Wiemy, gdzie będą mieszkać studenci w nowym roku akademickim! Sondaż

42 procent studentów planuje w roku akademickim 2018/2019 zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. Niemal co czwarty żak zamierza w tym roku mieszkać z rodzicami, a tylko co dziesiąty deklaruje, że posiada własne M.

W Polsce jest ok. 1,3 mln studentów – wskazują dane GUS. Według szacunków resortu nauki, w roku akademickim 2018/2019 naukę w szkołach wyższych rozpocznie ok. 340 tys. nowych żaków.

Do inauguracji roku akademickiego zostało niewiele czasu, a na rynku najmu widać wzmożony ruch, na co wskazuje liczba wyświetleń ofert najmu w serwisie domiporta.pl. Zwiększony popyt skutkuje sezonowym wzrostem czynszów. Już w sierpniu ceny najmu w największych miastach akademickich podskoczyły o 2,8 procent, a we wrześniu tendencja ta jeszcze przybrała na sile.

Wielu chętnych na wynajem

Nic dziwnego skoro aż 42 procent studentów zamierza w nadchodzącym roku akademickim zamieszkać w wynajętym mieszkaniu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis domiporta.pl. Badanie miało formę ankiety elektronicznej, w której wzięło udział 825 osób między 18 a 24 rokiem życia.

domiporta.pl

Największą popularnością wśród studentów cieszą się lokale 2-pokojowe, w których planuje zamieszkać 41 procent wszystkich wynajmujących mieszkania. Na drugim miejscu, z nieco niższym wynikiem, znalazły się nieruchomości 3-pokojowe i większe, a na trzecim - kawalerki.

domiporta.pl

Najdrożej w stolicy

Z jakimi kosztami wynajmu powinni liczyć się studenci w nadchodzącym roku? Za najpopularniejsze, czyli 2-pokojowe mieszkanie najwięcej trzeba tradycyjnie zapłacić w Warszawie. Średnia cena wynajmu wynosi tu według danych domiporta.pl nieco ponad 3 tys. PLN. Niemal 600 złotych mniej kosztuje miesięczny wynajem 2-pokojowego lokum w Gdańsku. W Krakowie trzeba się liczyć z opłatą rzędu 2 tys. PLN, a w najtańszym w zestawieniu domiporta.pl Toruniu - ok. 1200 PLN.

domiporta.pl

Żak chce wydać na lokum nie więcej niż tysiąc złotych

Studenci bardzo często współdzielą nie tylko wynajmowane mieszkania, ale też pokoje. Wskazuje na to budżet, jaki zamierzają przeznaczyć na lokum podczas studiów. Dwie największe i niemal równorzędne grupy tworzą osoby planujące wydać na mieszkanie nie więcej niż 500 lub między 500 a tysiąc złotych, co nie wystarczyłoby na samodzielne wynajęcie mieszkania. Grupa zamożnych studentów, dysponujących miesięcznym budżetem przekraczającym 2 tys. PLN, jest mniejsza niż 1%.

domiporta.pl

Pracowity jak … student

Pieniądze na mieszkanie i inne potrzeby podczas studiów w duży stopniu są efektem podejmowania przez studentów pracy zawodowej. Żacy łączący naukę z aktywnością zawodową są dziś w większości (55 procent wg badania domiporta.pl), czemu sprzyja sytuacja gospodarcza i ogromna liczba ofert pracy w dużych miastach.

Nie ma jak u mamy

Zaskakująco duży jest przy tym odsetek uczniów szkół wyższych, którzy zamierzają podczas studiów mieszkać z rodzicami. Taką deklarację w sondażu złożył niemal co czwarty student. Zaskakująco niski jest natomiast odsetek tych, którzy planują podczas edukacji zamieszkać w uczelnianym akademiku. Z takiego lokum zamierza skorzystać zaledwie 16 procent ankietowanych. Może to wynikać z ograniczonej liczby miejsc w akademikach, ale też z ich niskiego standardu.

11% studentów ma własne mieszkanie

Ilu młodych Polaków może już w okresie studiów pochwalić się własnym M? Z sondażu domiporta.pl wynika, że odsetek takich studentów wynosi 11 procent, co oznacza że grupa ta jest większa od wynajmujących kawalerki. Wśród żaków dysponujących własnym lokum popularne jest wynajmowanie części mieszkania innym studentom, aby obniżyć własne koszty. Aby kupić 2- pokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba dysponować kwotą niemal pół miliona złotych (średnia cena ofertowa z serwisu domiporta.pl dla rynku wtórnego i pierwotnego), w Krakowie kwotą nieco ponad 400 tys. PLN, a we Wrocławiu ok. 390 tys. PLN.

Więcej o: