Polacy jednak mogą wynajmować pokoje? Eksperci o lukach w prawie: Podróż służbowa, rodzinne zawody

oprac. Robert Kędzierski

Rozporządzenie wydane przez premiera na początku listopada uniemożliwia działalność obiektom hotelarskim. Eksperci zwracają jednak uwagę na luki w przepisach, które przez turystów często są wykorzystywane.

Możliwość otwarcia wyciągów narciarskich, o której we wtorek informował minister Jarosław Gowin, sprawiła, że wielu Polaków znów zaczęło myśleć o świątecznych czy noworocznych wyjazdach. Problemem pozostaje jednak kwaterunek - obiekty hotelarskie i gastronomiczne nadal muszą pozostać zamknięte. Czy wynajęcie pokoju w hotelu lub kwaterze prywatnej jest zatem niemożliwe? Eksperci wskazują, że przepisy narzucające ograniczenia są dziurawe. Nie trzeba ich obchodzić - wystarczy odwołać się do wyjątków, które zawierają.

Rodzinny wyjazd w góry? "Można urządzić zawody sportowe"

Eksperci portalu prawo.pl wskazują, że legalny nocleg w hotelu - na przykład w pobliżu stoku narciarskiego - jest możliwy, o ile goście uczestniczą w zawodach sportowych. Prawo nie precyzuje, jaki taka "impreza" sportowa ma mieć charakter. "Współzawodniczyć można nawet w ramach jednej rodziny, to nie jest zabronione" - stwierdza cytowana przez portal dr Aneta Sieradzka, partner w kancelarii Sieradzka & Partners.

Teoretycznie zawodowy sportowe mogą organizować nie tylko hotele, ale i właściciele innych nieruchomości na wynajem. Ten wyjątek stał się podstawą funkcjonowania części siłowni i klubów fitness, które organizowały regularne zawody.

Podróż służbowa w praktyce możliwa nawet z dziećmi

Zgodnie z rozporządzeniem, które w życie weszło 6 listopada, a obowiązywać będzie do 29 listopada, prowadzenie hotelarskiej jest możliwe również dla gości podróżujących służbowo. I osoby, które z racji pełnionych obowiązków muszą się przemieszczać, są obsługiwane bez przeszkód, zdarza się jednak, że ten przepis próbują wykorzystać całe rodziny z dziećmi. Wedle prawników dzieci nie można jednak zakwaterować na podstawie tej regulacji. W praktyce jest jednak inaczej.

W rozmowie z Domiporta.pl potwierdza to pan Jakub, który w weekend odwiedził Białowieżę.

- Wystarczyło, że podpisaliśmy oświadczenie, że podróżujemy służbowo. W hotelu były nawet zakwaterowane rodziny z dziećmi, które tego typu deklarację złożyły. Wiele udogodnień, jak basen czy sauna, były w pełni dostępne. Powiem nawet, że w niektórych panował tłok - stwierdził.

Rozporządzenie otwiera też drogę do wynajęcia hotelu osobom wykonującym zawód medyczny. One mają prawo skorzystać nawet z wyciągu narciarskiego, jeśli jest on integralną częścią oferty.

WIĘCEJ O:

nieruchomości
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"