Jak płacić małe podatki za wynajem mieszkania

Piotr Miączyński

Podatek nie musi boleć. Możesz na nim zaoszczędzić, jeśli wybierzesz najlepszy dla Ciebie sposób rozliczania się z fiskusem

Podatek od wynajmu możesz płacić ryczałtem albo na zasadach ogólnych. Na zasadach ogólnych podatek liczysz od dochodu. Ryczałt - od przychodu.

Na zasadach ogólnych

Dochód z wynajęcia mieszkania podlega opodatkowaniu według skali podatkowej 19, 30, 40 proc. (a od nowego roku także 50 proc.). Rozlicza się go razem z innymi dochodami uzyskanymi w trakcie roku podatkowego, np. z pensją. Kiedy płacisz podatek? Deklarowanie dochodu z najmu w urzędzie skarbowym rozpoczynasz w miesiącu, w którym przekroczył on kwotę wolną od podatku (w przyszłym roku: 2790 zł). UWAGA! Jeśli masz umowę o pracę, twoją kwotę wolną od podatku co miesiąc potrąca zakład pracy! Aby opóźnić płacenie podatku od najmu, poproś w swojej firmie, aby przestali ci ją potrącać.

Podatek wpłacasz zaliczkowo do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - np. zaliczkę od dochodu wrześniowego zapłacisz do 20 października. Dlatego co miesiąc musisz wypełnić deklarację podatkową PIT-5. UWAGA! Inaczej jest z zaliczką za grudzień. Przyjmuje się, że jest ona równa zaliczce za listopad, a płaci się ją nie do 20 stycznia roku następnego, ale do 20 grudnia, czyli razem z zaliczką za listopad.

Możesz tego uniknąć. Ustaw tak płatności, żebyś pieniądze za listopad dostał w grudniu. Ten grudniowy dochód zgłaszasz w urzędzie skarbowym nie w terminie do 20 stycznia następnego roku, lecz razem ze wszystkimi dochodami w rocznym zeznaniu podatkowym. Możesz to więc zrobić nawet 30 kwietnia!

Ile wynosi zaliczka? To zależy, w jakiej grupie podatkowej sytuują cię dochody z najmu. Jeśli w pierwszej, płacisz 19 proc., jeśli w drugiej - 30 proc. itd. Dochody uzyskane w bieżącym roku z wynajęcia domu bądź mieszkania musisz ostatecznie rozliczyć do 30 kwietnia następnego roku w zwykłym rocznym zeznaniu podatkowym. Wtedy też okaże się, czy musisz coś fiskusowi dopłacić, czy nie.

Plusy: Rozliczając się na zasadach ogólnych, od przychodu z najmu odejmujesz koszty uzyskania przychodu. Odliczyć możesz np.:

opłaty za mieszkanie (jeśli w umowie najmu jest zapisane, że to ty będziesz płacił),

ubezpieczenie (jeśli jest zapisane w umowie najmu, że lokator wymaga od ciebie ubezpieczenia lokalu),

prowizję pośrednika,

amortyzację, czyli zużycie mieszkania itp. (co to jest amortyzacja - patrz ramka).

Co jeszcze możesz odliczyć?

Stratę (gdy koszty były wyższe od przychodu), ale nie całą od razu. Połowę straty możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem w następnym roku podatkowym, a resztę w kolejnym.

Wyposażenie mieszkania - jeśli w umowie przedwstępnej wynajmu mieszkania jest zapisane, że najemca domaga się wyposażenia lokalu w meble oraz sprzęt AGD (lodówkę, pralkę i zmywarkę).

UWAGA! Każdy zakupiony element wyposażenia mieszkania, którego wartość nie przekracza 3,5 tys. zł, w całości zaliczamy do kosztów.

Minusy: Rozliczanie kosztów wynajmu na zasadach ogólnych jest skomplikowane i pracochłonne. Co miesiąc składasz deklarację podatkową PIT-5, w której musisz wyliczyć swój dochód, pokazać koszty jego uzyskania i obliczyć zaliczki na podatek.

Komu to się opłaca?

Osobom, które mają bardzo duże koszty wynajmu.

Osobom, które na wynajmie zarabiają niewielkie kwoty.

PAMIĘTAJ! Warto tak zaplanować przychody i ponoszone koszty, żeby koszty pojawiły się na początku roku podatkowego. Dzięki temu możesz od początku obniżać przychody z wynajmowania domu czy mieszkania. To zmniejszy podatek.

Ryczałt

Ryczałt płaci się od przychodu w wysokości 8,5 oraz 20 proc. Jeśli twoje przychody z tytułu najmu nie przekroczą w ciągu przyszłego roku kwoty 17 514,80 zł, płacisz 8,5 proc. Jeśli przekroczą, od każdej następnej złotówki przychodu płacisz 20 proc. (ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, DzU z dnia 27 listopada 1998 r. DzU 98.144.930).

Jeśli decydujesz się na ryczałt, musisz o tym poinformować swój urząd skarbowy pisemnie. Masz na to czas do 20 stycznia roku podatkowego (jeśli chcesz zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt) albo do dnia poprzedzającego wynajęcie lokalu (ale nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu).

UWAGA! Nie możesz przejść z opodatkowania na zasadach ogólnych na ryczałt w trakcie trwania roku podatkowego!

Plusy:

Przychodów z najmu nie łączy się z innymi dochodami, od których podatek opłacany jest na zasadach ogólnych.

Rozliczenia z urzędem skarbowym są proste. Nie trzeba prowadzić tzw. ewidencji przychodów, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej (tzn. gdy do umowy jest wpisana wysokość czynszu).

Współmałżonkowie mogą zadecydować, że jedno z nich rozlicza najem w całości bądź że chcą rozliczać go po połowie.

Możesz korzystać z ryczałtu także wtedy, gdy wynajmujesz komuś lokal użytkowy.

Minusy:

Przy ustalaniu wysokości podatku ryczałtowego nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu.

Komu to się opłaca? Tym, którzy mają bardzo małe koszty wynajmu, oraz tym, którzy osiągając bardzo duże dochody z wynajmu, płacą 40- albo 50-proc. podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Co jest przychodem z najmu

Pod koniec marca tego roku Ministerstwo Finansów wysłało do izb i urzędów skarbowych nową interpretację przychodu. Brzmi ona: "Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym".

MF precyzuje również, co nie jest obciążone podatkiem: "składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem, takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia". W nowej interpretacji MF oparło się na art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz orzecznictwie NSA, który wielokrotnie twierdził, że przychód powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe.

Interpretację wydano w trybie art. 14 ordynacji podatkowej. Oznacza to, że wiąże ona organy podatkowe, a zastosowanie się do niej nie może szkodzić podatnikowi.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"