Zabytkowy gmach pomalowany bez zezwolenia. "Mówi się, że to przez przyjazd kogoś z PiS"

Zabytkowy budynek w Katowicach, w którym siedzibę ma Sejm Śląski, został częściowo pomalowany - wbrew zaleceniom wojewódzkiego konserwatora. Informator, do którego dotarł "Dziennik Zachodni", twierdzi, że pośpiech w renowacji mógł być podyktowany "przyjazdem kogoś z Prawa i Sprawiedliwości".

Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach został pomalowany farbą. Chodzi o fragment elewacji, który, zgodnie z pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, miał być jedynie oczyszczony - twierdzi Dziennik Zachodni

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Remont zabytkowego budynku mógł zostać przeprowadzony nieprawidłowo

Portal informuje, że po kontroli okazało się, że doszło do pewnych nieprawidłowości. - Jesteśmy już pewni, że fragment gmachu został pomalowany i zostało to zrobione niezgodnie z warunkami pozwolenia, którego udzieliliśmy Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu - informuje Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. 

Gmach Sejmu ŚląskiegoGmach Sejmu Śląskiego Jan Mehlich

Nieoficjalnie: pośpiech możliwy z powodu przyjazdu kogoś ważnego

Remont w tej części gmachu był prowadzony pod koniec 2019 roku, ale sprawę gazeta nagłośniła dopiero teraz. Informator, z którym rozmawiał "Dziennik Zachodni", twierdzi, że prace remontowe mogły być wykonywane w pośpiechu "przed przyjazdem jednego z ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości". - Znamy z czasów PRL-u przykłady malowania trawy na zielono - stwierdza.

Gmach Sejmu ŚląskiegoGmach Sejmu Śląskiego Jan Mehlich

Gmach Sejmu Śląskiego to od roku 1978 zabytek. Jego historia sięga roku 1925 - inwestycję ukończono cztery lata później. Sejm Śląski miał tu swoją siedzibę przez dekadę - do wybuchu wojny.

Podczas okupacji w budynku siedzibę miały władze pruskiej prowincji Górny Śląsk. Budowla jest obłożona płytami z piaskowca, utrzymano ją  w stylu klasycyzmu akademickiego. W gmachu mieści się kilka sal - Sejmowa, Marmurowa, Boazeryjna oraz Skarbiec. Budynek jest też wyposażony w schron.

Zobacz wideo Płyn do dezynfekcji - jak zrobić go samodzielnie w domu?