Mieszkanie z hipoteką

red.

Kupiłeś mieszkanie na kredyt kilka lat temu, a teraz chcesz je sprzedać i kupić większe? To nie takie trudne.

Wystąp do swojego banku z prośbą o tzw. opinię - zaświadczenie o kredycie. W dokumencie musi się znaleźć informacja, czy terminowo regulowałeś raty oraz jaka kwota pozostała do spłaty. Opinia potrzebna jest kupującemu, zarówno gdy płaci ci gotówką, jak i wtedy, kiedy zaciąga kredyt na kupno lokalu. W tym drugim wypadku jego bank po prostu spłaci twój kredyt.

Musisz obiecać na piśmie bankowi, w którym pożyczkę zaciąga kupujący, że pójdziesz do sądu wieczystoksięgowego i złożysz wniosek o wykreślenie hipoteki TWOJEGO banku. Dopiero kiedy to zrobisz, dostaniesz resztę pieniędzy za mieszkanie.

Uwaga! Cała ta operacja niesie ze sobą pewne zagrożenia dla kupującego.

1. Sprzedający wziął kredyt w walucie obcej, a w momencie sprzedaży mieszkania jej kurs wzrósł tak, że kwota pożyczki przerosła cenę lokalu ustaloną między stronami. Jak się przed tym zabezpieczyć? Kupujący koniecznie przed podpisaniem umowy powinien zażądać zaświadczenia o kwocie (saldzie) do spłaty na dzień WYSTAWIENIA zaświadczenia.

2. Sprzedający nie składa wniosku o wykreślenie hipoteki. Dlatego kupujący powinien umieścić w umowie przedwstępnej kupna-sprzedaży lokalu paragraf, że jeżeli właściciel nie złoży wniosku w księgach, to zwraca otrzymane pieniądze, a niedoszłemu nabywcy wypłaca zadatek w podwójnej wysokości.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"