Problemy z VAT-em

pm

Jak zminimalizować skutki podwyżki VAT na materiały budowlane? Jaką stawkę podatku powinno się płacić, kupując mieszkanie? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych Czytelników o ustawę o VAT.

Problem pierwszy

VAT na budownictwo mieszkaniowe wynosi 7 proc., na grunt - 22 proc. Jaką stawkę podatku powinno się płacić, kupując lokal?

Zgodnie z ustawą deweloper, sprzedając budynek lub jego część (np. mieszkanie), "nie może wyodrębnić z podstawy opodatkowania wartości ziemi". Deweloper nie może więc opodatkować oddzielnie gruntu 22-proc. VAT i mieszkania 7-proc. VAT. Musi zastosować jedną stawkę. A na budownictwo mieszkaniowe wynosi ona 7 proc.

Problem drugi

Klient za mieszkanie zapłacił przed 1 maja. Umowa sprzedaży mieszkania (akt notarialny) zostanie jednak podpisana po tym terminie. Czy klient powinien dopłacić 7-proc. stawkę VAT za udział w gruncie?

Ustawa nie reguluje takiej sytuacji. Brak jest w niej przepisów przejściowych. Specjaliści są podzieleni. Jedni twierdzą, że VAT płacić trzeba, inni - że nie. Ministerstwo Finansów (autor felernych przepisów) nie zajmuje stanowiska, wychodząc z założenia, że w aktualnym stanie prawnym nie może wydawać wiążących interpretacji prawa podatkowego.

Co robić, nie wie więc nikt. Z tzw. ostrożności podatkowej deweloperzy naliczają swoim klientom podatek od gruntu.

Problem trzeci

VAT na większość materiałów budowlanych wzrósł od maja z 7 na 22 proc. Ceny poszły do góry o 5-15 proc. Jak zminimalizować skutki podwyżki?

Można kupić lokal w wersji pod klucz. Deweloper za jego wykończenie naliczy wtedy 7-proc. stawkę podatku. Od połowy roku zainteresowanie kupnem mieszkania w takiej wersji gwałtownie rośnie. O ile kilka miesięcy temu chciał to zrobić mniej więcej co dziesiąty klient, teraz już co drugi.

Wykończenie lokalu z pomocą dewelopera ma też tę zaletę, że może on utargować większe upusty od producentów materiałów. W końcu zamawia nie trzy krany, jak przeciętny Kowalski, ale np. trzysta. U dewelopera zazwyczaj droższa jest za to robocizna (o kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt procent).

Problem czwarty

Czy podatek VAT zastępuje podatek od czynności cywilnoprawnych?

Tak. Ustawa o VAT znowelizowała zasady naliczania podatku od czynności cywilnoprawnych. Do 1 maja, kupując nowe mieszkanie, płaciło się u notariusza 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC) od udziału w gruncie. Po 1 maja grunt jest objęty podatkiem VAT, a więc PCC się nie płaci. Polskie prawo bowiem zwalnia od płacenia podatku czynności cywilnoprawnej, jeżeli "przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług".

Problem piąty

Czy przez VAT mieszkania będą drożeć?

Niestety, tak. Deweloperzy skarżą się, że od maja płacą 22-proc. VAT za grunt. A ziemia w niektórych przypadkach to nawet 50 proc. kosztów inwestycji.

Z kolei od roku 2008 kończy się okres przejściowy, który wynegocjowaliśmy z Unią. Z 7 na 22 proc. wzrośnie stawka VAT na nowe mieszkania.

Rodzi to dodatkowe niebezpieczeństwo. Tak jak ludzie kilka miesięcy temu chcieli z kupnem mieszkania zdążyć przed Unią, tak teraz będą spieszyć się przed VAT-em. A gwałtowny popyt przy małej podaży (deweloperzy budują mało, bo brakuje planów zagospodarowania przestrzennego) może doprowadzić tylko do jednego - wzrostu cen.

Dla Gazety

Jacek Bielecki, Polski Związek Firm Deweloperskich

Od roku 2008 rośnie stawka podatku VAT na mieszkania z 7 do 22 proc. Część komentatorów twierdzi - nie ma problemu, deweloperzy mogą przecież zejść ze swojej marży. Odpowiadam: deweloperzy tego nie zrobią, bo zarabiane pieniądze muszą przeznaczać na dalsze inwestycje.

Marże nie są wydawane na nowe mercedesy dla członków zarządu tylko od razu inwestowane. Deweloperzy budują, korzystając z kredytów. Tak jak każdy bankowy klient muszą wykazać się wkładem własnym. Dla nas jest on szczególnie wysoki, bo wynosi minimum 30-35 proc. kosztów inwestycji.

Ostrzegamy więc: w roku 2008 mieszkania zdrożeją o 15 proc. Chyba że rząd przepchnie na forum unijnym objęcie całej branży mieszkaniowej ulgową stawką podatku w ramach prowadzenia "polityki społecznej", tak jak jest to w wielu innych krajach Wspólnoty.

Mamy na to dwa argumenty. Polska ma najniższy wskaźnik mieszkań (309) na tysiąc mieszkańców w całej Unii i równie mało buduje w stosunku do liczby ludności.

Jaka stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe w krajach Europy Zachodniej

Dania 25 proc.

Szwecja 25 proc.

Austria 20 proc.

Finlandia 22 proc.

Irlandia 12,5 proc.

Grecja 8 proc.

Belgia 6 proc.

Francja 5,5 proc.

Portugalia 5 proc.

Hiszpania 4 proc.

Włochy 4 proc.

Luksemburg 3 proc.

Wlk. Brytania 0 proc.

Niemcy 16 proc.

Holandia 17,5 proc.

Źródło PZFD

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"