To nie może być prawda. A jednak! Niesamowita wieża powstanie w Chinach

Friss

Łamie zasady grawitacji, wygląda jak scenografia z filmu sci-fi, a nie rzeczywista konstrukcja. A jednak! Niezwykła wieża powstanie w chińskim Shenzen, a do jej budowy zostaną użyte znane obecnie materiały budowlane. Całość jest bowiem sprytnym złudzeniem optycznym.

Powiedzieć, że to będzie typowa konstrukcja, to nieprawda. Będzie to wykwintna praca inżynierska oparta o wiedzę z zakresu fizyki budowli, mechaniki oraz skrupulatne wyliczenia specjalistów. Niemniej, wieża powstanie z wykorzystaniem obecnej wiedzy i materiałów. A wygląda jak nie z tej ziemi.

Konkurs bez zwycięzcy

W Azji obecnie buduje się najwięcej wysokich budynków, a całą statystykę podbijają Chiny coraz to śmielszymi projektami. Najnowszy koncept to wieża, która powstanie w mieście Shenzen i wygląda jak unosząca się w powietrzu wyspa. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Co ciekawe, na pomysł konstrukcji rozpisano specjalny konkurs, ale żaden z projektów zdaniem jury nie zasługiwał na pierwsze miejsce. Dlatego zwycięzcą zostało studio Sou Fujimoto, zajmując miejsce drugie. To tylko świadczy o tym, jak wysokie standardy estetyczne mają architekci i urbaniści z Państwa Środka. 

Wizualizacja  materiały prasowe / Sou Fujimoto Architects

Lewitująca wyspa

Na wizualizacji widać konstrukcję dysku, który unosi się nad ziemią, a za jego krawędzi pływa coś na kształt wodospadu bądź sopli lodu. Wizualnie wygląda to tak, jakby konstrukcja lewitowała w powietrzu. Faktycznie, będzie podparta na 99 cienkich wieżach, które łączą się u góry w jedną całość. 

Według projektantów do wykonania konstrukcji będą potrzebne duże ilości stali, włókna węglowego oraz lin wykonanych z kevlaru. Całość uzupełniona będzie rzecz jasna o beton. Wykorzystanie tego typu materiałów, na pewno wpłynie na cenę, ale widać nie o nią tutaj chodzi. 

Budynek ma wszak powstać w turystycznej dzielnicy Shenzen, Qianhaiwan. Mają się w niej znaleźć ponadto atrakcje turystyczne oraz restauracje. Cała konstrukcja ma mierzyć 268 metrów wysokości. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mierzy 237 metrów. 

WIĘCEJ O:

technika architektura
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"