Mieszkanie za remont - Katowice wiedzą, jak walczyć o nowych mieszkańców

Wybierz lokal, wyremontuj go za własne pieniądze, przez pięć lat go wynajmuj, a później zostań jego właścicielem. Brzmi jak świetny pomysł? Tak robią władze Katowic. W ten sposób urząd gminy pozbywa się niedoinwestowanych lokali komunalnych, a mieszkańcy zyskują tanie mieszkania.

Gminy często dysponują wolnymi lokalami, które można byłoby przeznaczyć na mieszkania komunalne, ale nie spełniają one podstawowych warunków np. sanitarnych. Gmina z jednej strony nie może ich przekazać na mieszkania komunalne, a z drugiej nie stać jej na kosztowne adaptacje i remonty. Wyjściem jest program "Mieszkanie za remont".

Katowice dają mieszkania za remont

Właśnie ruszyła kolejna edycja katowickiej odsłony programu "Mieszkanie za remont". Idea jest bardzo prosta. W zamian za pokrycie kosztu remontu bądź adaptacji lokalu gmina wynajmie mieszkanie na preferencyjnych warunkach. A jeżeli inwestor-lokator przez przynajmniej pięć lat będzie mieszkał w danym miejscu, zyska prawa własności na stałe. 

To już druga edycja programu uruchomionego przez katowicką magistralę. Dla miasta to cenna inwestycja, ponieważ może czerpać zysk z niewykorzystywanych do tej pory lokali. Przyszli lokatorzy na swoje barki biorą remont, a później zostają mieszkańcami, którzy płacą podatki w Katowicach.

Władze Katowic od 2016 przeznaczyły na ten cel prawie 300 lokali. 27 stycznia br. ogłoszono kolejne 40 nieruchomości, które można uzyskać w zamian za remont. To głównie mieszkania znajdujące się w Śródmieściu, Koszutce, Piotrowicach i Szopienicach. 

Poszukujesz kredytu hipotecznego? Tutaj sprawdzisz swoją zdolność >>>

Jakie warunki należy spełnić

Warunkiem zawarcia umowy najmu lokalu po przeprowadzeniu remontu przez najemcę jest spełnienie przez wnioskodawcę następujących kryteriów:

 • dochodowego,
 • braku prawa własności do innego lokalu mieszkalnego,
 • brak zobowiązania finansowego z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego

Mieszkanie jest przydzielane według rankingu punktowego. Wnioskodawcy o najwyższej sumie punktowej mogą liczyć na wybrane lokale. Kto najbardziej? W udostępnionym przez magistrat dokumencie można przeczytać, że premiowane są osoby bezdomne, rodziny z dziećmi oraz mieszkańcy Katowic, którzy są zameldowani w mieście przynajmniej ponad rok. Wszystkie szczegóły można przeczytać tutaj.

Źródło: katowice.eu

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Najlepszy serwis nieruchomości - Domiporta.pl

Więcej o:
Komentarze (15)
Mieszkanie za remont - Katowice wiedzą jak walczyć o nowych lokatorów
Zaloguj się
 • acu52

  Oceniono 6 razy 4

  "premiowane są osoby bezdomne" - już widzę jak bezdomny remontuje za ciężkie pieniądze taki lokal... Chyba, że jest to bezdomny, który wygrał w totka i nie kupił 2 samochodów...

 • absurd

  Oceniono 4 razy 2

  > To już druga edycja programu uruchomionego przez katowicką magistralę.

  Komuś się popieprzył magistrat z magistralą. W sumie nie dziwota, skoro teksty piszą boty.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Bezdomni , czyli mieszkający na ulicach lub w noclegowniach ?
  Oni mają mieć na remont ?

  Rodziny z dziećmi , dochody lub oszczędności pozwalające na remont , zdolność kredytowa, zatrudnienie , stały meldunek co najmniej od trzech lat - takie powinny być kryteria .
  I ograniczenie , co do górnej wysokośći dochodów na osobę w rodzinie . Bogaci mogą sobie Mieszkanie kupić na wolnym rynku .

 • six_a

  Oceniono 3 razy 1

  fajne. miasto rozpieprza lokale komunalne, bo nie chce mu się remontu zrobić. a bezdomni nagle mają kasę na remont. lol.

 • jkmjkm

  Oceniono 5 razy 1

  Zamiast przyciągać do śródmieścia klasę średnią promują bezdomnych?! Co za nierozsądna i krótkowzroczna polityka!

 • nikiforia1

  Oceniono 1 raz -1

  Cytat "To już druga edycja programu uruchomionego przez katowicką magistralę. Ktoś wie, co to jest ta katowicka magistrala;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX