Akcesoria kominiarskie na ceramicznym dachu

Dach ceramiczny to symbol wyjątkowej trwałości i wysokiej wartości estetycznej. Dach musi jednak pełnić nie tylko funkcję ochronną i estetyczną, ale również zapewniać bezpieczeństwo osobom poruszającym się po połaci. Na to ostatnie największy wpływ mają akcesoria kominiarskie, które odpowiadają za bezpieczną komunikację na dachu.

Bezpieczna komunikacja dachowa z akcesoriami kominiarskimi

 

Akcesoria kominiarskie to ważne uzupełnienie pokrycia dachowego. Aby spełniały swoje zadanie, czyli umożliwiały bezpieczne poruszanie się po połaci, warto zastosować produkty, które są częścią systemu dachowego. W przypadku dachu ceramicznego najlepszym wyborem będą akcesoria dopasowane do dachówek ceramicznych nie tylko pod względem materiału wykonania i kolorystyki, ale też sposobu montażu.

 

Akcesoria takie jak stopnie czy ława kominiarska do dachówki ceramicznej tworzą nie tylko dach kompletny, ale przede wszystkim bezpieczny. Wymagająca okresowej konserwacji połać – a także kominy czy urządzenia na niej zainstalowane – powinna zostać wyposażona w elementy, które ułatwiają dostęp do poszczególnych miejsc na dachu. Akcesoria kominiarskie stanowią również zabezpieczenie w przypadku, gdy materiał pokryciowy dachu należy do rodzaju łamliwych. Zgodnie z prawem budowlanym akcesoria komunikacyjne są też niezbędnym elementem dachów spadzistych o kącie nachylenia większym niż 25 stopni. Ławy czy stopnie okażą się przydatne również wtedy, kiedy zachodzi konieczność poruszania się zimą po oblodzonym, nawet mniej stromym dachu.

Najważniejsze akcesoria kominiarskie na dachu ceramicznym

 

Do najważniejszych elementów systemu komunikacyjnego na dachu, które zabezpieczają przed poślizgiem i ułatwiają dostęp do strategicznych miejsc na połaci, należą przede wszystkim wyłazy dachowe, ławy i stopnie kominiarskie.

  • Wyłazy dachowe wyglądem przypominają okna połaciowe montowane w dachu. Najczęściej znajdują się na poddaszu użytkowym lub nieużytkowym i zapewniają swobodne wyjście na dach od strony wnętrza budynku. Wyłazy pełnią również funkcję drogi ewakuacyjnej, przeciwpożarową i doświetleniową. Tak jak otwieralne okno umożliwiają przewietrzenie pomieszczeń.
  • Ławy kominiarskie to ażurowe, długie elementy, które służą do komunikacji poziomej. Rozmieszcza się je na dachu w pobliżu wyłazów dachowych i kominów, tak aby można było się przemieszczać wzdłuż kilku kominów. W czasie pracy np. przy kominie ławy zapewniają również stabilne podparcie dla użytkownika, który na nich stoi lub siedzi. Ich ażurowa, antypoślizgowa powierzchnia zapobiega gromadzeniu się śniegu i tworzeniu oblodzeń, a także zabezpiecza przed poślizgiem.
  • Stopnie kominiarskie to stalowe wsporniki w formie stopni, z których tworzy się na dachu drabinę do komunikacji pionowej. Umieszczone w pobliżu wyłazu dachowego lub brzegu połaci, prowadzące w górę, w stronę komina, tworzą bezpieczny ciąg komunikacyjny.