Rośnie osiedle między Wolą i Ochotą

O kolejne 340 mieszkań powiększy się osiedle 19. Dzielnica, powstające pomiędzy ulicami Kolejową i Towarową. Inwestor zachwala świetną architekturę oraz lokalizację.
Osiedle powstaje na pograniczu Woli i Ochoty, nieopodal placu Zawiszy. Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu znajdowały się magazyny i dziesięciopiętrowy biurowiec firmy Bumar. Siedmiohektarowy teren kupiła hiszpańska firma Pro-Urba. Magazyny rozebrała, a biurowiec wysadziła w powietrze. I zapowiedziała budowę osiedla liczącego około 1,7 tys. mieszkań.

Pierwsze dwa budynki na ok. 300 mieszkań już zbudowała. Zaprojektowane przez pracownię JEMS domy zebrały mnóstwo pochwał od krytyków architektury. Dopracowane w najdrobniejszym szczególe domy przypominają kubistyczne rzeźby. Przestrzeń pomiędzy nimi została zagospodarowana tak drobiazgowo, że wygląda, jak przeniesiona żywcem z zachodniego katalogu architektury. To dlatego pierwszy etap osiedla otrzymał nagrodę główną w prestiżowym konkursie "Życie w architekturze" w kategorii najlepszy wielorodzinny budynek w Polsce powstały w latach 2000-2012, jest zwycięzcą plebiscytu Polska Architektura 2011 w kategorii "Dom i mieszkanie" oraz laureatem Nagrody Architektonicznej 2011 tygodnika "Polityka" i portalu Onet.

Teraz Pro-Urba wprowadza do sprzedaży drugi etap osiedla. Kolejne dwa domy powstaną dalej w głębi działki, za istniejącymi budynkami. Zaprojektowali je również architekci z pracowni JEMS. Cechą charakterystyczną są drewniane żaluzje zewnętrzne, osłaniające loggie. Jasne, ciepłe drewno ciekawie kontrastuje z surową, popielatą elewacją, a białe, poziome pasy oddzielające poszczególne poziomy, nawiązują dyskretnie do architektury I etapu. Uwagę przyciągają również drewniane, przestronne tarasy zaprojektowane na najwyższych kondygnacjach. - II etap różni się nieco architekturą od już zrealizowanego etapu, ale mimo to tworzy jedną, spójną całość. Elementem łączącym jest wspólna przestrzeń miejska: place, deptaki i tereny zielone - mówi Katarzyna Kajak z Pro-Urba.

Siedmiopiętrowe domy drugiego etapu będą mieć kształt liter "U" odwróconych do siebie ramionami. Pomiędzy nimi powstanie obszerny dziedziniec obsadzony zielenią. W budynkach znajdzie się 340 mieszkań o metrażach od 30 do 126 m kw. Mieszkań jest więcej niż w dwóch pierwszych domach, bo deweloper podporządkował się trendowi na warszawskim rynku mieszkaniowym i zaprojektował mieszkania bardziej kompaktowe - czyli mówiąc wprost, ciaśniejsze. Robią to wszyscy inwestorzy, bo klienci chcą mieć jak najwięcej pokoi na jak najmniejszej powierzchni, żeby mieszkanie miało jak najmniejszą cenę całkowitą. Dlatego w drugim etapie 19. Dzielnicy pojawiły się mieszkania dwupokojowe o powierzchni 42 m kw. oraz trzypokojowe o powierzchni zaledwie 59 m kw. Ceny mieszkań wahają się od 9 do 11 tys. zł za m kw. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt miejsca w podziemnym parkingu - 39,9 tys. zł.

Ceny są dość słone i grubo przekraczają warszawską średnią - według firmy REAS przeciętna cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w czwartym kwartale 2012 r. wyniosła nieco 7,7 tys. zł za m kw. Na koniec tego kwartału ponad połowa wszystkich mieszkań znajdujących się w ofercie miała cenę pomiędzy 6 a 8 tys. zł za m kw. Za trzypokojowe mieszkanie w drugim etapie 19. Dzielnicy trzeba zapłacić około 600 tys. zł, w tej cenie można znaleźć większe mieszkania w innych inwestycjach. Ale Pro-Urba podkreśla, że atutem wartej wyższej ceny jest architektura osiedla, a także jego lokalizacja na obrzeżach ścisłego centrum miasta. W dziesięć minut spacerkiem można dojść do ronda Daszyńskiego, gdzie gdzieś pod koniec 2014 r. ma zacząć działać stacja drugiej linii metra. A mieszkania drugiego etapu mają być oddane do użytku na początku 2015 r., gdy metro już będzie jeździć. Jednak przymierzając się do zakupu mieszkania w 19. Dzielnicy, warto wziąć pod uwagę także sąsiedztwo linii kolejowej, którą jeżdżą pociągi dalekobieżne i podmiejskie, a także to, że budowa osiedla zakrojona jest na sześć etapów, więc jeszcze przez kilka lat będzie się mieszkać na budowie.

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera na warszawskiej Woli? Zobacz oferty na Domiporta.pl

Interesują Cię nowe mieszkania na warszawskim Bemowie? Sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie

Więcej o: