Polacy kupowaliby więcej mieszkań? Branży brakuje 200 tys. pracowników, ale i tak boom może trwać

Drożejące mieszkania i rosnące słupki sprzedaży nieruchomości u części komentatorów są powodem do wzmożonej czujności. Wielu spodziewało się szybkiego przyjścia kryzysu na rynku budowlanym. Są jednak komentatorzy, którzy twierdzą, że Polacy kupowaliby więcej. Problemem nie jest popyt, a podaż.

>>> Zobacz także: Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców? 

W 2019 roku w największych polskich miastach sprzedano 65,4 tys. mieszkań. To wynik niemal rekordowy, co może zaskakiwać w obliczu obaw części ekspertów i komentatorów. Niektórzy obawiali się bowiem, że po fali wzrostów przyjdzie czas na dramatyczne spadki, a nawet kryzys branży.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", czarny scenariusz nie tylko się nie ziścił. Wiele wskazuje na to, że Polacy kupowaliby jeszcze więcej mieszkań. Spadki, które odnotowano w połowie zeszłego roku, nie były jednak oznaką słabnącego zainteresowania, a problemów z podażą.

Deweloperzy mogliby sprzedawać jeszcze więcej?

Branży budowlanej brakuje bowiem 200 tys. pracowników. Są też problemy z dostępnością terenów budowlanych. Nic więc dziwnego, że ceny tych najlepiej zlokalizowanych w Warszawie dochodzą do 150-250 mln zł. 

Zbytni optymizm może być kosztowny

Dziennik przestrzega, by nie wierzyć w automatyczne powodzenie każdej inwestycji. Ci, którzy liczą np. na zysk z wynajmu krótkoterminowego, często przegrywają z hotelami. Zarobić na czynszu przy wynajmie długoterminowym również nie jest łatwo - pewny zysk przynoszą bowiem w zasadzie tylko nieruchomości położone w atrakcyjnych lokalizacjach. 

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź swoje warunki, tutaj >>>

Wszystko wskazuje jednak na to, że i w 2020 roku na rynku nieruchomości do kryzysu nie dojdzie. O tym, czy wyniki deweloperów będą równie dobre jak w roku 2019, za wcześnie dziś przesądzać, jedno co wydaje się w zasadzie pewne, to dalszy wzrost cen. 

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl 

Więcej o:
Komentarze (9)
Polacy kupowaliby więcej mieszkań? Branży brakuje 200 tys. pracowników, ale i tak boom może trwać
Zaloguj się
 • eva_bramborova

  Oceniono 5 razy 3

  Polacy wcale nie chcą kupować mieszkań.Oni MUSZĄ je kupować by chronić wartość swych oszczędności.

 • hilux_ie

  Oceniono 2 razy 2

  Kupujcie rodacy, kupujcie. Najlepiej działki budowlane, mam jeszcze kilka na sprzedaż.

 • magnacarta

  Oceniono 1 raz 1

  "Eksperci" opowiadają o przyszłości ponieważ nie grożą im żadne konsekwencje za złe prognozy
  Tak każdy może puścić wodze fantazji.

 • excorporate

  0

  To tylko efekt mocno ujemnych realnych stóp procentowych. W normalniejszym kraju w takiej sytuacji rosły by ceny akcji, w PL z braku alternatyw kasa płynie na rynek nieruchomości.

 • owrank

  Oceniono 3 razy -1

  kto uznaje tego Pana w środku za eksperta ? chyba kółko wzajemnej adoracji (tzn. Ci których ten Pan uznaje za jeszcze większych ekspertów). Przeciętny aktywny agent nieruchomości wie więcej o rynku niż Ci Panowie na filmiku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX