboru są między innymi takie style jak: skandynawski, nowoczesny, klasyczny czy glamour. To, który wybierzemy, zależy wyłącznie od nas i innych domowników. Ważne, by pozostał on zgodny z naszym gustem i byśmy potem dobrze się tu czuli.

Jak dobierać kolory do wnętrza?

Podczas projektowania aranżacji mieszkania istotny wpływ na jego wygląd odegra jego odpowiednie malowanie i dobór kolorów odpowiednich dla danego pomieszczenia. Jak wiadomo, potrafią one skutecznie wpływać na nasze samopoczucie, ale też zmieniać optyczne postrzeganie pomieszczeń – powiększać, rozświetlać czy obniżać. Przykładowo zastosowanie jasnych i ciepłych kolorów ścian optycznie je poszerzy, zaś ciemnych i zimnych – zwęzi. Uważaj jednak, bo kolory ścian odbieramy w relacji z innymi zastosowanymi barwami, dlatego tak istotne jest prawidłowe ich dopasowanie.

Paleta kolorystyczna będzie oczywiście zależna od stylu, w jakim urządzamy przestrzeń. Warto wybrać też kolor przewodni, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego chaosu, a dodatkowo zachowamy spójność w aranżacji. Pamiętajmy także, że do ciemnych mebli wybieramy jasne farby, a do jasnych – ciemne. Ponadto każdy kolor będzie inaczej wyglądał w świetle dziennym i sztucznym, dlatego też jeśli do wnętrza rzadko wpada światło słoneczne, postawmy wówczas na ciepłe barwy. A im mniej tego światła, tym wybrany odcień powinien być jaśniejszy. 

Podczas wybierania określonych kolorów dobrze jest zapoznać się z psychologią barw, by jak najlepiej wykorzystać ją podczas aranżacji wnętrz. Przykładowo kolor czerwony dodaje energii, pobudza do działania i symbolizuje miłość, kolor żółty kojarzy się z radością i ożywia, kolor pomarańczowy napełnia energią i optymizmem, kolor niebieski kojarzy się z morzem, niebem, jest elegancki i pozwala szybko się wyciszyć, kolor zielony uspokaja, wspomaga kreatywne myślenie i zmniejsza stres, kolor brązowy daje poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie i równowagi, kolor fioletowy sprzyja uspokojeniu, koncentracji, pobudza wyobraźnię i jest w nim coś tajemniczego, natomiast kolory biały i szary są neutralne, uspokajające i uniwersalne oraz dają poczucie czystości i przestrzeni.

Można łączyć je na trzy sposoby – harmonijnie (dwie barwy pokrewne, sąsiadujące ze sobą na kole barw, kombinowanie z odcieniami), kontrastowo (dwa kolory dopełniające się, leżące często po przeciwnych stronach koła – czerwony i zielony, niebieski i ciemny żółty, fioletowy i żółty) oraz monochromatycznie (jeden kolor, gdzie kluczowe jest prawidłowe zestawienie jego odcieni i operowanie nasyceniem oraz tonacją).

Witamy gości, czyli jak urządzić przedpokój?

Przedpokój, korytarz, przedsionek – to miejsce, które wbrew pozorom pełni ważną rolę. Jest wejściem do naszego mieszkania, tutaj witamy nadchodzących gości, którzy mimowolnie zaczynają oceniać naszą przestrzeń. To w pewien sposób miejsce, które jest od razu oceniane. Dobrze jest więc, by aranżacja przedpokoju wpłynęła na jak najlepsze pierwsze wrażenie.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, by przestrzeń ta była jasna i dobrze oświetlona. Wręcz idealnie komponują się wszelkie lustra – oprócz swojej podstawowej funkcji, odbijają światło oraz optycznie powiększają pomieszczenie. Gra to dużą rolę w przypadku, gdy urządzamy przedpokój w bloku, który – jak to zwykle bywa – nie ma ani okien, ani zbyt dużej powierzchni.

Ta strefa mieszkania zdecydowanie powinna być zawsze czysta i schludna – nikt nie chce zabrudzonej podłogi czy lustra, gdy przyjdą niespodziewani goście. Porządek najlepiej więc utrzymać przy minimalnej liczbie sprzętów. W zależności od metrażu wystarczy przesuwna szafa w zabudowie, wieszak na ubrania, szczególnie mokre od deszczu i śniegu, oraz szafka na buty, która może też pełnić funkcję siedziska. Dzięki temu przestrzeń w żaden sposób nie będzie sprawiała wrażenie zabałaganionej czy zagraconej. 

Aranżacja salonu – kilka tricków i wskazówek

Salon to najważniejsze pomieszczenie strefy dziennej w domu, które pełni niejako dwie funkcje. Z jednej strony to tutaj spędzamy czas całą rodziną, rozmawiając, odpoczywając, oglądając telewizję czy grając w gry planszowe, zaś z drugiej to także miejsce, w którym przyjmujemy gości. Kluczowe jest zatem, by była to przestrzeń nie tylko urządzona ze smakiem i w naszym guście, ale też funkcjonalna.

Podczas aranżacji salonu trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii: jakim metrażem dysponujemy, czy jest to oddzielne pomieszczenie, czy może połączone z aneksem kuchennym lub dużą kuchnią oraz czy mamy jadalnię, czy jednak trzeba wydzielić tę strefę w salonie. Odpowiedzi na te pytania pomogą odpowiednio zaprojektować wnętrze.

W każdym przypadku dobrze jest wydzielić pewne strefy – wypoczynku, TV, jadalnianą. Takie rozwiązanie wprowadza ład i harmonię do wnętrza. Kuchnię od salonu może na przykład oddzielać wysoki barek lub stół z krzesłami. Świetnie sprawdzi tu zastosowanie różnych kolorów ścian. Dodatkowo pamiętajmy o dodatkach, tekstyliach, które tchną życie i nadadzą przytulności pomieszczeniu, oraz o oświetleniu i odpowiednich meblach. Aranżacja salonu powinna zachęcać do spędzania tu czasu.

Ważną rolę pełni niewątpliwie komplet wypoczynkowy, którego skład może się różnić. Standardowo są to dwa fotele plus sofa i do tego stolik – spójne z przyjętym przez nas stylem aranżacji całego mieszkania. Klimatu z pewnością nadadzą poduszki z ciekawym wzorem lub fakturą oraz wszelkie koce i narzuty. Doskonale sprawdzą się także designerskie lampy, rośliny w ciekawych donicach czy wazonach oraz wszelkie obrazy, rysunki albo grafiki na ścianach.

Serce domu – projektowanie kuchni

Kuchnia to ważne miejsce w domu, gdzie jemy posiłki, spędzamy czas przy wspólnym stole oraz gotujemy, zmywamy naczynia. Urządzając kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę, by przede wszystkim była ona wygodna i funkcjonalna. Sprzęty, które używamy najczęściej – lodówka, zlew i kuchenka – powinny znajdować się blisko siebie. Jest to istotne, by przygotowywanie posiłków było proste i sprawne.

W przypadku aranżacji małej kuchni w bloku, warto wziąć pod uwagę, by w odpowiednio zaprojektować każdy centymetr powierzchni. Optycznie lżejsze będą na pewno szafki na nóżkach lub kółeczkach. Trzeba też przemyśleć ilość posiadanych sprzętów, by nie uzyskać efektu przytłoczenia i przeładowania, a tym samym – bałaganu. W kuchniach doskonale sprawdzają się szuflady – nie trzeba przesuwać rzeczy, by dostać się do następnych, jak to jest w przypadku szafek.

Łazienka – jak ją urządzić?

Łazienka to bardzo intymne pomieszczenie, które musi być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Najczęściej przychodzi nam zmierzyć się z urządzaniem małej łazienki w bloku, gdzie przestrzeń jest zdecydowanie ograniczona i na kilku metrach kwadratowych trzeba zmieścić niezbędne elementy wyposażenia sanitarnego w odpowiedniej odległości od siebie, tak byśmy mogli wygodnie z nich korzystać. Tutaj z pomocą przychodzą kolory, dzięki którym można optycznie powiększyć pomieszczenia i nadać mu charakteru.

Ład i harmonię wprowadzimy w prosty sposób dzięki poziomo ułożonym płytkom z idealnie dobraną fugą, które także optycznie powiększą nam perspektywę. Najlepiej jest wybrać te jasne, w chłodnym odcieniu i z połyskiem (tak samo w przypadku frontów szafek). Ciekawe są też kafelki o niestandardowych kształtach, jak rybia łuska czy heksagony. 

W łazience doskonale wyglądają lustra ram, dzięki czemu będzie wydawać się ona dwukrotnie większa i zyska więcej światła, które jest ważne, gdyż pomaga stworzyć odpowiedni klimat i wyeksponować wybrane elementy. Aranżację łazienki wzbogacą również wszelkie kolorowe ręczniki, dodatki czy fantazyjny grzejnik.

Małe łazienki najczęściej utrzymane są w bieli, która jest ponadczasowa, łatwa w pielęgnacji i nawiązuje do czystości. Dodatkowo można do niej dobrać wyposażenie w każdym odcieniu i stylu oraz skutecznie rozświetlić wnętrze. Nie jest to natomiast jedyna opcja. Możemy przykładowo postawić na płytki w odcieniu kości słoniowej, szarości z kolorową mozaiką w strefie umywalkowej i prysznicowej. Świetnie będzie wyglądał także kontrastujący poziomy pas płytek w energetycznym kolorze. Warto wprowadzić elementy drewniane, które ocieplą wnętrze i nadadzą przytulnego klimatu. Lepiej także nie przesadzajmy z ilością wzorów, bo możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.

Pamiętajmy, że połączenie dwóch lub więcej kolorów w małej łazience powinno być subtelne. Kolory z zimnej palety barw sprawiają, że ściany są optycznie oddalone od siebie, zaś ciepłe – przybliżają.  Dobrze jest postawić między innymi na zastosowanie tego samego koloru, ale w różnym nasyceniu.

Aranżacja wnętrz to duże przedsięwzięcie. Możemy zdecydować się przeprowadzić ją samodzielnie bądź powierzyć to zadanie fachowcom, których jedynie naprowadzimy na właściwą dla nas wizję i będziemy nadzorować. Rzadko zdarza się, by ktoś z rodziny potrafił wykonać wszystkie konieczne prace. Plusem wyboru ekipy wykończeniowej jest też to, że mają one rabaty w hurtowniach materiałów budowlanych. Jednak oczywiście ostateczna decyzja należy tylko do nas.