Nieoczekiwany skutek lepszych relacji z Koreą Północną - sprzedaż przygranicznego gruntu rośnie

Oba kraje - Koreę Północną i Południową - rozgranicza pasmo Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Jest to pasmo o szerokości 4 kilometrów i długości 238 kilometrów. Od niedawna, ceny gruntu tego pogranicza rośnie!

Po obu stronach KSZ są rozlokowane liczne armie nie i żołnierze pod bronią gotowi do walki. Jest tam również sporo gruntu, na który do tej pory nie było chętnych. To się zmieniło!

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana

O nowym boomie nieruchomościowym na półwyspie Koreańskim pisze między innymi agencja Reuters. Jako przykład podaje, transakcja przeprowadzoną przez Kang Sung-wooka. Mieszkaniec południowo-wschodniego miasta Paju w ostatnim czasie kupił 8 działek na terenie obecnej Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej i poza nią.

Łącznie na tą inwestycję wykorzystał ponad 2,8 miliona dolarów, co przyniosło mu 20 hektarów ziemi. To całkiem okazyjna cena za grunt, lecz znajduje się on nadal, częściowo - w niedostępnym miejscu. 

Kupno w ciemno

Z racji ograniczonego dostępu do KSZ, przedsiębiorca nie mógł nawet zwiedzić gruntu, który udało mu się zakupić. Obejrzał jedynie jej zdjęcia satelitarne za pomocą popularnej strony internetowej.

To nie jest odosobniony przypadek. Jak podaje agencja Reuters, liczba transakcji nieruchomościowych wzrosła dwukrotnie w Panmundżomie - mieście położonym w strefie zdemilitaryzowanej. 

Strefa zdemilitaryzowana w PanmundżomieStrefa zdemilitaryzowana w Panmundżomie wikia / domena publiczna / Wbfergus

Jeszcze lepiej jest w regionie Jangdun-myun, gdzie znajduje się ostatni przystanek kolei na południe od granicy. Tam ilość transakcji w ostatnich miesiącach wzrosła aż czterokrotnie!

Źródło: tvn24bis.pl

Więcej o: