Jak napisać opis mieszkania na sprzedaż lub na wynajem

Chcesz dobrze sprzedać lub wynająć mieszkanie? Jednym z ważniejszych elementów ogłoszenia jest odpowiednio przygotowany opis nieruchomości.

Przy tworzeniu ogłoszenia trzeba pamiętać o tym, że kupujący lub wynajmujący mieszkanie będzie przeglądał (a właściwie „skanował” wzrokiem) wiele ofert dostępnych w internecie. Na jedną poświęci zatem zaledwie klika sekund. Jak napisać opis nieruchomości tak, aby przykuł uwagę?

W zadaniu tym pomagają nam profesjonalne serwisy nieruchomościowe. Każdy ma nieco inaczej skonstruowany panel dodawania ogłoszenia, dlatego należy poświęcić trochę czasu, aby zgromadzić dane i przygotować nasze ogłoszenie tak, aby zawierało komplet informacji o naszej nieruchomości.

domiporta.pl

Podstawowe informacje

Pierwszy krok to dodanie konkretnej lokalizacji nieruchomości, co umożliwi algorytmom serwisu pokazywanie oferty zgodnie z parametrami wpisywanymi przez szukających mieszkania.

Następnie przechodzimy do zaprezentowania nieruchomości. Wypełniamy formularz, w którym podajemy podstawowe informacje o niej:

typ (blok, kamienica, apartamentowiec), metraż, liczbę pokoi, piętro, kiedy budynek został wybudowany, cena (gdy dotyczy to najmu, to także wysokość opłat i kaucji), możliwości negocjacji ceny. Przy sprzedaży mieszkania zaznaczamy także formę własności.

Poszukujesz kredytu hipotecznego? Tutaj sprawdzisz swoją zdolność >>>

Ponadto zaznaczmy wszystkie zalety lokalu (np. balkon, miejsce parkingowe, ogrzewanie miejskie), a także jego wyposażenie (np. łazienka z prysznicem i wanną, drzwi antywłamaniowe). Im dokładniej przedstawimy nieruchomość, tym większa szansa, że znajdzie się chętny, który poszukuje właśnie takiej jak nasza.

Jak napisać opis mieszkania

W opisie wystawianej nieruchomości zamieszczamy ważne informacje, których wcześniej (przy określonych parametrach) nie mieliśmy szansy podać.

domiporta.pl

Opis nie powinien być długi, gdyż zbyt duża ilość informacji zniechęci odbiorcę do jej przeczytania. Nie może być jednak zbyt lakoniczny, bo nie zaowocuje kontaktem.

Przygotowując treść opisu przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania, powinniśmy przemyśleć, dla kogo nasze mieszkanie będzie atrakcyjne i te atuty podkreślić.

Jeśli jest to produkt dla młodych ludzi, to z pewnością zainteresuje ich bliskość takich miejsc jak kluby, puby, galerie handlowe oraz szybki dojazd do centrum miasta. Oczekują oni też, że w mieszkaniu będzie podstawowe umeblowanie i wyposażenie (np. łóżko, pralka, zmywarka).

Natomiast dla rodzin z dziećmi bardzo ważna będzie bliska odległość do żłobka, przedszkola, szkoły, przychodni czy placu zabaw. Niewątpliwie zwrócą też uwagę na informację o schowku na wózki, windzie czy podjazdach.

 Aby nie tracić czasu na niesatysfakcjonujący kontakt:

  • przy wynajmie możemy zastrzec, że szukamy osoby niepalącej lub nie chcemy najemcy z czworonogiem;
  • jeśli sprzedajemy, warto dodać informację, czy współpracujemy z agencjami czy nie (pozwoli to uniknąć telefonów od pośredników). 

Opis mieszkania – czego unikać?

Specjaliści z branży podpowiadają jak napisać opis mieszkania, aby:

  • nie używać nic niewnoszących przymiotników i zdrobnień – np. śliczne mieszkanko. Znacznie lepiej brzmi np. przestronne mieszkanie;
  • nie koloryzować, ale trzymać się faktów. Jeśli mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy, lepiej podkreślić zaletę – 10 minut piechotą do centrum;
  • nie zawyżać metrażu – kupujący łatwo to sprawdzi w akcie notarialnym.

Opis mieszkania – co się sprawdza?

Przyciągniemy uwagę wynajmującego lub kupującego, jeśli ogłoszenie będzie:

  • złożone z krótkich zdań – długich wypracowań nikt nie lubi czytać;
  • podzielone na akapity – długość jednego akapitu to maksymalnie 5-6 linijek.

Bardzo ważne jest chwytliwe zdanie otwierające opis. Może to być:

  • nietypowa cecha danego lokalu np. duże przeszklenia okienne od sufitu do podłogi z widokiem na park albo industrialny wystrój wnętrz albo wyposażone w klimatyzację;
  • informacja o najlepszym przeznaczeniu – dla singla, rodziny;
  • wskazanie prestiżowej lokalizacji – np. Saska Kępa, Wilanów.

Cena

Zanim podamy cenę najmu, warto sprawdzić, jakie kształtują się ceny podobnych nieruchomości w najbliższej okolicy. Cena powinna być dostosowana do realiów rynkowych.

Należy też określić, czy cena najmu zawiera opłaty za media (ciepła/zimna woda, centralne ogrzewanie, gaz, energia) i koszt wywozu śmieci.

Podajemy też wysokość kaucji, która na ogół równa jest jednomiesięcznej cenie najmu.

Jeżeli chcesz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, wejdź na Domiporta.pl

Copyright © Agora SA