Coraz większy rynek pałaców i zamków w Polsce

Monika Prądzyńska, WGN Nieruchomości

Rynek obiektów zabytkowych w Polsce nadrabia lata zapóźnienia. Polskie pałace, choć piękne, wymagają sporej promocji, by ?zakodowały się? w świadomości turysty - zwłaszcza zagranicznego. Mimo to ciągle rosnąca liczba wyremontowanych obiektów, działających jako hotele, zajazdy czy centra konferencyjne, pokazuje, że potencjał jest duży.

Rynek zabytków w Polsce ciągle rośnie - choć inwestycje w takie nieruchomości nie należą do łatwych. Przede wszystkim bardzo kosztowne i pracochłonne są projekty renowacji, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się pod opieką konserwatora. Sukces komercyjny natomiast nie zawsze jest pewny.

Mimo wszystko wyremontowanych pałaców i zamków w Polsce przybywa. A potencjał jest spory. Choć nasz kraj nie kojarzy się z zabytkowymi pałacami, to tych jest całkiem sporo - nawet około 10 tys. obiektów typu zamek, pałac, dworek. Najwięcej w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Niestety ogromna większość to ciągle obiekty zrujnowane, przez lata bez nakładów finansowych, a w czasach PRL często pełniące funkcje gospodarcze.

Charakterystycznym dla Polski typem nieruchomości zabytkowej, który zresztą również staje się coraz popularniejszy - jest szlachecki dworek. Przybywa odrestaurowanych obiektów, które przypominają o dawnych ziemiańskich tradycjach, przy okazji świetnie nadając się na klimatyczne zajazdy i hotele.

Inna tendencja - widoczna zwłaszcza w miastach - to odnawianie zabytkowych kamienic, które w nowych funkcjach, świetnie nadają się na siedziby firm, biurowce, czy hotele, restauracje i apartamenty.

Ile kosztują polskie zabytkowe siedziby dawnej arystokracji? Przepaść cenowa jest bardzo duża. Z jednej strony mamy bowiem nieruchomości wyremontowane, które już pełnią nowe, komercyjne funkcje, z drugiej - najczęściej - obiekty zrujnowane, przez lata niszczone i często wykorzystywane np. jako budynki gospodarcze. Spory zasób pałaców ma Agencja Nieruchomości Rolnych, która sukcesywnie je wyprzedaje.

Obiekty po renowacjach potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych - są tym droższe im lepsza lokalizacja (najlepsze to duże miasta, bądź znane ośrodki turystyczne). Przykładem może być tu choćby zabytkowy dwór ziemiański z XIX wieku z Wielunia wystawiony na sprzedaż w cenie ofertowej 15 tys. zł od metra kwadratowego. Wartość takich obiektów rośnie także wtedy, gdy są wykorzystywane jako prosperujące hotele itp.

Ogromna większość pałaców, zamków i dworków to jednak ruiny, bądź budynki o złym stanie technicznym nadające się do generalnego remontu. Tego typu nieruchomości można kupić już za kilkaset tysięcy złotych. Często inwestorom chodzi nie tyle o same obiekty, co o atrakcyjne działki, na których są zlokalizowane - kompleksy parkowe itp.

Zrujnowane zamki i pałace o powierzchni kilkuset, czy też nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych można kupić w cenie przeciętnego mieszkania w dużym mieście. Przykład - zrujnowany pałac w Ścinawie, w województwie dolnośląskim, o metrażu 3500 mkw. został wyceniony na 390 tys. zł.

Rynek nieruchomości zabytkowych w Polsce nie jest rynkiem łatwym, jednak rosnąca systematycznie liczba budynków odrestaurowanych pokazuje, że ma potencjał. Świadczy o tym również powstanie takiej organizacji, jak powstanie takich organizacji jak Hotele Historyczne Polska, która grupuje kilkadziesiąt luksusowych obiektów hotelowych w zabytkowych pałacach w naszym kraju. Stowarzyszenie powstało na wzór i jako partner podobnej organizacji ze Stanów Zjednoczonych - Historic Hotels of America.

Najlepsze lokalizacje dla takich obiektów to okolice dużych miast i znane centra turystyczne. Te dają większą szansę pozyskania klientów, zwłaszcza indywidualnych.

Chcesz kupić pałac? Przejrzyj nasze oferty sprzedaży!

Zobacz najciekawsze oferty zabytkowych rezydencji na sprzedaż

WIĘCEJ O:

zabytki rynek wtórny nieruchomości
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"