Budownictwo nadal w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych zawodów w Polsce

Bartłomiej Baranowski
04.06.2018 15:38
A A A
Branża budowlana nadal wśród najbardziej niebezpiecznych zawodów w Polsce

Branża budowlana nadal wśród najbardziej niebezpiecznych zawodów w Polsce (shutterstock / 132054128)

Według oficjalnych danych udostępnionych przez GUS pod koniec maja, wynika iż branża budowlana nadal znajduję się pierwszej dziesiątce zawodów najbardziej narażonych wypadkami.

Od wielu lat branża budowlana uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Swoje miejsce udowadnia w najnowszym zestawieniu GUS. Ale są i dobre informacje!

Wypadki na budowie

Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego informują iż różnym wypadkom w branży budowlanej uległo w pierwszym kwartale 2018 roku - łączne 966 osób. W 10 przypadkach osoba odniosła obrażenia śmiertelne. Przy czym GUS określa przypadki śmiertelne także wśród osób, które zmarły w skutek powikłań w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia wypadku. 

Według udostępnionych danych ilość wypadków na budowach wzrosła o około 8 procent. Ale jest też dobra wiadomość. Spadła ilość wypadków śmiertelnych, niemal o połowę. Ich liczba spadła z 16 do 10-ciu w porównaniu rok do roku w ujęciu kwartalnym. 

W 2016 roku branża budowlana znajdowała się w pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych zawodów w kraju, zajmując niechlubne 8 miejsce. Identycznie jest w pierwszym kwartale 2018 roku. Obecnie wynik jednego poszkodowanego na tysiąc pracujących wynosi 1,1. Jest to wynik jedynie za pierwszy kwartał. Dla porównania - za cały 2016 rok ten wynik wynosił 6,54. 

Przepisy BHP na budowie

Choć przepisy BHP kontroluje i sprawdza oddzielny organ - Główny Urząd Nadzoru Budowlanego to wypadków z roku na rok jest coraz więcej. Specyfika pracy powoduje kontakt z niebezpiecznymi urządzeniami takimi jak sprzęt budowlany. 

Nie bez znaczenia jest też wzrost realizowanych inwestycji budowlanych na rynku prywatnym. Według Raportu AMRON–SARFiN w III kwartale 2017 roku liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o ponad 20 procent. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku o prawie 19 procent wzrosła liczba budów rozpoczętych przez deweloperów.  

Większa ilość inwestycji w połączeniu z coraz szybszym tempem stawiania kolejnych budynków skutkuje zwiększeniem ilości wypadków. 

Źródło: GUS, GUS, Raport AMRON SARFiN

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl