2021 może być najlepszym rokiem do kupna mieszkania od lat. Korekta cen, możliwość negocjacji - mówi ekspert

Rok 2020 nie okazał się zły dla deweloperów i branży nieruchomości, jak wieścili niektórzy eksperci. III kwartał br. przyniósł odbicie, a ceny mieszkań nie spadły. Nadchodzący rok jednak może sporo zmienić. Ekspert nie ma wątpliwości. To może być dobry rok, dla kupujących mieszkanie.

Oczekiwane spadki cen mieszkań ominęły większość dużych miast w 2020 roku. Jak wynika z danych udostępnionych przez Expandera, jedynie w Katowicach ceny mieszkań spadły o 3 procent. W pozostałych czternastu miastach ujętych w analizie ceny wzrosły. A jak będzie w 2021 roku? Odpowiada ekspert. 

Ostrożny optymizm

W chwili obecnej na rynku nieruchomości panuje spory optymizm po całkiem niezłym III kwartale 2020, który przyniósł odbicie. Widać to doskonale po łącznej kwocie udzielonych kredytów w okresie od stycznia do listopada 2020 roku. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Mimo sytuacji, w której przez dwa miesiące rynek tak naprawdę był w zastoju, banki udzieliły od stycznia do listopada kredytów na kwotę 57,9 mld zł. Nie udało się więc przebić wyniku z rekordowego 2019 r., ale ta wartość jest aż o 6 mld zł wyższa niż w tym samym okresie w 2018 r. Warto też zauważyć, że w połowie roku banki zaostrzyły warunki ich przyznawania.

Na horyzoncie widoczne korekty

Ekspert wyraził przekonanie w wywiadzie z serwisem rp.pl, że przy obecnej stabilizacji ceny, rynek może czekać korekta. Może ona mieć wiele przyczyn. Jedną z nich będzie słabnąca sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, która najpewniej wpłynie na decyzje zakupowe, także te dotyczące nieruchomości. 

Innym powodem może być słabnące zainteresowanie inwestorów kupnem mieszkania pod inwestycje. Już 2020 przyniósł bowiem zdecydowany trend spadkowy rentowności wynajmu. Większa liczba mieszkań na rynku wtórnym, mniejsza rentowność najmu sprawią, że deweloperzy będą bardziej skłonni do negocjacji oraz promocji na zakup lokali. - Firmy niespecjalnie chcą obniżać ceny ofertowe, ale to właśnie promocje, bonusy, rabaty powodują obniżenie cen transakcyjnych.

- Wydaje mi się, że 2021 rok będzie dobrym momentem na zakup mieszkania - tłumaczy ekspert, Jarosław Jędrzyński w wywiadzie z rp.pl.  

Źródło: rp.pl