Aranżacja i ustawienie piekarnika w kuchni – kilka wskazówek

Ustawienie poszczególnych sprzętów w kuchni warto dobrze przemyśleć, aby stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. Wśród urządzeń, bez których wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie codzienne przygotowywanie posiłków, można wymienić piekarnik. Lokalizacja tego sprzętu powinna być uzależniona od projektu kuchni, a także typu urządzenia. Jak powinna wyglądać aranżacja i ustawienie piekarnika w kuchni? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek

Ustawienie piekarnika w kuchni a trójkąt roboczy

 

Już na etapie projektowania kuchni, niezależnie od tego, czy remontujemy tę przestrzeń, czy wyposażamy ją całkowicie od nowa, warto uwzględnić to, jakie sprzęty chcemy wykorzystywać w tym pomieszczeniu, a także, w jaki sposób je rozmieścić. Powinniśmy kierować się zasadą tzw. trójkąta roboczego, zgodnie z którą strefy do przechowywania, czyli lodówkę, zmywania, czyli zlew oraz gotowania, czyli kuchenkę i piekarnik, należy rozmieścić w odpowiednich odstępach, które będą tworzyły idealny trójkąt równoboczny. Taki układ oczywiście nie jest możliwy do uzyskania w każdej kuchni, ponieważ wiele zależy od kształtu takiego pomieszczenia. Jednak zasada, zgodnie z którą najpierw umieszczamy lodówkę, następnie zlew, a na końcu kuchenkę i piekarnik jest uniwersalna i można ją zastosować w kuchni o każdym kształcie.

Na jakiej wysokości zamontować piekarnik?

 

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, by zamiast wolnostojącej kuchenki z wbudowanym piekarnikiem kupić osobno płytę grzewczą i osobno piekarnik, dzięki czemu oba te urządzenia można dowolnie rozmieścić tak, aby kuchnia była funkcjonalna. Dostępne na stronie: https://www.sferis.pl/piekarniki-3334 piekarniki do zabudowy można więc umieścić na różnych wysokościach. Z tego powodu warto zastanowić się, czy piekarnik w dolnej zabudowie sprawdzi się w naszym przypadku. Z takiej opcji korzystają zazwyczaj osoby, które chcą mieć jak najdłuższy blat w kuchni. Wówczas rezygnacja z montażu wysokiej zabudowy pozwala zyskać im przestrzeń roboczą. W takim przypadku najlepiej zamontować piekarnik w dolnej części zabudowy poniżej linii blatu.

 

Osoby, które mają problem z bólem pleców lub często korzystają z piekarnika i nie muszą montować go w dolnej części zabudowy, mogą zastanowić się nad umieszczeniem tego sprzętu wyżej. W sytuacji, kiedy znajduje się on około 50-80 cm od podłogi, nie musimy schylać się zbyt nisko, by włożyć do niego przygotowywane potrawy. Górna część piekarnika nie powinna jednak znajdować się wyżej niż na linii naszych oczu.

Jak zaaranżować piekarnik w kuchni?

 

Wybierając piekarnik do kuchni, warto zastanowić się nad tym, czy pozostałe sprzęty takie jak na przykład zmywarka i lodówka będą montowane w zabudowie, czy w wersji wolnostojącej. W tym drugim przypadku warto postawić na urządzenia AGD jednego producenta, w takim samym kolorze. Najlepiej, jeżeli są to sprzęty z tej samej serii. Wówczas bez problemu osiągniemy spójną całość zaaranżowanej przestrzeni. 

Ustawienie i aranżacja piekarnika mają wpływ nie tylko na wygląd tego pomieszczenia, komfort korzystania z samego urządzenia, jak i kuchni, ale także na żywotność sprzętów AGD. Z tego powodu piekarnika nie należy umieszczać blisko lodówki. Podczas jego montażu należy zostawić również kilka centymetrów odstępu między piekarnikiem a ścianą. Warto też sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się gniazdko, do którego będziemy mogli podłączyć to urządzenie.

 

Grafika: freepik.com