Mówią o nim "Polski Hongkong". W Warszawie rośnie 27-piętrowy kolos na 1600 mieszkań i 380 biur

oprac. Robert Kędzierski

W Warszawie powstaje kompleks, który na stosunkowo małym obszarze ma pomieścić ok. 1600 mieszkań. Najmniejsze z nich mają 18 m kw. Czy gęstość zaludnienia może mieć znaczenie dla procesu powstawania lokalnych społeczności? Wyjaśnia to urbanistka dr Agata Twardoch.

W 2021 roku do użytku ma zostać oddany niecodzienny obiekt. Bliska Wola Tower przykuwa uwagę swoim rozmiarem. Składający się z trzech wież kolos ma mierzyć łącznie 92 metry wysokości, liczyć 27 kondygnacji naziemnych, a co najważniejsze pomieścić ok. 1600 mieszkań i 380 biur.

Bliska Wola Tower  Źródło: J.W.Construction

18-metrowe mieszkania, które oficjalnie nie są mieszkaniami

Kolos robi wrażenie, bo nie brak w nich małych lokali - niektóre liczą zaledwie 18 m.kw., przez inwestora, J.W. Construction, nazywane są miniapartamentami inwestycyjnymi. Oficjalnie nie można ich nazwać mieszkaniami, bo tego typu lokal musi mieć co najmniej 25 m kw.

W obiekcie dostępne są też dwupokojowe mieszkania z oddzielnymi kuchniami o powierzchni do 38 m2. W opinii części komentatorów tak gęste upakowanie lokali na niezbyt dużej powierzchni - działka ma w obwodzie 500 metrów - może stwarzać trudności w korzystaniu z części wspólnych nieruchomości takich jak np. place zabaw.

I właśnie to zagęszczenie lokali sprawia, że Bliska Wola Tower nazywana przez niektórych jest polskim Hongkongiem. To określenie nieco na wyrost. W przypadku regionu administrowanego przez Chińską Republikę Ludową gęstość zaludnienia wynosi ponad 16 tys. osób na km kw. W przypadku stolicy współczynnik ten jest znacznie niższy - wynosi ok. 3500 osób na km kw.

Blok w Hongongu  Fot. Domena publiczna (pxhere.com)

Dyskusje wokół gęstości zaludnienia trwają od lat 2000

Architektka i urbanistka dr Agata Twardoch, cytowana przez portal natemat.pl zauważa, że dyskusja wokół gęstości zaludnienia rozpoczęła się już 20 lat temu.

- Nie chodziło nawet o jakość czy wygląd, ale przede wszystkim o dehumanizację wynikającą ze zbyt dużej liczby mieszkańców i monotonię otoczenia. Przytaczano badania pokazujące, że w naszym najbliższym otoczeniem, czyli w bloku lub na osiedlu, powinno mieszkać maksymalnie 500 osób - wyjaśnia. Twierdzi, że zbyt wielkie budynki utrudniają powstanie lokalnej społeczności, są anonimowe, a nawet bezosobowe.

Wola Tower będzie obiektem na tyle rozbudowanym, że do dyspozycji najemców będą m.in. recepcja, restauracja oraz fitness klub, SPA, liczne lokale użytkowe i biura. Deweloper nie ukrywa, że dla wielu nabywców zakup mieszkania w Bliska Wola Tower może być lokatą kapitału.

WIĘCEJ O:

nieruchomości
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"